Etykiety

środa, 27 stycznia 2021

Seria "Zwyczaje zwierząt"


Dzieci uwielbiają zagadki, zabawy w skojarzenia, udawanie i właśnie na tym bazują dwie serie książek wydanych przez HarperKids: „Pierwsze zagadki” oraz „Zwyczaje zwierząt”. Obie zachęcają do szukania odpowiedzi. Przy czym pierwsza to typowa zabawa w odgadywanie określonych rzeczy na podstawie odkrywania i podpowiadania, a druga ukierunkowana jest na twórcze myślenia, czyli zastanowienie się, co może kryć się pod prostymi ilustracjami jeśli je rozbudujemy. Rozwijając umiejętność odgadywania, oswajania z poszukiwaniem odpowiedzi powinniśmy wyjść od serii pierwszej, a następnie przejść do drugiej. 


„Pierwsze zagadki” bazuje na prostym szukaniu odpowiedzi, rozbudowywaniu osobistego słownika, ćwiczenia myślenia globalnego oraz kształtowaniu koncentracji. Jak już wspominałam we wcześniejszym wpisie, każda strona w tych książeczkach to rozbudowana plansza zawierająca małą podpowiedź i ilustrację. Po dwukrotnym rozłożeniu mały czytelnik dowiaduje się, jakie to zwierzę lub przedmiot. Każdy tom zawiera sześć takich rozkładanych ilustracji. 

Seria „Zwyczaje zwierząt” to przede wszystkim publikacje bazujące na zabawie w zmylanie, czyli mamy tu pytanie o przedmiot, który znajduje się na sąsiadującej stronie, a następnie – po rozciągnięciu/rozłożeniu kartki widzimy coś całkowicie innego. Z prostej ilustracji przechodzimy do rozbudowanego świata, który można wykorzystać do opowiadania, co widzimy na obrazku. Takie podejście pozwala pokazać dzieciom, że wyobraźnia, twórcze podejście pozwalają na różnorodne odpowiedzi i nie wszystko musi być takie jak nam się na początku może wydawać. Zrozumieją też, że jeden przedmiot może być punktem wyjścia do stworzenia wielu innych. Rozkładane karty warto wykorzystać jako inspirację do tworzenia własnych zagadek z rozbudowanymi światami, kartek z życzeniami itd. 


„Chcę jeść” to książka zabierająca nas w świat jedzenia, ale jednocześnie pokazują ciekawostki na temat zwierząt. Każda informacja związana jest ze sposobem polowania, żywienia, zdobywania i przechowywania pokarmu. Dowiemy się tu, w jaki sposób strzelczyk poluje z wody na pająki, jak wyglądają mrówki miodne, dlaczego kameleonowi zmiana koloru pomaga w zdobyciu pokarmu, czym żywią się wieloryby, a na końcu młodzi czytelnicy dowiedzą się, że warto jeść samodzielnie.


„Chcę spać” to zagadki wychodzące od przedmiotów znanych dzieciom i przechodzące do związanych ze snem zwyczajów zwierząt. Z tej publikacji dowiemy się jak wyglądają śpiące ryby, w jaki sposób śpią nietoperze, dlaczego sowy mają zawsze jedno oko otwarte, jaka jest różnica między śpiącym koniem i źrebakiem, co żyrafy robią z szyją w czasie snu. A na samym końcu dziecko dowie się dlaczego sen jest bardzo ważny do prawidłowego rozwoju.
Te dwie publikacje pod pozorem zagadek, zabaw w zmylanie pozwalają oswoić dziecko ze strefami, z którymi może mieć problem.
Podobnie jak książeczki z serii „Pierwsze zagadki” te także mają solidne okładki i nieco cieńsze strony. Jest to śliska tektura, dzięki czemu są one przyjemne w dotyku, trwałe i łatwo przewraca się strony. Piękne ilustracje, proste teksty dopełniają całość i mogą posłużyć także dzieciom stawiającym pierwsze kroki w nauce czytania. Zdecydowanie polecam.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz