Etykiety

piątek, 8 listopada 2024

Adaptacje literatury: "Opowieść wigilijna" i "Nędznicy"


Klasyczne baśnie nie oferują uroczych opowieści o przemianie złego w dobrego, nie pokazują, że świat jest niesprawiedliwy, a przepisy bywają krzywdzące i piętnujące. Nie ma tam tematu tego, że w ramach prawa można zrobić wiele złego. Tam świat jest prosty i brutalny: dobry po prostu jest nagradzany, a zły karany. Charles Dickens wykreował świat, w którym ludzie pod wpływem doświadczeń mogą zastanowić się nad swoim zachowaniem i wybrać lepszą drogę. I tak jest właśnie w "Opowieści wigilijnej" - powieści, która miała nadać świętom magię, nadzieję, że wyzyskująca klasa może spojrzeć na biedne mieszczaństwo i podzielić się swoim bogactwem. Jeśli ten sposób patrzenia kojarzy Wam się z pismami Marksa i Engelsa to bardzo dobrze, bo to właśnie ten czas, kiedy importowany od ludów Ameryki Północnej w renesansie i baroku egalitaryzm coraz mocniej wybrzmiewa w literaturze. Pojawiał się on już w twórczości Cervantesa jako ośmieszenie starych idei, postaw i podziałów. W przypadku tych książek bardzo ważne jest nakreślenie wpływów z Ameryki, uświadomienie sobie, że drabina społeczna, na której szczycie jest Bóg, a na dole zwierzęta nie jest jedyną możliwą, że ludzie nie muszą być dzieleni ze względu na urodzenie, bo większe znaczenie może mieć ich wkład w życie społeczne. Takie podważanie sensu istnienia klasy uprzywilejowanej z urodzenia od XVI wieku obecne jest w myśli wielu filozofów oraz pisarzy. Ich ukoronowaniem może być tom "Bunt mas" Jose Ortegi y Gasseta (który pochylił się także nad dziełem Cervantesa). Czytanie klasyki, ich adaptacji to świetny pretekst do tego, aby opowiedzieć młodym czytelnikom jak wielki wpływ na losy świata mają wędrujące idee, jak niesamowicie bardzo przeobraziły nasz świat.
Te zmiany widać też w podejściu do bohaterów. Zły może doświadczyć wizji czy objawienia i pod wpływem tych doświadczeń zmienić się dobrego, ktoś swoją postawą może dać szansę na zmianę życia, wyzyskujący pracowników bogacz może przeobrazić się w człowieka szczodrego, empatycznego. Ciężar uwagi zostaje przeniesiony z dążenia do powiększania bogactwa na polepszanie relacji z innymi ludźmi. Z wiary i ufności w bogactwo i piękno w wiarę w możliwość dobrej metamorfozy. Tu często ważne jest pokazanie jak bardzo społeczeństwo źle wpływa na jednostkę, przyczynia się do negatywnych zachowań, które są wynikiem walki o przetrwanie. Mechanizm przemiany działa zarówno w przypadku "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa, jak i "Nędzników" Victora Hugo. Warto pochylić się z młodym czytelnikiem na tymi pozycjami i porozmawiać o opowiedzianych historiach, pokazać, co jest w nich ważne, co zaskakuje młodzież.
Oba komiksy należą do wydawanej przez Wydawnictwo Egmont świetnej serii „Adaptację literatury” pozwalających na wprowadzenie czytelników do klasyki. Znajdziemy tam najpopularniejsze książki na świecie. W bogatej ofercie mamy książki: "Trzej muszkieterowie", "20 000 mil podwodnej żeglugi", "Przygody Tomka Sawyera", "Ivanhoe", "Biały kieł", "Wyspa skarbów", "Wehikuł czasu", "W 80 dni dookoła świata", "Robinson Crusoe", "Wojna światów", "Don Kichot", "Podróż do wnętrza ziemi", "Quo vadis", "Księga dżungli". Do tej kolekcji właśnie dołączyła "Powieść wigilijna" i "Nędznicy", które ze względu na tematykę bogactwa i biedy pięknie ze sobą współgrają. Większość tych dzieł łączy to, że powstały w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Wpisywały się one w ważne prądy społeczne mające wówczas przynieść ważne zmiany, doprowadzić do swoistej rewolucji, ukształtować poczucie ważności zachowań społecznych, pokazać w krzywym zwierciadle współczesnych oraz uświadomić jak może wyglądać zagrożenie.
Wszystkie komiksy mają świetne ilustracje. Na rysunkach dużo się dzieje. Bohaterzy doświadczają skrajnych emocji. A wszystko to w ciekawej szacie, na którą składa się dbałość o oddanie realiów epoki, w której dzieje się akcja. Rysownicy z wielu kadrów mrugają do spostrzegawczych czytelników podsuwając dzieła malarstwa w nieco innej formie. Warto podsunąć je młodym czytelnikom w czasie lektury, pokazać jak pięknie sztuka może się uzupełniać.
Zapraszam na stronę wydawcy












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz