Etykiety

poniedziałek, 23 lipca 2018

Ewa Karwan-Jastrzębska "Banda Michałka na wakacjach" il. Julia Karwan-Jastrzębska


Ewa Karwan-Jastrzębska, Banda Michałka na wakacjach, il. Julia Karwan-Jastrzębska, Warszawa „Prószyński i S-ka” 2018
„Banda Michałka” zrobiła prawdziwą furorę. Lekkie opowiadania poruszające ważne sprawy, pokazujące świat z dziecięcej perspektywy i zapraszające do przygód grupki niezwykłych przyjaciół , w której skład wchodzą: Michałek, Jerzyk, Rysio, Mateusz, Filip, Hubert, Franciszek, Marysia. Warszawski Żoliborz to miejsce niezwykłe. Spotykają się tu różne pokolenie i warstwy społeczne. Miejsce ma swój urok i znane jest z wielu książek oraz filmów. W takim miejscu nie trudno o przygody. I tak jest właśnie w przypadku grupki przyjaciół kierujących się w życiu zasadami i swoim honorem, a do tego wiedząca, co jest dla ich najlepsze, a co może ściągnąć kłopoty. Banda jednak nie zawsze jest grzeczna. Czasami grupka przyjaciół miewa chwile, kiedy wszystko idzie nie po jej myśli, zdarza się jej grać na nerwach nauczycielom i pakować w tarapaty. W pierwszej części nie zabrakło wyprawy do Londynu, a w drugiej młodzi bohaterzy jadą do Grecji, w trzeciej wyprawiamy się do Indii.
Na początku książki oczywiście za każdym razem Michał zaprezentuje nam całą swoją bandę, czyli wszystkich, z którymi się przyjaźni i przez to uczestniczą w przygodach. Dzięki temu zabiegowi jeśli nawet nie znamy wcześniejszej części to bardzo szybko odnajdziemy się, dowiemy od czego bohaterzy mają imiona i przezwiska, jakie są ich ulubione zajęcia oraz poznamy okolicę, w jakiej mieszkają, jakie mają zainteresowania, słabości, czym imponują innym. W kolejnych autonomicznych rozdziałach, które w niewielkim stopniu łączą się ze sobą, ale można czytać je oddzielne poznamy kolejne przygody bandy. Poprzednie książki pozwoliły nam poznać szkolne Walentynki, sympatie bandy, ulubione potrawy, ale też wyprawić się do NASA, dowiedzieć się o organizowaniu zbiórki pieniędzy dla sąsiadki, organizacji przedstawienia teatralnego, obserwować nietoperze, przeżyć odkrycie nowego przejścia w labiryncie Minotaura, namierzyć złodziei perfum, poznać córkę francuskiej gwiazdy i polecieć samolotem na Kretę, gdzie mogli przeżyć niezwykłe przygody, poznać pracę archeologów, zapoznać się ze starożytną historią.
Tym razem Ewa Karwan Jastrzębska zabiera nas w podróż do Indii. Nim bohaterzy tam wyruszą zdobywają solidną wiedzę, poznają ruchliwego makaka, doświadczają wielkiego pakowania oraz przeżywają niezapomniane chwile w samolocie, w którym przez nadmierną ruchliwość i ciekawskość wpadają w kłopoty. Później dają się porwać wakacjom. Dzięki Amirowi i Iwonie cała banda razem z rodzicami będzie mogła poznać uroki New Delhi, zagrać na gitarze na ulicy, odwiedzić meczet Dżama Masdżid, świątynię Hanumana, Bangla Sahib, grobowiec Humajuna, zajrzeć za kulisy Bollywood oraz poznać historię Szahdżahana i Mumtaz w teatrze, by znając kontekst historii Tadż Mahal móc podziwiać nie tylko jego piękno, ale i poznać historię powstania tego niezwykłego miejsca. Do tego nie zabraknie wyprawy do Amber i oglądania pomalowanych słoni, a także fabryki niezwykłych dywanów, gdzie Marysia robi wielką karierę projektantki. Następnie w Dżanpurze, w Świątyni Małp w Galcie bliżej poznamy małpki. Zwiedzanie przeplatają niezwykłe przygody bandy, która przez swoją ciekawskość nie raz wplącze się w kłopoty, z których na szczęście zawsze wychodzi jako bohaterzy. Poza spokojnym zwiedzaniem i ustalonym rytmem dnia będziemy podróżować pociągiem do Mombaju i statkiem na Elefantę, a następnie uczestniczyć w koncercie w meczecie Hadżi Ali, oglądać kolorowe papugi, uczestniczyć w przyjęciu. Autorka z perspektywy Michałka wprowadza nas w kolejne różnice kulturowe, przybliża dziedzictwo kraju, oprowadza po zabytkach, dzięki czemu czytelnicy mogą odbyć z nią tę niezwykłą podróż.
Niedługie rozdziały, żywy język, wartka akcja, pozytywne wizerunki postaci, które wszystko robią razem. Mimo wielu psot takich jak zrobienie bałaganu w fabryce dywanów czy wejście na kopułę świątyni bohaterzy są dobrzy i pomocni. Rodzice bandy to wspaniali ludzie uczący swoje dzieci empatii oraz otwartości na świat. Nasi bohaterzy razem z nimi będą uczestniczyć w przygotowaniu posiłków dla biednych. Dzięki temu nieco zwariowani bohaterzy są doskonałymi postaciami do naśladowania.
Całość (podobnie jak poprzednie tomy) oprawiono w solidną oprawę. Bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że lektura jest trwała. Tekst urozmaicono nielicznymi, prostymi ilustracjami Julii Karwan -Jastrzębskiej.
Książkę polecam uczniom szkoły podstawowej. Myślę, że także doskonale sprawdzi się jako lektura dla przedszkolaków. Kolejne niedługie rozdziały doskonale zastąpią bajki i pozwolą młodym słuchaczom poznać interesujące przygody nieco starszych bohaterów, którzy mogą być wzorem do naśladowania. Książkę bardzo dobrze czyta się na głos. Polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz