Etykiety

niedziela, 15 lipca 2018

"Świerszczyk. Magazyn dla dzieci" nr 19 i 20 (2017)

Dzieci uwielbiają przenoszenie w świat bajek, poznawanie nowych słów i zagadki oraz tworzenie niezwykłych rzeczy. Takie atrakcje zapewnia każdy numer „Świerszczyka”. Młodzi czytelnicy znajdą w nim ilustrowane opowieści wymagające dziecięcej wyobraźni i rozwijania umiejętności odczytywania ciągów przyczynowo-skutkowych, a także liczenia. Dziewiętnasty i dwudziesty zeszłoroczne numery czasopisma są pięknie nam się wpasowały w wakacyjne klimaty. Zabrały nas w czas robienia zapasów na zimę, co zaczyna się już od pojawienia się pierwszych owoców oraz warzyw, a także w świat zawodów. Cóż lepszego można robić w piaskownicy czy na plaży, jak nie wymyślać sobie kolejne zawody, w których znakomicie się sprawdzimy? Wakacje zdecydowanie zachęcają do eksperymentowania.
„Kim będziemy, gdy dorośniemy?” to hasło przewodnie dziewiętnastego numeru. Dzieci dowiedz się z niego o dawnych zawodach, które już nie istnieją, poznają zapomniane i rzadko używane słowa jak klikon, zdun czy bednarz. Świerszczyk Bajetan Hopsa będzie poszukiwał specjalisty od czułek, a Kotek Mamrotek wypróbuje wiele zajęć, by dojść do wniosku, że bycie kotem jest trudne. Nie zabraknie też treserów, a raczej treserek, groźnych bestii z wielkimi zębami. Do tego młodzi czytelnicy wejdą w świat możliwości stawianych przed nimi dzięki powstawaniu nowych zawodów. Do tego udają się za kulisy filmów animowanych, aby dowiedzieć się, w jaki sposób powstają dźwięki. W tym numerze znajdziemy wiele rebusów i zagadek związanych z tematem przewodnim, a także gry, które będą połączeniem gier z rebusami. Na końcu znajdziemy troszkę humoru oraz opowieść o Zielonym Lisie Paskalu, który razem z przyjaciółmi spełnia swoje marzenia i w przyszłości robi to, co lubi. W kąciku „Kolorowych zabaw” znajdziemy propozycję zrobienia hodowli kaktusów.
„Prowadzimy przygotowania do zimy” to temat przewodni dwudziestego numeru. Jesienna tematyka okazuje się bliska naszym klimatom robienia zimowych zapasów. Wiedźma Irenka bardzo sprawnie uzupełnia spiżarnię, a do tego zwierzęta zbierają nasiona i orzechy, by schować je na mroźne dni. Do tego nie zabraknie baśniowych klimatów z krasnalami i zagadek związanych z tym, które zwierzęta, co lubią gromadzić na zimowe dni. Dzięki ciekawostkom młodzi czytelnicy mieli okazję odkryć, że zwierzęta są bardzo podobne do ludzi: nie tylko gromadzą jedzenie, ale i zmieniają swoje ubranko – futro/pióra oraz robią przytulne i ciepłe „domy”, w których żadna zima nie będzie im groźna. Do tego możemy zrobić nietoperze – zwierzęta kojarzące się z Halloween, ale też z wieczornymi obserwacjami nieba na prowincji. Jesienny temat bardzo pięknie wkomponował nam się w wakacyjne doświadczenia.
Plusem każdego numeru jest szeroki zakres ćwiczeń rozwijających ważne umiejętności. Dzieci uczą się czytania ze zrozumieniem, logicznego myślenia, spostrzegawczości, analitycznego podejścia, rozbudowują osobisty słownik, przyswajają sobie wiedzę o świętach, porach roku, zmianach w przyrodzie, udają się w podróż po świecie fantazji oraz wiedzy. Autorzy zachęcają do mądrego korzystania z mediów oraz uczą, w jaki sposób szukać potrzebnych informacji. Zdecydowanie polecam.
Na stronie czasopisma można kupić zarówno bieżący numer, jak i archiwalne.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza