Etykiety

poniedziałek, 3 października 2022

Marta Maruszczak "166 ciekawostek o mózgu" il. Bogna Brewczyk


Nasze ciało jest fascynujące. Ciągle pełne tajemnic i wyzwań. Mimo dziesiątków wieków badań ciągle kryje przed nami tajemnice, które warto próbować wyjaśniać, obserwować działanie, ponieważ od tego zależy nasza umiejętność spostrzegania i oceny świata. Zdolność odbierania bodźców zewnętrznych, umiejętność reagowania na konkretny rodzaj wrażeń przypisane są określonym narządom zmysłów i warto mieć świadomość, w jaki sposób to się dzieje, ja niesamowicie ważną rolę odgrywa tu mózg- narząd który bardzo długo w historii medycyny był niedoceniany. Właśnie z tego powodu sięgnęłyśmy po książkę Marty Maruszczak, autorki, której każda książka nas zachwyca. Dopracowanie tematu i zdolność prostego opowiadania o niezwykle skomplikowanych rzeczach to zdecydowanie cechy towarzyszące jej popularyzacji wiedzy. Pisarka z wykształcenia jest biolożką i antropolożką mającą też na swoim koncie medycynę. To gruntowne wykształcenie przyrodnicze z naciskiem na człowieka odczuwa się w czasie lektury. Autorka na poruszane tematy wypowiada się prosto i swobodnie wprowadzając młodych czytelników w gąszcz naprawdę skomplikowanych zagadnień. Marta Maruszczak ma w dorobku ponad 25 tytułów. Napisała także kilka poradników z dziedziny psychologii, wychowania i zdrowia. Ja polecałam Wam już kilka jej publikacji. Były to m.in. książki o rozwoju płodu, zmysłach oraz wirusach i bakteriach oraz ciele człowieka. Tym razem autora zabiera nas w fascynującą podróż po mózgu. I muszę przyznać, że po raz kolejny nie tylko nas zachwyciła, ale też wyszła naprzeciw naszym potrzebom. Do
każde poruszane zagadnienie omówiono naprawdę bardzo treściwie i z dużym poczuciem humoru. Niedługie notki świetnie uporządkowane i pozwalające na zagłębianie się w temat sprawiają, że czytelnik nie czuje się zagubiony. Poza tym można po lekturę sięgać wybiórczo, odnajdywać tematy, które nas w danym momencie interesują i nie zmuszają młodych czytelników do ślęczenia kilka godzin z książką, żeby dowiedzieć się czegoś o mózgu. Oczywiście napisane w tai sposób, że jednak chce się czytać dalej. U nas świetnie sprawdziło się czytanie przed szkołą i popołudniami. Po dwie-trzy strony. Rewelacja. Córka relaksowała się przytulając do mnie i koncentrowała słuchając tekstu. Dzięki temu szła do szkoły pozytywnie nastawiona do kolejnych dawek wiedzy.

Książki z pytaniami i odpowiedziami to jedne z tych, po które moja córka sięga bardzo chętnie, a wszystko przez to, że ma już jedenaście lat i jeszcze nie mówi. Z tego powodu nie ma możliwości samodzielnego formułowania potencjalnych pytań, ponieważ komunikacja alternatywna opiera się na prostych komunikatach. Lektury objaśniające świat pozwalają jej na zdobywanie wiedzy mimo tej przeszkody. Ciekawości nie można jej odmówić. Pamięci też, ponieważ ciągle chce mieć czytane nowe książki, poznawać nowe rzeczy. Do przeczytanych wraca tylko w przypadku, kiedy jest w nich sporo faktów. I właśnie z tego powodu do książki „166 ciekawostek o mózgu” wracałyśmy przez kilkanaście dni (co w pędzie córki za nowościami jest wielkim dokonaniem). Pierwsze czytanie było od strony do strony, czyli tak jak zamieszczono informacje w tej publikacji. Kolejne to już było wertowanie, wskazywanie, co konkretnie mam przeczytać. Z tego powodu do niektórych haseł nie wracałyśmy, a inne przeczytałyśmy po kilka razy. A wszystko po to, aby wiedzę utrwalić i poukładać w głowie. I właśnie za to uwielbiam takie książki, bo pozwalają mi skuteczniej pracować z córką, dostarczać informacji, które właśnie ją interesują, podsuwać jej tematy do poszerzania zainteresowań. Z tego powodu wyczekiwałyśmy kolejnej publikacji autorki.
Marta Maruszczak w swoich książkach zabiera nas w gąszcz ciekawostek, o których czasami nie wiedzą nawet dorośli czytelnicy. Z tego powodu chętnie z córką po raz kolejny czytałam i odkrywałam tajniki naszego mózgu. Lektura okazała się równie ciekawa jak poprzednie jej publikacje. Autorka, dzięki podsuwanej wiedzy, pozwala nam na wiele rzeczy popatrzeć z innej perspektywy, poruszyć wiele ważnych społecznych tematów związanych z umiejętnością kierowania swoim ciałem, działaniami wbrew woli, operacjami i doświadczeniami oraz odkryciami związanymi z mózgiem. Przede wszystkim mamy okazję porównać jak wyglądamy na tle innych stworzeń i jakie znaczenie ma waga oraz budowa tego organu. Znajdziemy tu cenną wiedzę na temat różnorodnych chorób neurologicznych, sposobów przetwarzania i przesyłania informacji, wpływu zabiegów chirurgicznych na owe zdolności.
Publikacja podzielona jest na cztery większe części. „Puszka z tajemnicą”, w której przede wszystkim przyglądamy się budowie mózgu, porównujemy z nasz mózg z mózgami innych zwierząt, dowiadujemy się, że wcale nie stosunek jego masy do masy ciała jest tak istotny (i tu szowiniści będą zawiedzeni), bo cięższy mózg nie oznacza automatycznie sprawniejszego. „Rozbiórka budowli” to przyglądanie się poszczególnym częściom i zrozumienie ja niesamowicie ważna jest prawidłowa komunikacja między dwiema półkulami. „Emocji moc” pomaga w zrozumieniu znaczenia uczuć, ich zmianie w przypadku uszkodzenia określonych obszarów, problematycznemu działaniu, instynktom. „Tęga głowa” to część poświęcona intelektowi, problemach związanych z badaniem go, znaczeniu umiejętności przewidywania różnorodnych sutków, zdolności zastępowania określonych obszarów zmysłów innymi do odnajdywania się i komunikowania.
Dzięki tej publikacji mogłyśmy wejść w jeden z ważniejszych tematów, czyli odrywania jak niesamowicie ważny i bardzo tajemniczy jest organ, od którego zależy wszystko. Dzięki niej zrozumiałyśmy, co sprawia, że funkcjonujemy tak, a nie inaczej, czujemy to, co czujemy. Dowiedziałyśmy się dlaczego czasami lekkie zaburzenie chemii lub niewinny wstrząs może przewrócić nasze życie do góry nogami. Właśnie owe rewolucje, inne sposoby postrzegania otoczenia sprawiają, że jesteśmy tak bardzo różnorodni, chociaż podstawowe zasady funkcjonowania, zdobywania informacji, poszerzania najważniejszych umiejętności oraz nauki odbierania świata mamy podobne, bo są wpisane w nasz „system startowy”. Jednak to, co nas otacza i czego doświadczamy czyni z nas całkowicie innymi, a nasz mózg poszukuje najlepszych dla nas rozwiązań funkcjonowania w świecie.
Autorka opisała tu ciekawe przypadki działania wbrew woli pod wpływem odmiennego funkcjonowania mózgu lub modyfikacji z powodu operacji. Mamy tu niesamowicie ważny problem zarówno etyczny, jak i resocjalizujący pozwalający spojrzeć na karanie inaczej niż przez pryzmat zemsty. Ale to tylko ułamek prezentowanych tu interesujących tematów.
Zachęcam Was również do czytania innych książek Marty Maruszczak, ponieważ każda z nich zawiera dużą dawkę wiedzy przybliżonej młodym czytelnikom w bardzo prosty sposób.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz