Etykiety

poniedziałek, 17 października 2022

Zofia Stanecka "Basia i skarby" il. Marianna Oklejak


Poznawanie historii własnego kraju zawsze nasuwa pytania o skarby, nasz stosunek do przedmiotów, zmiany w podejściu do gromadzonych rzeczy, a także demonstrowania swojego bogactwa. „Basia i skarby” to publikacja zachęcająca do wycieczek i odwiedzania muzeów, zamków, aby lepiej poznać to, co ocalało przez wieki oraz refleksji nad tym, co dla nas ważne.
Cała opowieść zaczyna się od poinformowania Basi i Janka przez rodziców, że wyjeżdżają z wujkiem na weekend, Frankiem zajmie się babcia, bo oni też jadą na urlop. Basia i jej brat są bardzo zdziwieni, że mama i tata będą spędzać czas bez nich. Przecież bez dzieci będzie im nudno. Szybko jednak o nudzie dorosłych zapominają, bo struj Grześ zabiera ich na niezwykłą wyprawę. Mają zobaczyć różnorodne skarby. Jednym z odwiedzanych miejsc jest Wawel. Tu zatrzymują się na dłużej, aby przyjrzeć niezwykłym dywanom (arrasom), naczyniom oraz zbroi. Wszystko jest piękne, duże i błyszczące. W czasie oglądania kolejnych przedmiotów młodzi turyści będą mieli okazję poznać wycinek historii, zwyczajów władców Polski. Każdy z nich zastanowi się też, co dla niego jest najważniejsze. Czy skarby można mieć zawsze przy sobie? I co sprawia, że coś jest lub nie jest skarbem?
Książki Zofii Staneckiej zawsze poruszają ważne dla dzieci tematy. Jest w nich coś swojskiego, sprawiającego, że mamy wrażenie, że bohaterzy powołani przez nią do istnienia są realni i namacalni. A wszystko przez to, że możemy popatrzeć na świat z ich punktu widzenia chociaż sami nie są narratorami. Seria książek „Basia” zabiera młodych czytelników w świat bliskich im tematów. Wykreowana przez pisarkę bohaterka staje się pretekstem do snucia wielu historii. Każda z nich jest wartościowa, pouczająca i można z powodzeniem wykorzystać w terapii. Świat małej bohaterki nie jest idealny, wymuskany i wspaniały. Jednak mali bohaterzy są kochani przez swoich rodziców, którzy pomagają im się zmierzyć z brutalnością otoczenia, a czasami z męczącą codziennością. Wokół kilkuletniej Basi znajdziemy całe mnóstwo przyjaciół, bliskich. Świat jest w tych opowieściach pięknie różnorodny i przez to interesujący. Mali bohaterzy są wrażliwi na sztukę, historię, otoczenie, napotykanych ludzi oraz zwierzęta. Bywają rozbrykani, pomysłowi, ale też i chorzy, czy przestraszeni. Nie ma tu obojętności. Za to czasami wręcz nadmierna ciekawość i opiekuńczość, której w świecie dorosłych już nie spotkamy. Do tego pokazanie świata z dziecięcej perspektywy sprawia, że mamy do czynienia z lekturami bardzo życiowymi, poruszającymi sprawy bliskie dzieciom, wyzwania, którym muszą stawić czoła.
Solidna oprawa, estetyczna szata graficzna, prosty żywy język – wszystko to sprawia, że młodzi czytelnicy bardzo chętnie sięgają po kolejne książki Zofii Staneckiej. Wielkim plusem prozy pisarki jest zachęcanie dzieci do przemyśleń oraz dyskusji. Każda przygoda kryje przesłanie.
Książkę polecam przedszkolakom oraz wszystkim młodym czytelnikom borykającym się z różnymi wątpliwościami. „Basia i skarby” to opowieść zachęcająca do poznawania historii naszego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz