Etykiety

niedziela, 30 października 2022

Daniel Nesquens i Oyemathias "Jak zostać szpiegiem. Podręcznik tajnego agenta"


Opowieści o szpiegach, tajnych misjach, poznawaniu sekretów, rozpracowywaniu różnorodnych organizacji, wchodzeniu w struktury instytucji lub gangów są fascynujące. Mamy do czynienia dreszczykiem oraz możliwością przeżycia ciekawych przygód, jeśli ograniczamy się do czytania lub oglądania takich przygód na ekranie. A co jeśli samo chcielibyśmy być szpiegami? Jakie warunki musimy spełnić? Czy trzeba przejść specjalne szkolenie, mieć jakąś wiedzę lub umiejętności? Jeśli tak to jakie?

Tu z pomocą przyjdzie młodym pasjonatom literatury i filmów szpiegowskich książka „Jak zostać szpiegiem. Podręcznik tajnego agenta”, z której dowiedzą się, kim jest szpieg, jakie powinien mieć cechy, z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się jego praca, jak wygląda taka praca, od czego należy zacząć przygotowanie do niej. Znajdą dużo wskazówek na temat tego, jakie cechy są przydatne i jak niesamowicie ważna jest dobra organizacja, ciągłe uczenie się nowych rzeczy, otwartość na zmiany. „Jak zostać szpiegiem” to nie tylko książka o kulisach zawodu, ale przede wszystkim interesująca zachęta do poszerzania wiedzy, poważnego podejścia do kształtowania swoich umiejętności, szukania swoich mocnych i słabych stron, skupiania się na nauce, a nie kreowaniu wizerunku i poszerzaniu rozgłosu. Dostaniemy tu sporo wskazówek nie tylko na temat tego jak dobrze pracować jako szpieg, ale też jak dbać o własny rozwój, dlaczego zbieranie informacji i umiejętność interpretowania danych są ważne. Dowiemy się też jakie znaczenie ma spryt oraz dyskrecja, znajomość technologii oraz sprawność fizyczna, dbałość o wygląd przy jednoczesnym niewyróżnianiu się z otoczenia. Do tego zrozumiemy jak ważny jest zgrany zespół. Poznamy zasady, którymi kierują się szpiedzy.
Publikacja stworzona przez Daniela Nesquensa i Oyemathiasa pozwala także do poznania najważniejszych historii szpiegowskich. Przy okazji omówienia znaczenia szyfrowania wiadomości dowiemy się m.in. o Enigmie, dyskach Jeffersona, szyfrze masońskim i poznamy ich historię oraz to, w jaki sposób rozszyfrowanie zmieniło bieg historii, przyczyniło się do rozwoju technologii. Nie zabraknie też informacji o wkładzie kobiet w rozszyfrowanie ważnych wiadomości. Znajdziemy tu też informacje o różnych technikach szpiegowskich oraz początkach tej profesji.  Do tego znajdziemy tu także liczne wzmianki o prawdziwych i fikcyjnych szpiegach i odesłanie do słynnych książek pokazujących pracę agentów. Znajdziemy informację o inspiracji różnych twórców literatury i filmów szpiegowskich oraz kryminalnych.
Każdemu zajęciu towarzyszy też popełnianie błędów. Tu znajdziemy najważniejsze oraz wskazówki, w jaki sposób ich unikać. Dowiemy się też jak przez wieki wyglądała praca szpiegów, kiedy były początki tej profesji i czego dotyczyło odkrywanie tajemnic przeciwników.
Całość dopełnia interesująca szata graficzna zachęcająca do wyszukiwania szczegółów, przyglądaniu się poszczególnym bohaterom oraz śledzeniu ich na poszczególnych rozkładówkach. Solidna okładka i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że jest to książka estetyczna i trwała. Myślę, że jest to ciekawa lektura zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów szkoły podstawowej. W lekturze znajdziemy wiele ciekawostek oraz zachętę do doskonalenia się w dziedzinach, w których jesteśmy dobrzy, ale też poszukiwania i poszerzania wachlarza naszych umiejętności, bo nigdy nie wiadomo, która może nam się przydać w chwili próby.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz