Etykiety

piątek, 24 maja 2024

Żaneta Pawlik "Za zasłoną milczenia"


Wybór życiowej drogi jest jednym z poważniejszych. Kiedy musimy podjąć decyzję zwykle niewiele wiemy o świecie i ścieżce, którą chcemy podążać. Ulegamy urokowi samodzielności. Po latach przychodzi rozczarowanie, znużenie, a czasami poczucie porażki i osamotnienia. Niestety bardzo często nie widzimy dla siebie innej drogi. Gdybyśmy jednak chcieli zmienić swoje życie okazuje się, że jest to możliwe. Do tego wiele rzeczy może być dla nas łatwiejsze niż przypuszczamy, ale zmierzymy się z nowymi wyzwaniami, kolejnymi życiowymi próbami. I właśnie z taką sytuacją mają do czynienia bohaterzy książki Żanety Pawlik „Za zasłoną milczenia”.
Główną akcję stanowią tu życiorysy dwóch kobiet. Jedna (Klara) w młodości była bardzo religijna i wstąpiła do restrykcyjnego zakonu, przez co odcięła się od bliskich, którzy nie do końca pogodzili się z obraną przez nią drogą. Zwłaszcza jej brat jest zaskoczony i przez całe życie wierzy, że kiedyś siostra zmieni zdanie. Z czasem w zakonie widzi coraz więcej złego i pozorów, a mniej tego, co skłoniło ją do wybrania tej drogi. Druga (Dorota) wcześnie wyszła za mąż. Niestety bardzo szybko okazuje się, że jej mąż jest bokserem. Kolejne pobicie kończy się zabiciem męża. Dorota trafia do więzienie, a jej syn do rodziny zastępczej, którą staje się jej siostra niemogąca mieć własnych dzieci. Brak perspektyw, więzienna przeszłość oraz zbudowana przez dziecko bliskość staną się przeszkodą do odbudowy relacji. Zrezygnowana bohaterka wyjeżdża. Wybranie przez obie kobiety nowej drogi, podjęcie decyzji o zmianie życia sprawia, że ich ścieżki się krzyżują w drastycznych okolicznościach. Łączy ich długa izolacja i zaczynanie wszystkiego od zera. Wolność jest wyzwoleniem, ale też niesie cały bagaż wyzwań, którym muszą stawić czoło. I to w świecie, który wygląda zupełnie inaczej niż znany im z dnia, kiedy zaczęło się ich odosobnienie. Codzienność okaże się trudna i rozczarowująca, a przyszłość pełna niewiadomych. W takim otoczeniu szukanie własnej drogi nie będzie łatwe. Walka o siebie i bliskich będzie wielkim wyzwaniem. Każda przed uzyskaniem wolności snuła plany związane z tym jak będzie wyglądało ich życie. Codzienność przyniosła im jednak całkowicie inne warunki, dalekie od marzeń.
„Za zasłoną milczenia” Żanety Pawlik to kolejna lektura pisarki podsuwająca czytelnikom niesamowicie wiele ważnych problemów społecznych. Pisarka świetnie oddaje charaktery bohaterów. Każdy jest tu wyrazisty, ma swój temperament oraz cel. Czasami drogi ludzi się rozchodzą, ale pozostaje miłość i poczucie konieczności dbania z wiarą, że ta osoba znowu będzie częścią codzienności. Stworzone przez Żanetę Pawlik historie są poruszające. Autorka pokazuje, że ludzie pochodzący z różnych środowisk mogą się wzajemnie wspierać i inspirować. Mamy tu duży nacisk na relacje społeczne, dawanie sobie szansy, szukanie nowych rozwiązań. Do tego wykreowane przez autorkę bohaterki ewoluują, widać jak wydarzenia je zmieniają, odciskają na nich piętno, przygniatają. W obliczu codzienności plany i marzenia się rozmywają. Pozostaje gorycz, zniechęcenie i dopiero wsparcie innych może pomóc w odbiciu się od dana i walce o lepsze jutro.
Zapraszam na stronę wydawcyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz