Etykiety

piątek, 24 maja 2024

Blake Crouch "Upgrade. Wyższy poziom"


Odkrycie DNA zrewolucjonizowało spojrzenie na człowieka. Nagle przestaliśmy być „czystymi kartami”, a staliśmy się sumą zapisanych cech z ich bagażem możliwości. Razem z pierwszymi badaniami genetycznymi pojawiła się idea nadczłowieka. Pomysł wrócił ze świadomością istnienia określonego kodu. Wówczas pisarze science fiction sięgnęli po motyw modyfikowania, ingerencji w kod i programowania lepszych ludzi. Takie wizje świata zawsze podsuwały wiele problemów etycznych. Podobnie jest w książce „Upgrade. Wyższy poziom”
Do historii wprowadza nas śledztwo wokół przemytu nielegalnych genów czy materiałów mogących modyfikować żywe istoty. Prowadzący śledztwo Logan Ramsey jest dokładny i zna się na rzeczy. Ma za sobą bogate doświadczenie pracy w  laboratorium, dlatego jest cenionym pracownikiem Agencji Ochrony Genów. Widzimy tu przyszłość, w której ludzie zmagają się ze skutkami pierwszych modyfikacji genetycznych. Wielki głód wywołany próbą rozwiązania problemu sprawił, że rządy zakazały badań nad genetyką i ulepszaniem roślin, zwierząt i ludzi.
„Nawet najprostsze zmiany genetyczne mają niezamierzone i nieprzewidziane konsekwencje, czyli możliwość – prawdopodobieństwo wręcz – szkodliwych genetycznych skutków ubocznych, które mogły, na dobre lub złe, unicestwić pierwotny cel działania danego genu, starannie ukształtowany przez naturę na przestrzeni er i epok w procesie ewolucji”.
Podziemny światek naukowców jednak nadal działa. Dzielą się wiedzą, doświadczeniem, sprzętem i rezultatami. To z tego powodu musi istnieć specjalna policja ścigająca przemycanie materiałów genetycznych. W takim działaniu widzą jedyny ratunek dla życia na Ziemi. Kolejne śledztwo prowadzi Logana na przedmieścia, gdzie w piwnicy opuszczonego domu znajduje nietypową bombę z opóźnionym zapłonem. Wybuchająca bryła lodu poza fizycznym zagrożeniem kryje w sobie coś jeszcze: groźnego wirusa. Zarówno obrażenia fizyczne jak i długa choroba związana z walką z zarażeniem sprawia, że ulegamy wrażeniu cudu, który uchronił go przed śmiercią. Po jej przebyciu Logan zauważa w swoim ciele i umyśle zmiany. Staje się silniejszy, wielozadaniowy, szybciej się uczy, zapamiętuje każdy przeczytany tekst, wolniej się męczy, ma mniejsze zapotrzebowanie na sen, większą odporność na ból, a także lepiej ocenia intencje osób otoczenia. Wykryta u niego modyfikacja genetyczna przyczynia się do tego, że staje się obiektem do zwalczenia, Świadomy tego ucieka, kiedy ruszenia za nim pościg.
„Koniec homo sapiens jest bliski. Dostrzegamy go w tysiącach wymiarów”.
Trafiamy do świata, w którym wiele osób zastąpiły roboty, sporą część pracy przejmuje sztuczna inteligencja. Stajemy się światkami powolnego umierania życia na Ziemi. Mocno wyeksplorowana planeta nie zapewnia bezpiecznego miejsca. Zmiany klimatyczne przemeblowały życie na planecie. Przez postęp elektryczne samochody, modyfikowana żywność i potężna broń oraz wszechobecny monitoring są powszechne. Do tego wszystko jest pod kontrolą państwa. Rządzący dbają o czystość genetyczną, co przywołuje na myśl nazistów. Z drugiej strony historia o zmianach genetycznych bohatera to pomysł Friedricha Nietzschego. W wykreowanym przez Blake’a Croucha świecie panuje totalitaryzm. Wszystko jest pod kontrolą państwa, dlatego wszelkie modyfikacje lub próby podjęcia ich szybko są wykrywane i zwalczane. Organy ścigania są bezwzględne. W tle nie zabraknie też wykorzystania uczenia dzieci do tworzenia propagandy oraz piętnowania postępu naukowego. Do tego autor pokazuje, że samą ewolucję można wykorzystać zarówno dobrze, jak i źle. Wszystko zależy od jednostki. Przed bohaterem zostaje postawione wiele wyzwań. Kto stoi za stworzeniem wirusowej bomby? Jakim wyzwaniom będzie musiał stawić czoła? Przekonajcie się sami.
Blake Crouch podsuwa swoim czytelnikom bardzo realistyczną i prawdopodobną historię z najbliższej przyszłości. Kontrola ludzi jest niesamowicie mocno rozbudowana. Do tego wykorzystanie programowania genetycznego w walce z wyzwaniami jakie stawia środowisko prowadzi tu do długofalowych fatalnych skutków. Mimo tego niepowodzenia naukowcy nadal próbują, eksperymentują kosztem życia ludzi. Powieść podsuwa ważne pytania o to czy i gdzie są granice ludzkiej ingerencji w świat. Świetna lektura poruszająca wiele problemów etycznych.
Zapraszam na stronę wydawcy
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz