Etykiety

środa, 29 maja 2024

"Klasyczne baśnie Disneya w komiksie. Księga dżungli"


D
isneyowskie wersje klasyki są historiami dość specyficznymi i zdecydowanie odbiega od oryginału. I tak jest też w przypadku „Księgi Dżungli”, w której akcję napędza rozsądek wilków chcących odesłać Mowgliego do ludzkiej osady, aby ochronić go przed tygrysem ludożercą. Chłopak jednak jest uparty i robi wszystko, aby zostać ze swoją zwierzęcą rodziną. Sporo tu bazowaniu na humorze sytuacyjnym. „Księga dżungli” to jedna z tych historii, które poruszają serca i na długo zostają w pamięci, bo każdy z nas natrafia na wyzwania i trudności, którym nie jest łatwo stawić czoła, ale codziennie podejmują wysiłek. Wejdziemy do świata sielskiego wychowania i bliskości rodzicielskiej, więzi ponadgatunkowej, pokazywania, że różnice są piękne. Do tego zwierzęta są tu przyjazne. Agresywny tygrys i przebiegły wąż to bohaterzy, którzy są ukarani za swoją postawę. Poruszony jest tu problem wpływu wychowania i doświadczeń. Do tego zobaczymy jak niewielki wpływ na własne życie możemy mieć. Opowieść może stać się pretekstem do poruszenia problemu oddziaływania innych na to, co dzieje się w naszym życiu. Tym razem historia trafia do odbiorców w formie komiksu.
Historia inspirowana jest książką Rudyart Kipling sięgającego po popularny motyw dziecka wychowywanego wśród zwierząt. Tu jednak jest to powieść z upersonifikowaniem zwierząt, które przybierają ludzie cechy. Wilki są oddane, niedźwiedź zabawny, wąż przebiegły i podstępny, Shere Khan mściwy. Mowgli powoli dostrzega różnice między nim, a członkami opiekującego się nim stada. Czuje też z nimi wielką więź, przez co wzbrania się przed wędrówką do ludzkiej osady.
Na początku lektury poznajemy bohaterów, dzięki czemu osoby nieznające filmu animowanego mogą z bez problemu wejść w historię i skupić się na akcji. Dalej znajdziemy skróconą historię filmową, której kilku fragmentów brakuje, ale pojawiające się powodują odpowiednie napięcie. Troszkę szkoda, że nie do końca wykorzystano sceny z poszukiwań księżniczki i ich możliwości komicznych. Na końcu tej lektury znajdziemy piękne, duże (w formacie komiksu) ilustracje, którymi z powodzeniem można ozdobić pokój lub potraktować jako szablon do własnych prac (uwielbiałam odrysowywać ilustracje na pergamin).
Nowa publikacja (jak wszystkie z serii klasycznych baśni) świetnie oddaje najważniejsze wydarzenia z filmu animowanego, skraca i porywa poruszając serce, wywołując wzruszenie i zdziwienie. „Księga dżungli” to świetny materiał wyjściowy do rozmowy z dziećmi i młodzieżą o miłości, wspólnocie, złości, złośliwości, zastanowieniu się, co wypada określonym osobom, dlaczego tak się dzieje, czy jest to związane z ich osobowością czy z tym, w jaki sposób jest ta osoba traktowana przez otoczenie. Do tego przygoda Mowgliego to urocza opowieść z miłością w tle, pokazywaniem, że w jej obliczu zostawia się dotychczasowe stado i zaczyna nowe życie. Komiks to świetny materiał zachęcający dzieci do czytania, pokazujący im, że znane i lubiane historie mogą dostać w formie książki. Piękne ilustracje skuteczne przyciągną młodych czytelników i uświadomią im jak dużą przyjemnością może być czytanie. Taka forma pomoże oswoić nasze pociechy z tekstem, zachęcić do sięgania bardziej rozbudowanych lektur.
Zapraszam na stronę wydawcy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz