Etykiety

czwartek, 9 maja 2024

Pierwszy majowy stosik


Jak mantrę powtarzałam, że jestem jak skała: żadna bakteria i wirus się mnie nie łapie. No, ale woda drąży skałę, a mnie dopadła angina przywleczona przez dziecko. Dawno mnie tak nie ścięło. Nawet nie dałam rady czytać. Baaa, nawet seriali nie potrafiłam oglądać. Plus taki, że córkę też ścięło i nie domagała się czytania na głos. Powoli dochodzimy do siebie, stosik wciągnęłyśmy, ale nadal tkwimy w domu ospałe jak muchy po muchozolu.
A jak u nas wygląda stosik? Pełno w nim różności.
Na samej górze "Mały Ptyś i Bill" Gillota i Munuera, którzy zainspirowali się komiksami Jeana Roby. To już kolejny tom podsuwający nam przygody w formie komiksu dla najmłodszych. Tym razem ojciec, syn i pies wyprawiają się na ryby. Przygoda kończy się zaskakująco.
"Żmija" Joanny Lato to mroczna opowieść o pozorach, obsesji i żądzy krwi.
"Białe kwiaty czarnego bzu" Beaty Znojkowej przenoszą nas do Wiednia w latach 80 XX wieku. Emigracja za lepszym jutrem okaże się walką o przetrwanie.
"Przygody dawnego wojaka Szwejka po wojnach światowych. Tom 2" Jerzego Rzepki -Leszczyńskiego to kolejne pełne humoru spotkanie. Tym razem zderzamy się z przerysowanym stanem wojennym, pokazaniem wyzwań, jakim ludzie musieli stawiać czoło. Jednak Szwejk okaże się sprytnym i przedsiębiorczym bohaterem.
Piotr Brencz w "Pożyciu" zabiera nas do świata bohatera przeżywającego żałobę po rozstaniu z ukochaną. Śledzimy jego upadki. Sporo tu zapijania smutku, porównywania się z innymi, zagubienia.
Marta Waksmundzka w "Litopsy" porusza trudny problem chorób starczych. Młody, przebojowy bohater pracujący jako ceniony architekt zostaje zmuszony do wolontariatu w domu opieki. To doświadczenie odciśnie na nim piętno.
Łukasz Kucharski w "Cenie odkupienia" oraz w "Kwestii wiary" zabiera nas do świata słowiańskich wierzeń.
Blake Crouch w "Upgrande" sięga po nietzscheański motyw nadczłowieka. Akcja umiejscowiona w przyszłości, w której naukowcy wiedzą, w jaki sposób modyfikować geny. Nie zawsze przynosi to oczekiwany efekt i z tego powodu eksperymenty są zakazane, ale istnieją jednostki, które w imię postępu gotowe są na wiele.
Agnieszka Kobus-Zawojska z pomocą Mateusza Ligęzy w "Moim wyścigu z depresją" dzieli się swoimi doświadczeniami z podstępną chorobą.
Magdalena Zarębska w "Projekcie Breslau" pomaga lepiej poznać Wrocław. Razem z młodymi bohaterami odbywamy podróże w czasie. Obserwujemy kampanię napoleońską, przypomina uroczyste wjazdy monarchów do Wrocławia, kryształową noc, porusza temat wojny oraz pokazuje życie w powojennym mieście.
Elżbieta Ceglarek podsuwa nam historię o błędach i szukaniu swojego miejsca. "Tylko w Twoim lustrze" to opowieść o zdradzonej i porzuconej kobiecie, która musi pogodzić samotne macierzyństwo z dążeniem do spełnienia marzeń.
Trudny temat przemocy psychicznej i fizycznej oraz choroby w starszym wieku znajdziemy w książce Anny Sakowicz "Moja matka pestka". Jak dla mnie rewelacyjnie pokazana choroba i problem zmagania się z doświadczeniami z dzieciństwa oraz ocenami otoczenia.
"Krew wilka" Agnieszki Mieli to trzeci tom Dzieci Starych Bogów, czyli przychodzi czas na rozwiązanie zagadek z przeszłości, ułożenia w całość tajemnic oraz wybrania nowej drogi.
"Kraina nieczytania" Magdaleny Zarębskiej to ciekawa historia dla najmłodszych. Pisarka zabiera dzieci do świat skrzata Literki pokazującego dwójce bohaterów, dlaczego warto sięgać po książki.
"Książę Śnieżnych Kotów" Diny Norlund to pod płaszczykiem historii o kotach komiks o działaniu propagandy i przekłamaniu historii.
Dalej mamy "Księgę dżungli" w dwóch wersjach. Pierwsza nawiązuje do filmu animowanego Disneya, a druga to komiksowa adaptacja Djiana i TieKo. Jedna z dużą dawką humoru, zabawnego pokazania bohaterów, a druga poważna, podsuwające wiele społecznych bolączek. W podobnej konwencji jest komiksowa adaptacja "Quo vadis". Patrice Buendia i Cafu świetnie oddali klimat książki Sienkiewicza.
Z seriali na Netflixie intensywnie śledzimy losy bohaterek "Firefly Lane". Mamy też na swoim koncie powrót do "Serii niefortunnych zdarzeń", których córka stała si wielką fanką. Mi podobała się też historia o "Doktor Cha". To inspirująca opowieść o kobiecie, która po latach zajmowania się domem postanawia zawalczyć o siebie i swoje marzenia. Podoba mi się pokazanie, że wartość kobiety tkwi w niej samej, a nie w tym, w jakie męskie ramiona wpada.
A co Wy czytacie? Jakie książki, komiksy i seriale polecacie?






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz