Ludzie nie zmieniają się tak łatwo i szybko jak byśmy tego chcieli. Czasami stosują manipulację i demonstrują przyjaźń. Jeśli nie potrafimy tego zrozumieć i odkryć to kryje się pod tym wielkie zagrożenie. Taki problem pomoże nam podsunąć komiks "Gargamel, przyjaciel Smerfów".
Komiks otwierają problemy Lalusia z urodą. Przejęty krostkami na twarzy domaga się od Papy Smerfa zrobienia lekarstwa. Z tego powodu Smerfy muszą ruszyć na poszukiwanie dziurawca. W ich okolicy pojawia się botanik marzący o odkryciu i opisaniu nieznanych gatunków. Tego wieczora odbywa się też spotkanie w karczmie z Omnibusem. W wydarzeniu bierze udział Gargamel, który bierze sobie do serca słowa słynnego maga. Postanawia wprowadzić do swojego życia wiele zmian. Okazja trafia się bardzo szybko, bo Smerfy zostają złapane przez badacza przyrody. Pomoc złego czarownika wywołuje w małych niebieskich stworzonkach dezorientację. Zagrożenie zmusza ich do współpracy Gargamelem traktującym Grzegorza Bufona jak intruza i wroga. Wspólny nieprzyjaciel łączy Smerfy i czarownika. Na jak długo? Czy zła osoba może tak szybko zmienić swoja postawę pod wpływem zdobytej wiedzy? przekonajcie się sami.
"Gargamel, przyjaciel Smerfów" to tom podsuwający wiele ważnych problemów. Zobaczymy tu wymianę wiedzy między uczonymi oraz złe prowadzanie jej w życie, nie wykorzystywanie swoich umiejętności. Gargamel jest przykładem bohatera upierającego się na marnowaniu życia na bezsensowne czynności zamiast poszukać dziedziny, w której będzie naprawdę bardzo dobry. Z kolei Laluś tak bardzo skupia się na sobie i tym, co mogą sądzić o nim inni, że zapomina jak niesamowicie ważne jest dbanie o swoje bezpieczeństwo i nienarażanie wioski. Do tego mamy Grzegorza Bufona tak zafascynowanego Smerfami, że nie interesuje go opisanie nieznanego gatunku motyla. Takich przykładów złych postaw jest tu sporo.
”Gargamel, przyjaciel Smerfów” to komiks stworzony przez kontynuatorów Peyo, których dzieła charakteryzują się większym ładunkiem edukacyjnym. Akcja już nie toczy się wokół kolejnych zasadzek tworzonych przez Gargamela, ale zwyczajnego życia mieszkańców wioski, którzy sprzątają strychy, tworzą przedstawienia, zmagają się z żywiołami i własnymi słabościami. W komiksie znajdziemy znane z serialu animowanego Smerfy postacie i stylistykę rysunku pierwszego twórcy opowieści o niebieskich ludzikach. Stworzona przez kontynuatorów Peyo opowieść jednak różni się nieco akcją, prezentowanymi problemami ze względu na poruszanie bardziej aktualnych wyzwań. Wśród tomów tworzonych przez następców Pierre’a Culliforda znajdziemy takie tytuły jak „Dzieciak u smerfów”, „Smerf reporter”, „Smerfy hazardziści”, „Smerfocjanci”, „Nie igra się z postępem”, „Smerfy i złote drzewo”, „Smerfy i dzieci”, „Smerf bohater”, "Smerfy i półdżin" i "Gargamel, przyjaciel Smerfów" odwołujące się do tego, co czytelnicy znają z życia codziennego. Gnanie za sensacją, niegrzeczne dzieci i wyzysk, złośliwość, konieczność kompromisu, fanatycy narzucający innym wartości, którymi powinni się kierować, uzależnienie od hazardu, utrata mienia, narzucanie praw, dyktatura, swatanie, wykorzystywanie robotów, bunt maszyn, sukces wynikający z wiary we własne umiejętności, zawiść i współpraca to częste motywy wielu filmów dla dorosłych, a w komiksach stały się pouczającymi przygodami niebieskich ludków. Dzieła kontynuatorów są zdecydowanie bardziej dydaktyczne niż pierwotnego twórcy. „Gargamel, przyjaciel Smerfów” przekonuje młodych czytelników, że niesamowicie ważna jest ostrożność wobec tych, o których przekonaliśmy się, że mają złe intencje. Pojawia się tu często powracający motyw wiary w swoje umiejętności oraz stawiania na pracę zespołową, a także poszukiwania dziedziny, w której można odnieść sukces, dostrzegania szans, które daje los. Bohaterzy potrafiący to robić odnoszą sukces.
Komiks polecam wszystkim dzieciom. Będzie to doskonała lektura dla uczniów i przedszkolaków, którzy nie przepadają za książkami. Czytanie komiksów pomoże rozwinąć czytelnicze zainteresowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz