Emily Hawkins należy do osób wprowadzających młodych czytelników w różnorodne światy. Każdy temat traktuje poważnie i z należytą dbałością. Wśród jej publikacji znajdziemy piękne atlasy wprowadzające do świata przyrody: „Atlas przygód zwierząt”, „Atlas przygód dinozaurów”, „Atlas oceanicznych przygód”, „Atlas rekordów świata”. Do popularnonaukowych należy też „Ciało człowieka”, historie naturalne wróżek, syren, stworzeń magicznych i "Przetrwać w górach", a teraz ukazała się kolejna "książka i gra w jednym": "Przetrwać w dżungli. Jest to publikacja bardzo podobna do "Przetrwać w górach", w której istotną rolę odgrywa fabuła. Można się pokusić, że to książkowe gry fabularne. Obie ciekawe i pozwalają lepiej poznać przyrodę oraz związane z podróżowaniem wyzwania.
W "Przetrwać w górach" gra zaczyna się od otrzymania listu od dziadka zapraszającego na niezwykłą wyprawę. Czytelnik ma spędzić kilka dni w Alpach, gdzie czeka go przedzierani się przez ośnieżone szczyty i przyglądanie się stadu wilków, ale dochodzi do małej katastrofy i śmigłowiec, którym podróżuje rozbija się. Zamiast bezpiecznego fotografowania wilków mamy niebezpieczne spotkanie z niedźwiedziem i wieloma niebezpieczeństwami, wśród których jest też niska temperatura otoczenia. Jak sobie poradzić w tych warunkach? Jakie decyzje podjąć, aby przetrwać? Jakie zagrożenia czekają w lodowej krainie? Każda rozkładówka to kolejna decyzja prowadząca do kolejnych, co pozwala na uświadomienie, że każdy czyn ma konsekwencje.
Podobnie skonstruowana jest publikacja "Przetrwać w dżungli". Czytelnik-gracz zaczyna przygodę od listu. Tym razem babcia zafascynowana świątynia boga Jaguara zaprasza do poszukiwań w amazońskiej dżungli. Musi się spieszyć, ponieważ jest ktoś, kto dla zysków chciałby zdobyć unikatowe skarby. Niestety w czasie wyprawy gracz wypada za burtę pontonu rozbujanego przez fale i będzie musiał walczyć o przetrwanie w bardzo niesprzyjającym środowisku. Mamy tu całe mnóstwo roślin, zwierząt oraz innych okoliczności, którym trzeba stawić czoło. Każda strona podsuwa garść praktycznych informacji oraz dużo zabawy z podejmowaniem decyzji i zdawaniem się na ślepy traf. Przy okazji pojawiają się informacje o tym, czym jest amazoński las, jakie rzeczy zabrać na taką wyprawę, co pomaga przetrwać w dżungli, w jaki sposób zbudować obóz, z czego zrobić tratwę, jak czytać mapy, gdzie można zdobyć pokarm, jak radzić sobie z bystrze, komu udało się przeżyć po zaginięciu w dżungli, w jaki sposób przemieszczać się na bagnach i ruchomych piaskach, jakie zwierzęta mogą zagrażać, jak przejść przez gęsty las. Mamy też łapanie ryb, spotkanie z piraniami, jaguarem i kajmanem, stratę ekwipunku. Sporo tu informacji o jadalnych i trujących roślinach.
Czytanie książek z serii "Książka-gra" zapewnia młodemu czytelnikowi sporo atrakcji. Historie wzbogacono cennymi informacjami praz ciekawostkach o ludziach, którzy przeżywi w trudnych warunkach. Na każdej rozkładówce znajdziemy sporo cennych rad, które przydadzą się też w naszym otoczeniu. Publikacje świetnie angażują młodych czytelników oraz rozwijają ich umiejętność podejmowania decyzji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz