Temat tańca jako elementu kultury wraca do nas od czasu do czasu. Razem z "Basią" Zofii Staneckiej pojawił się też balet: czytanie o nim i oglądanie występów. Właśnie z tego powodu nie mogłyśmy przejść obojętnie obok książki Helen Brown "Poznajemy balet" z ilustracjami Ginnie Hsu, która podobnie jak "Kołyszemy do snu" Helen Brown została wydana przez Harperkids w formie książeczki z muzyką. Takie publikacje pojawiają się w naszym domu często. Córka uwielbia, kiedy czytanie może być przeplatane ciekawymi elementami. Otwierane okienka, elementy dotykowe i dźwięki zdecydowanie zachęcają do sięgania. Tu położono nacisk na strefę słuchową, kształtowanie wrażliwości muzycznej i może stać się pretekstem do rozwijania umiejętności odtwarzania linii melodyjnej. "Kołyszemy do snu wprowadzało nas do świat zwierzęcych zwyczajów i ciekawej muzyki. Po dużym sukcesie tej publikacji w naszym domu wiedziałyśmy, że opowieść o balecie nas oczaruje. I nie zawiodłyśmy się.
Interaktywna publikacja zabiera nas do świata muzycznych klasycznych widowisk teatralnych w tradycyjnym wykonaniu. Poznajemy takie opowieści i związaną z nimi muzykę jak "Sen nocy letniej", "Dziadek do orzechów", "Piotruś i wilk", "Jezioro łabędzie", "Cztery pory roku" Vivaldiego, "Copelia", "Don Kichot", "Bajadera" i "Śpiąca królewna". Młodzi czytelnicy zobaczą, w jaki sposób różnorodne sztuki przeplatają się, jak duży wpływ na występ ma literatura, muzyka, choreografia, scenografia. Do tego poznamy najważniejsze i najtrudniejsze role w danych sztukach. Całość podsumowano ciekawą prezentacją wykorzystywanych instrumentów.
Każdy rozdział to osobna rozkładówka zabierająca nas do świata innego przedstawienia. Całostronnicowe ilustracje pomogą w poczuciu klimatu przedstawienia. Do tego wplecione w nie ciekawostki pomagają w zdobyciu solidnej dawki wiedzy.
Książeczki dźwiękowe to ten rodzaj publikacji, obok którego młodzi czytelnicy nie mogą przejść obojętnie. Poza ilustracjami i ciekawym tekstem oferują zabawę z odgłosami oraz sprawiają, że samo czytanie zaczyna mieć w sobie coś z magii. Zwykle takie publikacje mają formę, kartonowych i są z panelem dźwiękowym po prawej stronie. W Harperkids od jakiegoś czasu pojawiają się publikacje wychodzące poza ten schemat i zdecydowanie nie przypominają tego typu czytanek, bo przyciski z melodiami znajdują się w różnych częściach strony. Do tego są związane z określonymi rzeczami na ilustracji. Dzięki temu tych dźwięków jest więcej niż z tradycyjnych książeczkach dźwiękowych, są bardziej urozmaicone i mogą stanowić tło muzyczne w czasie lektury. W publikacjach z tej serii bardzo spodobało mi się to, że znajdziemy też wyłącznik dźwięków. Jeśli mieliście kiedykolwiek takie pomoce w domu to wiecie jak ważny jest taki drobiazg. Jeśli chodzi o same książki to zdecydowanie są to lektury dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego. Młodsze dzieci mogą sobie nie poradzić z papierem (zwykłej grubości strony). Młodzi czytelnicy będą mieli dużą frajdę ze słuchania i czytania tych lektur. Starsze dzieciaki samą mozolną czynność przeplotą sobie słuchaniem dźwięków i dzięki temu lektura stanie się ciekawsza. Do tego książki te mają ciekawe ilustracje oraz zabierają dzieci w świat klasyki. Poza baletem i kołysankami mamy też ciekawą ofertę baśni. Znajdziemy tam Aladyna, Kota w butach, Trzy małe świnki, Księgę dżungli i Czerwonego kapturka, czyli opowieści znane dzieciom.
Te nowości to świetny materiał do zachęcania pociech do kontaktu z książką, która w obliczu technologii może młodemu pokoleniu wydawać się za mało atrakcyjna. Cudne ilustracje z dźwiękami zachęcającymi do nucenia, odkrywania odgłosów sprawiają, że publikacje są czymś na pograniczu książki i multimediów. Takie rozwiązanie pozwoli na pokazanie, że w czasie lektury można się świetnie bawić. Mam nadzieję, że do tego świetnego zestawu z czasem dołączą gry sprawdzające umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem
Czytając dzieciom książki pamiętajcie, że jest to doskonały czas na budowanie więzi z dzieckiem: przytuleni wchodzicie w obszar wyobraźni. Dzięki tekstom rozbudowujecie słownictwo dziecka, pomagacie mu uporać się z lękami. Klasyka to opowieści z jednej strony straszne, ale z drugiej pokazujące, że czasami dzieje się coś złego i trzeba się temu przeciwstawić, obronić się, zawalczyć. Naiwność prowadzi do nieszczęścia. Takie teksty to świetny materiał pozwalający poruszyć wiele ważnych tematów: pracowitości, ostrożności, nieufności, przyjaźni, a także znaczenia wytrwałości i realizowania marzeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz