Opowieści o świętach, przygotowaniu do nich pomagają w budowaniu klimatu, wprowadzaniu w zwyczaje oraz uporać się z ogromem emocji związanych z nimi. Z tego powodu w naszym domu sporo jest książek dla najmłodszych czytelników. Tematy, które w nich powracają to otwartość, miłość, różnorodność, znaczenie prostych prezentów, symbolicznych gestów, poświęcenia czasu innym, spędzania z nimi czasu, współpraca. Te pojawiają się w takich świątecznych opowieściach jak "Basia. Wielka księga świąteczna" i "Fajny Cieciorek i prezent wszech czasów". Obie wprowadzają nas do świata dylematów związanych z różnymi aspektami świąt. Obie rewelacyjnie pomagają w budowaniu świątecznego klimatu, ale w pierwszej kolejności opowiem o książce Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, czyli "Basi. Wielkiej księdze świątecznej".
W tej publikacji znajdziemy cztery grudniowe przygody. Basia zauważa wiele zmian. W przedszkolu pojawiają się proste przygotowania i wręczanie sobie naprawdę małych prezentów. Symboliczne gesty uczą przedszkolaki, że nie liczy się rozmiar paczki, ani jego wartość, ale wręczenie tego, co obdarowany chciałby dostać. Kolejne historie pokazują różne scenki z przygotowań do świąt. Pojawia się pieczenie pierników, robienie ozdób. Życie płata bohaterom różne niespodzianki. Czasami zmęczenie nie pozwala na przygotowanie idealnej kolacji, a innym razem wypadki. Zofia Stanecka pięknie pokazała tu jak członkowie rodziny radzą sobie z przejęciem obowiązków mamy, która z powody złamanej ręki i obojczyka nie może nic robić. Nie zabraknie też zabaw na śniegu, za którym Basia bardzo tęskni, dlatego robi papierowe śnieżynki. Na szczęście w czasie wyprawy w góry może nacieszyć się nim bardzo.
Opowieści przeplatają przepisy na smakołyki i zabawy. Mamy tu pieczenie pierników, przygotowanie śledzi, wycinanie zwierzaków i śnieżynek, robienie ozdobnych pudełek. Basia inspiruje młodych czytelników do tworzenia. A wszystko pięknie związane ze świętami i zimą. Znajdziemy tu opowieści o zwyczajnych dziecięcych problemach i dylematach. Taka lektura pozwala to młodym osobom przygotować się na trudne sytuacje oraz zobaczyć te, w których uczestniczyli z boku. Basia jest fantastyczną bohaterką, z która mogą utożsamić się młodzi czytelnicy.
Na ilustracjach Marianny Oklejak jest to zwyczajna dziewczynka z prostymi włosami, pyzatą buzią, czasami niesforna i brudna. Ot tak normalnie przeżywająca dzieciństwo. I pewnie to sprawiło, że moja córka tak bardzo pokochała serię, w której może zobaczyć bohaterkę doświadczającą różnych emocji, muszącą zmierzyć się z różnymi wyzwaniami oraz kochającą zwierzęta.
Sama seria przez ponad piętnaście lat istnienia pięknie się rozrosła i dzięki temu znajdziemy w niej publikacje dla najmłodszych, przedszkolaków, a nawet uczniów. Są tam zarówno przygody rezolutnej dziewczynki w wieku przedszkolnym, jak i jej młodszego brata Franka, przyjaciół, a nawet powieści dla uczniów, a także wielkie księgi wprowadzające do świata przyrody. Każda podsuwa młodym czytelnikom inną problematykę. W historiach o Franku zobaczymy, w jaki sposób Basia uczy swojego młodszego brata różnych rzeczy. Będziemy razem z nim uczyć się kolorów, liczenia, zwierząt, kształtów, samodzielności. Z kolei w opowieściach z bohaterką serii znajdziemy problem zakazów i nakazów. Pojawi się też przygotowanie do świąt, wyprawimy się do lasu czy na piknik, a nawet do szpitala, muzeum i w wiele innych miejsc. Z kolei podseria o przyjaciołach będzie pretekstem do opowiedzenia o różnorodności, tolerancji, miłości, tęsknocie, stracie i wielu innych ważnych problemach. Wielkie księgi z kolei są pretekstem do przyglądania się różnym zjawiskom wokół nas, poznawania przyrody, rozumienia zachowań zwierząt. W "Wielkiej księdze świątecznej" pięknie pokazano kreatywność dzieci. Pojawia się też temat oczekiwania na narodziny Franka, później obserwujemy wzajemną współpracę, to jak małe dziecko wywraca do góry nogami życie przedszkolaków. Jeśli nie znacie tej serii i macie dzieci sięgające po kartonowe czytanki lub w wieku przedszkolnym to sięgnijcie. Czeka Was wspaniała i pouczająca przygoda.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz