Etykiety

niedziela, 19 maja 2024

Majowy rajski stosik, czyli co Wam polecam


W maju jak w raju, czyli dużo ciekawych lektur zarówno dla mnie jak i dla córki.

"Mały Ptyś i Bill. Domki" - to komiks dla najmłodszych. Kontynuatorzy pomysłu Jeana Roby pięknie odkurzyli postaci, odmłodzili i pokazują ciepłe relacje między ojcem i synem.
"Tylko w Twoim lustrze" Elżbiety Ceglarek to poruszająca opowieść o sile społecznego wsparcia. Pisarka pokazuje jak ważne dla kobiet jest wyznaczanie sobie celów, walka o lepsze jutro oraz możliwość liczenia na bliskich.
Temat rodziny oraz wsparcia pojawia się też w książce Anny Sakowicz "Moja matka pestka". Zobaczymy tu jak choroba potrafi mocno wywrócić poukładane życie oraz ujawnić prawdziwą twarz bliskich osób.
Katarzyna Ryrych w "Drace na antypodach" zabiera nas w wakacyjną opowieść do prowincjonalnego miasteczka, w którym nic się nie dzieje. Czy na pewno? A może jest tu więcej zmian niż wydaje się bohaterom.
"W Dolinie Muminków" to klasyka, której raczej nie muszę polecać.
Meiri Herner w "Oczekując na królestwo" przenosi nas do mrocznego Babilonu. Sporo tu nawiązań biblijnych.
Krzysztof Konopka w "Hedvigis. Gwiazda Polaków" podsuwa nam dalsze losy królowej Jadwigi.
Louie Stowell w "Lokim" sięga po mitologię nordycką. Drugi tom to opowieść o emocjach, sile przyjaźni, zazdrości, pomówieniach oraz współpracy. Widzimy tu przemianę zapatrzonego w siebie Lokiego w nieco bardziej empatycznego bohatera. Do bycia dobrym jeszcze mu daleko. Jakie postępy udało mu się zrobić?
"Kati kocia opiekunka" to kolejne spotkanie z kocimi superbohaterami i kolejnymi wyzwaniami. Po pierwszych nieudanych próbach opiekowania się niesfornymi kociakami Kati nabiera wprawy, ale musi stawić czoła emocjom związanym z powrotem do szkoły, problemami z dogadaniem się z przyjaciółką i tajną misją.
"Bzdurki i Badziewie w domku na drzewie" to zbiór rebusów, zagadek.
Agnieszka Rautman-Szczepańska w "Formule Elli" opowiada o pięknie różnorodności.
"Zaplątani w sieci" Elżbiety Jodki-Kuli to ciekawa historia dotycząca przemocy, wykluczenia, prześladowania i uzależnienia od internetu, ucieczki w wirtualną rzeczywistość.
"Piesek drops" jest kartonową uroczą publikacją dla najmłodszych czytelników.
Na stosie nie brakuje też wyklejanek. Tu tom zabierający nas co świata Cocolelon oraz Minecrafta. Do tego mamy dwie ciekawe gry. Jedna wprowadza nas do świata prostych zadań matematycznych, a druga podsuwa puzzle z interesującą planszówką.
"Dziewczyna ze skrzypcami" Elżbiety Nieć to moja kolejna podróż w czasie do PRL-u. Tym razem przeniosłam się do okresu dzieciństwa i młodości mojej mamy, czyli mamy w tle wybór Wojtyły na papieża, zimę stulecia, stan wojenny i ponurą rzeczywistość, w której młoda nauczycielka stara się patrzeć z optymizmem w przyszłość.
Z kolei Mirosław J. K. w "Wykształciuchu w szparagach" jest w tym miesiącu kolejną lekturą podsuwającą obraz emigracji zarobkowej, pokazywania wyzwań jakim trzeba stawić czoło. Sporo tu obrazów ludzkich ułomności, słabości, uzależnień.
"Nigdy nie będziesz mój" Justyny Chrobak to poruszająca historia wyrywania się z patologicznego środowiska, stawiania sobie celów, wzlotów i upadków oraz zadziwiająco zawiłych dróg.
Z kolei Żaneta Pawlik w "Za zasłoną milczenia" podsuwa nam historie kobiet, które uciekając przed obecnym życiem trafiają do jednego miejsca. W jaki sposób zmienią swój los?
"Instynkt językowy" Stevena Pinkera to świetny przegląd badań nad językami. Badacz wskazuje błędy merytoryczne w pracach klasyków językoznawstwa, pozwala na nieco inne spojrzenie na język.
"Klucz do nieśmiertelności" to z jednej strony opowieść o wykorzystaniu psychodelików, a z drugiej wprowadzaniem w trans i uzależnienie za pomocą rytuałów religijnych.
A jak wyglądają Wasze majowe stosy? Co ciekawego przeczytaliście? Co polecacie? Na którą książkę czekacie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz