Etykiety

niedziela, 5 listopada 2017

Małgorzata Laska "Pan Dreptusiński"Małgorzata Laska, Pan Dreptusiński, il. Małgorzata Laska, Łódź „Poligraf” 2013
Jeże mają w sobie coś takiego, że trudno przejść obok nich obojętnie. Niby nienadające się do przytulania, ale jednak mające w sobie to coś, co jednak przyciąga. W naszym domu te zwierzaki bywają często. Parę zabiegów pielęgnacyjnych i ocena stanu zdrowia oraz podkarmienie są jednymi z ważniejszych atrakcji, a wszystko przez tą kuszącą i niedostępność oraz konieczność odpowiedniego podejścia do nastroszonego kolcami zwierzaka, który niejednokrotnie trafiał na karty książek. Wśród wielu opowieści dużo było naiwności, historyjek o jeżach noszących jabłka w sadach. Książka „Pan Dreptusiński” Małgorzaty Laski zdecydowanie odbiega od tych schematów i wnosi wiele pouczających wskazówek dotyczących pielęgnacji jeży.
Opowieść zaczyna się od pokazania leśnego świata młodego kolczastego zwierzaka czekającego na członków rodziny. Ci jednak nie wracają, dlatego mały bohater rusza w świat, a my razem z nim odkrywamy na jak wiele niebezpieczeństw narażone są te zwierzęta, jak wiele niebezpiecznych sytuacji tworzymy swoją bezmyślnością. Kiedy wydaje nam się, że będzie to opowieść tylko o jeżu do akcji wkraczają idące poboczem dzieci. Wrażliwa Adelka wyszukuje interesujących obiektów do fotografowania, a kuzyn z miasta towarzyszy jej w - jego zdaniem - nudnym zajęciu. W pewnym momencie dzieci dostrzegają jeża. Jest nim oczywiście wcześniej poznany bohater zmuszony do stawienia czoła napotkanym przeszkodom. Połączenie się dróg tych dwóch gatunków odmienia wiele w ich życiu. Ludzie poznają uroki mieszkania z nowym lokatorem, a do tego mają okazję wiele się o nim dowiedzieć.
Poza cennymi informacjami o tych zwierzętach pisarka snuje interesującą opowieść o życiu nastolatków. Małgorzata Laska poświęca również uwagę innym zwierzętom żyjącym na podwórzu: kotu i psom. Każdy ma swoją osobowość i niezwykłą historię.
Równolegle do zwierzęcych opowieści toczy się ludzka codzienność. Pouczające historie zachęcą do większej uwagi w czasie pracy na wsi. Dzięki pisarce dzieci mogą zrozumieć jak bardzo ważne jest słuchanie rodziców, przestrzeganie zasad pomagających zapewnić im bezpieczeństwo.
Koniec wakacji to czas rozstań. Zapatrzony w siebie Dawid jak najszybciej chce wrócić do mieszkania w mieście. Wakacje na wsi nie były jego wymarzonymi planami na minione tygodnie. Ograniczenie dostępu do komputera, konieczność towarzyszenia kuzynostwu irytuje go. Do tego zamiłowanie Adelki do obserwowania przyrody oraz ratowania podejrzanie wyglądających zwierząt. Mimo tej niechęci po powrocie do domu będzie mu brakowało życia na wsi.
Po skończonych wakacjach do klasy Adelki trafia Kacper, chłopak powtarzający klasę. Liczne plotki na jego temat pokazują go w bardzo złym świetle. Chłopak sam nie walczy z krążącymi o nim opiniami, nie szuka znajomych, żyje w świecie obok klasowej codzienności. Jego przypadkowe spotkanie z Adelką na skraju lasu stopniowo odmienia jego życie.
Małgorzata Laska poświęca również uwagę innym zwierzętom żyjącym na podwórzu: kotu i psom. Każdy ma swoją osobowość i niezwykłą historię, a w kontakcie z jeżem toczą się interesujące opowieści.
„Pan Dreptusiński” opowiada o wycinku życia nastolatków zmuszonych do podejmowania samodzielnych decyzji, dorastających do odpowiedzialności oraz uczących się, że nie wolno obok nikogo przejść obojętnie. Niedługa opowieść jest bardzo pouczająca. Pozwala spojrzeć na wiele problemów z innej perspektywy.
Książka będzie interesującą propozycją czytelniczą dla uczniów szkoły podstawowej

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza