Etykiety

czwartek, 30 listopada 2017

Urszula Kozłowska "Tygrysek" il. Monika Stolarczyk

Urszula Kozłowska, Tygrysek, il. Monika Stolarczyk, Warszawa „Wilga” 2007
Czy ktoś, kto się wszystkiego boi może okazać się odważny? Urszula Kozłowska zabiera nas na spacer z tygryskiem chowającym się w trawie i z tej perspektywy oglądającym inne zwierzęta. Naturalne zachowania dzikiego zwierzęcia widziane z boku wyglądają jak strach przed innymi. Z każdą stroną możemy zobaczyć skradanie się i uciekanie tygryska. To sprawia, że coraz bardziej wątpimy w jego odwagę, ale na końcu wierszowanej opowieści bohater bardzo miło nas zaskoczy: będzie niesamowicie odważny. Co takiego zrobi? Przekonajcie się sami.
Urszula Kozłowska po raz kolejny zabiera małych czytelników w niezwykły, egzotyczny świat dzikich zwierząt, ich zwyczajów oraz przybliża charakter, a do tego snuje trzymającą w napięciu opowieść, która będzie doskonałym pretekstem do poruszania ważnych tematów. Większość wierszy poetki jest doskonałym materiałem terapeutycznym, wstępem do rozmów z dzieckiem o jego problemach. „Tygrysek” może pomóc naszemu małemu rozmówcy podzielić się z nami swoimi lękami.
Lekki język, interesująca opowieść napisana wierszem i przyciągające wzrok ilustracje Moniki Stolarczyk sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po lekturę. Solidne, kartonowe strony, bardzo dobre klejenie sprawiają, że książka dla najmłodszych jest twarda i trwała. Dzięki dużej czcionce, niewielkiej ilości tekstu na każdej stronie oraz pełnym akcji ilustracjom dzieci nie będą się nudzić w czasie czytania, z którym przygodę można rozpocząć od poznawania bohaterów: dziecko z rodzicem pokazuje zwierzę lub przedmiot i nazywa je. Kiedy słownictwo naszej pociechy jest już rozbudowane prosimy ją o wskazywanie określonych rzeczy na ilustracji. Kolejnym etapem będzie czytanie wiersza, a później możemy zachęcić dziecko do samodzielnego opowiedzenia opowieści. W ten sposób nasza pociecha może poszerzać słownictwo, rozwijać wyobraźnię oraz umiejętność wypowiadania się.
„Tygrysek” na pewno przypadnie dzieciom potrafiącym siedzieć i samodzielnie przewracać strony. Będzie też ciekawą propozycją do przedszkolaków, które mogą nauczyć się wierszyka. Urszula Kozłowska po raz kolejny zachwyciła nas swoją książką poruszającą ważne dla dzieci tematy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza