Etykiety

poniedziałek, 13 listopada 2017

Klaudyna Cwynar "My Little Pony. Pora na czas"

Klaudyna Cwynar, My Little Pony. Pora na czas, tł. Paulina Zagórska, Warszawa „Egmont” 2017
Łączenie zabawek z lekturami jest dobrym sposobem zachęcania dzieci do czytania, słuchania niezwykłych opowieści o ich ulubionych bohaterach. W przypadku kucyków „My Little Pony” jest to zadanie dość łatwe. Rynek obfituje zarówno w ulubione zabawki, filmy oraz książki. Kolorowe kucyki z nylonowym włosami bardzo szybko podbiły serca dzieci, co zachęciło artystów do tworzenia scenariuszy ich przygód, w których akcja skupia się wokół Twilight Sparkle, młodego jednorożca lubiącego uczyć się magii pod okiem księżniczki Celestii panującej nad Equestrią. Jej pomocnikiem jest młody smok Spike. Kiedy przychodzi czas na poznanie najważniejszej tajemnicy magii: magii przyjaźni, księżniczka wysyła swoją uczennicę do Ponyville, gdzie ma za zadanie znaleźć sobie przyjaciół i raz w tygodniu pisać list z informacją czego się nauczyła. Nie zabraknie tam walk z siłami ciemności, zabawy, organizowania ważnych wydarzeń.
Wydawnictwo Egmont przygotowało dla swoich młodych czytelników miłą niespodziankę: do niedługiej lektury adresowanej do przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego dołączyło figurkę bohaterki oraz tekturowy model domku, które urozmaicą nie tylko czytanie, ale i pozwolą na rozwijanie wyobraźni, orientacji przestrzennej, twórcze podejście do proponowanych materiałów. Czarno-biała makieta zachęci do kolorowania pisakami lub pokrycia jej farbami, dzięki czemu dziecko będzie miało okazję ćwiczyć motorykę małą, koordynację i zmysł estetyczny
Bohaterką opowieści „Pora na czas” jest uwielbiająca planować i robić wiele interesujących rzeczy Twilight Sparkle. W czasie planowania zapomniała o bardzo ważnej rzeczy: wygospodarowaniu czasu na kolejne planowanie. Z tego powodu musi to robić nocą. Nocna aura sprzyja niezwykłym wydarzeniom: w domku klaczki pojawia się niezwykły gość. Jest nią sama Twilight Sparkle z przyszłości. Podekscytowana bohaterka zadaje przybyszce wiele pytań i nie pozwala dojść do głosu przed upływem czasu pobytu w przeszłości. Po zniknięciu gościa bohaterkę olśniewa, że wizyta miała ją przed czymś przestrzec. Tylko przed czym?  Twilight Sparkle robi wszystko, aby uniknąć katastrofy i – ku swemu zaskoczeniu – coraz bardziej ładuje się w swoją złą przyszłość. Jej zabiegi są zabawne, a cała przygoda bardzo pouczająca i zachęcająca do dyskusji nad podróżami w czasie.
Ilustracje będące kadrami z odcinka serialu o unikaniu katastrofy jaką niesie przyszłość sprawiają, że dzieci bardzo chętnie sięgają po lekturę. Trudne do złożenia kartonowe drzewo (zdecydowanie potrzebna pomoc dorosłego) stanie się inspiracją do wielu zabaw z wykorzystaniem figurki bohaterki. Może też stać się inspiracją do tworzenia kolejnych domków kucyków oraz wymyślania kolejnych fascynujących przygód lub odgrywana poznanych. Załączona do książeczki plastikowa figurka będzie interesującym towarzyszem dziecięcych zabaw.
Polecam wszystkim miłośnikom serii „My Little Pony”.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza