Etykiety

czwartek, 30 listopada 2017

Emilia Dziubak "Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury"Emilia Dziubak, Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Nasze otoczenie jest bardziej interesujące niż nam-dorosłym się wydaje. Dowodem na to jest seria książek z Wydawnictwa Nasza Księgarnia „Opowiem ci, mamo”. Każda lektura przybliża dzieciom inny fragment otoczenia. W naszym domu gościły auta, samoloty, żaby, narzędzia i pszczoły. Bogate i interesujące ilustracje przyciągały nie tylko moją córkę, ale i jej kolegów oraz koleżanki w przedszkolu. Dzieci bardzo chętnie znikały w ilustrowanych opowieściach, zagadkach, pomysłach na zabawę oraz niedługich informacjach. Świetnym uzupełnieniem były tematyczne bloki rysunkowe rozwijające wiele umiejętności, a wszystko w formie zabawy.
Ostatnio do naszego domu trafiła książka o dinozaurach. Olbrzymie gady przyciągają swoim rozmiarem, egzotyką i tajemniczością. Fascynacja dużymi okazami trwa od wielu stuleci, ale dopiero XIX wiek stał się czasem odkrywania i systematyzowania ich. Dorośli miłośnicy dinozaurów poświęcali swoje życie i majątki w poszukiwaniu gigantycznych kości. Każde szanujące się muzeum Ziemi musi mieć choć jeden szkielet prehistorycznych zwierząt. Mimo upływu lat i postępu technologicznego fascynacja dinozaurami nie maleje. Z tego powodu wielkim powodzeniem cieszą się kolejne publikacje pozwalające przybliżyć życie tych stworzeń. Tak jest i z książką „Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury” Emilii Dziubak. W przeciwieństwie do wcześniejszych książek ta różni się wielością informacji. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, co oznacza nazwa, jakie były rodzaje wielkich, prehistorycznych jaszczurów, u jakich zwierząt możemy dostrzec ich cechy, ile ważyły, mierzyły i jak bardzo różnorodne były dinozaury.
Wielość i przejrzystość ciekawostek bardzo dobrze wkomponowanych w ilustracje sprawia, że dzieci chętnie zasiadają do lektury i udają się w podróż z głównym bohaterem, Kudłaczem i jego zwierzątkiem karaluchem. Dziki kapsule czasu mogą zwiedzić różne ery, przyjrzeć się różnym gatunkom, poznać je z bliska i zobaczyć otoczenie w jakim żyły. Razem z nimi młodzi czytelnicy trafiają do fascynującego, a jednocześnie przerażającego i pełnego niebezpieczeństw świata. Na swojej drodze napotkają pterodaktyle, diplodoki, allozaury, amficeliase, leptoklidy i wiele niezwykłych stworzeń oraz poznają hipotetyczną wersję pojawienia się i zmieniania życia na Ziemi.
Podobnie jak inne książki z serii opowieść o dinozaurach to solidna lektura z grubymi, kartonowym, bardzo dobrze zszytymi stronami. Do tego dochodzą estetyczne i pobudzające dziecięcą wyobraźnię ilustracje, która zachwycą zarówno małe dziecko, jak i przedszkolaka, a nawet ucznia nauczania początkowego.
Bogactwo pojawiających się gatunków, wielość nazw oraz ciekawostek sprawia, że w czasie lektury dzieci się nie nudzą. Na pewno cenne okażą się informacje o tym, gdzie i kiedy oraz w jakich warunkach pojawiały się kolejne gatunki. Dzięki takiej wiedzy dzieci będą miały idealny wstęp do samodzielnego poszerzania wiedzy.
Po wstępnym zapoznaniu się z podstawowymi informacjami dotyczącymi powstawania życia na Ziemi, pojawienia się dinozaurów oraz ich gatunków znajdziemy wiele łamigłówek, wśród których nie zabraknie labiryntu, porównywania ilustracji. Po tej umysłowej rozgrzewce dzieci mogą wrócić do dalszej lektury i poszerzania wiedzy. Takie przeplatanie informacji i ćwiczeń pomaga w utrzymaniu koncentracji oraz rozwijaniu wielu umiejętności.
Sukces tej książki (podobnie jak innych z tej serii) polega na interesujących i atrakcyjnych dla dzieci ilustracjach. Niesamowite bogactwo ilustracji staje się dla młodych czytelników inspiracją do tworzenia własnych rysunków oraz opowieści. Lektura zachęca do opowiadania, snucia zawiłych opowieści o przygodach Kudłacza i jego karalucha, dzięki czemu pomogą w ćwiczeniu umiejętności językowych. Wielkim plusem książki jest solidna oprawa. Kartonowe strony bardzo dobrze sklejone sprawiają, że mogą po nią sięgnąć już dzieci siedzące i będą z niej korzystać przez kilka lat.
Uważam, że „Opowiem ci, mamo” to seria bardzo interesująca i polecam wszystkim dzieciom od drugiego do szóstego roku życia. Dinozaury - podobnie jak pająki, mrówki, żaby i pszczoły – posłużą także jako pomoce naukowe w szkole. Do zabawy i terapii z książką warto dokupić plastikowe figurki dinozaurów.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza