Etykiety

środa, 22 listopada 2017

SARKIS. Tęcza anioła | 27 listopada | NOWA WYSTAWA | Zachęta

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ WYSTAWY
PONIEDZIAŁEK, 27 LISTOPADA O GODZINIE 19
OTWARCIE POPRZEDZI KONFERENCJA PRASOWA Z UDZIAŁEM ARTYSTY O 12 W ZACHĘCIE
SARKIS. Tęcza anioła
Sarkis, Tęcza anioła / Angel Rainbow, 2017, dzięki uprzejmości artysty oraz Dirimart Gallery, Stambuł / courtesy of the artist and Dirimart Gallery, Istambul
Wystawa klasyka sztuki XX i XXI wieku — Sarkisa (właśc. Sarkis Zabunyan, ur. 1938) ormiańskiego artysty konceptualnego urodzonego w Stambule, który od lat 60. mieszka i pracuje w Paryżu. Był jednym z kilkunastu młodych twórców zaproszonych przez kuratora i krytyka sztuki Haralda Szeemanna do udziału w wystawie Live in Your Head: When Attitudes Become Form (Works — Concepts — Processes — Situations — Information) w Kunsthalle Bern (1969), ukazującej nową wizję sztuki współczesnej.
Sarkis w swojej twórczości w metaforyczny sposób porusza najbardziej istotne problemy współczesnego świata. Fascynuje go zarówno współczesna kultura wizualna, jak i bogactwo tradycji oraz historii kultur pozaeuropejskich, przez lata wykluczanych lub traktowanych marginalnie. Pojęcia pamięci i tożsamości to podstawowe elementy w strukturze jego dzieł i idei.
Jak pisze Andrzej Wajs w eseju towarzyszącym wystawie: „Klasyczne muzeum to pamięć zamrożona, skupiona na sobie samej kontemplacja przeszłości. Atelier Sarkisa, przeciwnie, to pamięć jako rozwój, gdzie ślad często poprzedza to, co go zostawia. […] Muzealnemu bezruchowi i zamrożeniu artysta przeciwstawia nieustanną podróż. »Moje prace nie lubią pozostawać w bezruchu«, powiada. I wszędzie, dokąd je przenosi, uwzględnia lokalny kontekst i koloryt miejsca ich prezentowania”.
Dlatego w kooperacji z ludźmi pracującymi lokalnie przy wystawie artysta buduje i operuje na nowo trzema ważnymi elementami swoich prac: światłem, słowem oraz kontekstem miejsca. W galerii zaprezentujemy 21 sentencji wybranych i przepisanych ręcznie przez zespół Zachęty w języku polskim, a następnie przetworzonych na neony. Zawieszone w przestrzeni sal, towarzyszyć będą wyprodukowanej na tę wystawę Tęczy Sarkisa, która wielokrotnie pojawiała się już w jego wcześniejszych realizacjach. Do metafory tęczy nawiązywać będzie także instalacja fotograficzna ze Stambułu Tęcza anioła (od której wystawa bierze tytuł). Ponadto w Zachęcie znajdzie się też seria Museum of LIFE COLLAGES.
„Historia dzieła (a więc również pamięć) to koło, gdzie aktualność i przyszłość odnawiają kontakt z jego narodzinami” — zauważa Wajs, charakteryzując twórczość Sakisa.
kuratorzy: Sarkis, Hanna Wróblewska
współpraca: Julia Leopold
wystawa: 27 listopada 2017 –  18 lutego 2018
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
współorganizator: Instytut Francuski w Polsce
partner główny: Orange
oficjalny przewoźnik: Renault
sponsor wernisażu: Freixenet
patroni medialni: Stolica, artinfo.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza