Etykiety

czwartek, 30 listopada 2017

Urszula Kozłowska "Lewek" il. Monika Stolarczyk

Urszula Kozłowska, Lewek, il. Monika Stolarczyk, Warszawa „Wilga” 2007
Urszula Kozłowska zabiera małych czytelników w świat sawanny, po której kroczy dumnie mały lew. Przyszły władca zwierząt zachowuje wielką powagę i nie chce bawić się z innymi zwierzętami. Boi się, że przez to ucierpiałby jego autorytet. Z tego powodu omija go wiele interesujących zabaw: taplanie w błocie, pogonie, nurkowanie, ganianie się. Na szczęście lewek ma mądrego ojca, który prosi go, aby korzystał z dzieciństwa i bawił się z rówieśnikami.
Lekki język, interesująca opowieść napisana wierszem i przyciągające wzrok ilustracje Moniki Stolarczyk sprawiają, że książka przyciąga uwagę dzieci. Solidne, kartonowe strony, bardzo dobre klejenie sprawiają, że lektura dla najmłodszych jest twarda. Dzięki dużej czcionce, niewielkiej ilości tekstu na każdej stronie oraz pełnym akcji ilustracjom dzieci nie będą się nudzić w czasie czytania, z którym przygodę można rozpocząć od poznawania bohaterów: dziecko z rodzicem pokazuje zwierzę lub przedmiot i nazywa je. Kiedy słownictwo naszej pociechy jest już rozbudowane prosimy ją o wskazywanie określonych rzeczy na ilustracji. Kolejnym etapem będzie czytanie wiersza, a później możemy zachęcić dziecko do samodzielnego opowiedzenia opowieści. W ten sposób nasza pociecha może poszerzać słownictwo, rozwijać wyobraźnię oraz umiejętność wypowiadania się.
„Lewek” na pewno przypadnie dzieciom potrafiącym siedzieć i samodzielnie przewracać strony. Będzie też ciekawą propozycją do przedszkolaków, które mogą nauczyć się wierszyka. Urszula Kozłowska po raz kolejny zachwyciła nas swoją książką poruszającą ważne dla dzieci tematy.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza