Etykiety

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Carl Johanson "Autochody"


Carl Johanson, Autochody, tł. Katarzyna Skalska, Poznań „Zakamarki” 2017

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. To często my dorośli oczekując racjonalizacji niszczymy twórcze podejście do otoczenia. Mali projektanci wolni są od świadomości niemożliwości istnienia różnych rzeczy, dzięki czemu mogą przekraczać znane im schematy. Z takich małych odkrywców wyrastają później wielcy konstruktorzy gotowi tworzyć rzeczy niewyobrażalne dla innych. Z takim podejściem spotykamy się w książce „Autochody”. Carl Johanson daje ponieść się wyobraźni i tworzy kolekcję zaskakujących pojazdów, które łączy jedynie to, że mają koła i dają się prowadzić, a cała otoczka jest zaskakująca jak i ich nazwy będące wynikiem sporej elastyczności i otwartości na język. Takie twórcze podejście do zasobu znanych słów pomaga w rozwijaniu wyobraźni i zachęca dzieci do tworzenia własnych, niezwykłych pojazdów, którymi chciałyby podróżować lub po prostu obsługiwać.

Projekty oczywiście pogrupowano tematycznie: pojazdy do podróży, budowlane, strażackie, ratunkowe, muzyczne, artystyczne, kopalno-wiertnicze, rolnicze, wyścigowe, turystyczne, dostawcze, sprzątające. Młodzi konstruktorzy mogą czerpać pomysły z książki, odkrywać, że z jednej strony można inspirować się tym, co już wymyślono, a z drugiej tworzyć całkowicie nowe kształty i pojazdy o nowych zastosowaniach.

Wymyślne nazwy czerpiące ze znanego zasobu słów są doskonałym pretekstem do nauki wymawiania trudnych spółgłosek, czytania. Autor pokazuje jak bardzo interesujące może być nasze otoczenie i zachęca do tworzenia własnych niepowtarzalnych projektów zaspokajających nasze lub otoczenia potrzeby.

Treść książki ograniczono do podpisów pod pojazdami. Do tego kolorystyka ogranicza się do palety barw, jakie dziecko znajdzie w pudełku z kredkami. Mimo tego książka przyciąga niezwykłymi kształtami oraz umieszczeniem pojazdów funkcjonalnych w określonym kontekście pokazującym do czego służą.

Wielość pojazdów na dużych stronach sprawia, że nawet przedszkolaki chętnie po nią sięgają, a później zaczynają zabawę we własne projektowanie. Będzie to doskonały prezent dla wszystkich małych projektantów, którym zaczyna brakować pomysłów na nowe pojazdy. Świeże i odmienne spojrzenie na otaczający nas świat zachęcą do twórczego przyglądania się rzeczom w zasięgu wzroku. Solidna oprawa i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest trwała. Ponad to wewnętrzna strona okładki raz pierwsza strona to czarno-biała ilustracja, która kusi i zachęca do kolorowania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza