Etykiety

wtorek, 26 grudnia 2017

George Bidwell "Adam, syn Oliwii"

George Bidwell (1905-1989) urodził się w Anglii, zmarł w Polsce. Podczas II wojny światowej brał udział w walkach w Afryce. Po wojnie przeprowadził się do Polski i poślubił Annę Krystynę Wirszyłło, która tłumaczyła jego powieści na język polski.
Adam, syn Oliwii
Dziewiętnastowieczna Anglia była polem walk ziemiaństwa z chłopami, właścicieli fabryk z robotnikami. Wielu bogatych jednak wywodziło się z niższych warstw i dzięki swojej zaradności oraz przedsiębiorczości powiększyli majątek. Zyskali w ten sposób status równy prześladowcom, mogli wejść na salony, odmienić swoje życie. Tak było właśnie w przypadku Filipa, ojca Adama, który poślubił zamożną ziemiankę. Oliwii (żonie Filipa) imponowały jego młodzieńcze ideały, których z czasem się wyzbył. Bogactwo sprawiło, że zapragnął, aby jego syn sprostał jego ambicjom: skończył odpowiednie szkoły, zyskał odpowiednią posadę. Adam, jako pierworodny, niestety nie jest jego wymarzonym synem, który dążyłby do nowych wartości, na których zależy ojcu. Zagubiony wśród ideałów chłopak znajduje wsparcie dziadka. Wieloletnie kształcenie, liczne przygody, nauka pokory sprawiają, że staje się nieprzeciętnym przywódcą ruchów robotniczych.
Książka Bidwella bardzo żywym językiem rysuje nam skomplikowane relacje społeczne w uprzemysławianym kraju. Autor nie tylko wprowadza nas w klimat epoki, ale również wciąga nas w różnorodne emocje, którymi targani są bohaterowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz