Etykiety

czwartek, 28 grudnia 2017

Mieczysław Fijał "Oskar i Fabrycy. Straszne smoczysko"Mieczysław Fijał, Oskar i Fabrycy. Straszne smoczysko, Warszawa „Egmont” 2017
W średniowiecznej przygodzie nie może zabraknąć smoka. W pięknej krainie rządy sprawuje książę Nierad. Życie mieszkańców płynęło bardzo spokojnie do czasu pojawienia się strasznego smoczyska, który przestraszył nawet najodważniejszych i najwaleczniejszych zbójów, którzy szybko zostali eksmitowani z własnej kryjówki. Przejęta przez gada jaskinia staje się miejscem wypraw najodważniejszych rycerzy. Jedyny ratunek król widzi w Monrou – miejscowym magu. Jednak jego metody stają się zawodne. Rozgniewany władca chce ukarać czarodzieja. Ten w czasie ucieczki wpada na genialny plan: sprowadzenie prawdziwego pogromcy smoków z przyszłości. I tu zaczyna się druga opowieść, która za sprawą Monroua łączy się w całość.
Najlepsza przygoda może się zdarzyć na najnudniejszej szkolnej wycieczce. Odwiedzjący średniowieczny zamek będący muzeum Oskar i Fabrycy z nudów grają w gry na telefonach komórkowych. Kolejne starcia ze smokami kończą się dla nich sukcesem. Szukający ciszy i spokoju oraz możliwości schowania się przed przewodnikiem chłopcy skręcają do sąsiadującej komnaty, w której pojawia się postać w dziwnym stroju. Przybyły do przyszłości czarodziej szuka śmiałków gotowych pokonać smoka. Niezdający sobie sprawy z powagi sprawy chłopcy zostają przeniesieni do odległej przeszłości, gdzie odkrywają, że zostali pozbawieni nowinek technologicznych. Próba pokonania smoka, ucieczka przed wściekłym władcą, poznanie tajemniczej wiedźmy i odkrycie prawdy o smoczycy pozwoli na uratowanie królestwa od zagłady.
„Oskar i Fabrycy. Straszne smoczysko” należy do serii komiksów wyróżnionych w konkursie im. Janusza Christy. Stylistyka, fabuła oraz ilustracje utrzymano w duchu dzieł patrona. Stworzona przez Mieczysława Fijała opowieść z oczywistych powodów jest bardziej współczesna, sięga po znajomą dzieci i młodzieży rzeczywistość i miesza ją z literacką fikcją obfitującą w motywy z baśni o smokach i średniowiecznych zamkach.
Motyw mieszania współczesności i dawnych realiów jest bardzo popularny. Powstało wiele książek i filmów, w których współcześni bohaterowie trafiają do zadziwiającej przeszłości. Dzieła takie zwykle obfitują w specyficzny humor polegający na zderzeniu z innymi realiami. Tak jest i tu. Młody czytelnik nie raz będzie miał okazję do śmiania się, patrzenia na siebie i swoich rówieśników z nieco innej perspektywy.
„Oskar i Fabrycy. Straszne smoczysko” to przyjemna, prosta komiksowa opowieść z elementami fantastyki i sporą dawką humoru. Interesująca fabuła, przyciągające wzrok ilustracje przypominające te znane z komiksów Janusza Christy, dzięki czemu młodzi czytelnicy mogą poznać klimat dzieł imiennika nagrody. Mieczysław Fijał poza korzystaniem z dorobku zmarłego artysty tworzy wyjątkowy komiks z indywidualnym stylem.
Komiks polecam uczniom szkoły podstawowej. Doskonała lektura dla wszystkich, którzy jeszcze nie mają cierpliwości do czytania książek, szukają interesujących, zabawnych opowieści rozwijających wyobraźnię i inspirujących do tworzenia ciekawych projektów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz