Etykiety

środa, 6 marca 2019

"365 dni w świecie wiedzy i zabawy"

Bardzo ważnym elementem edukacji i wychowania jest otwartość na dziecięcą ciekawość. Rozwijanie zainteresowań, podsuwanie dziecku tematów do rozważań i badania to podstawa edukacji pozwalająca małemu odkrywcy na znalezienie własnej drogi. Wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania, niezbywanie dziecka, podsuwanie zagadek, słówek, a nawet dowcipów sprawia, że nawiązujemy ze swoją pociechą niepowtarzalny kontakt, budujemy swój autorytet, pozwalamy na rozszerzanie zainteresowań oraz pomagamy mu na zdobycie materiałów, którymi będzie mogło budować swoją pozycję w grupie rówieśniczej. Kilkuletnie dziecko potrafi poruszyć naprawdę bardzo zaskakujące tematy, na które nie zawsze znamy odpowiedź i nie zawsze potrafimy przełożyć to, że znajdziemy w książkach dla dorosłych na dziecięcy język z poszanowaniem dla nauki i wprowadzaniem małego odkrywcy w świat pojęć, symboli, teorii. Łączenie prostoty, obrazowego wyjaśnienia z naukowością nie jest zadaniem łatwym, dlatego warto wesprzeć się odpowiednią literaturą.
Na polskim rynku regularnie pojawiają się książki powstałe na zasadzie „pytań i odpowiedzi”. Jedne z nich lepiej radzą sobie z przybliżaniem świata dziecku, inne maja problem z wejściem w świat dziecięcego odbioru i rozumienia, dlatego przed kupnem książki warto przeczytać wybiórczo jedno z pytań i odpowiedź na nie, przejrzeć kilka dowolnych stron. Ważne w takich książkach jest też to, aby wizualnie była interesująca dla dzieci, potrafiła zainteresować także nastolatków i pomogła znaleźć im odpowiedzi na pytania, których nie zadali lub nie potrafili znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi. Ja dla Was przeczytałam z córką „365 dni w świecie wiedzy i zabawy” stworzone przy współpracy aż dwunastu autorów. Do tego Francuzów, dlatego nazwisk nie będę wymieniała, ponieważ i tak kupując książkę będziecie się kierowali tytułem i wydawnictwem.
Rozwijającą dziecięce zainteresowania publikacja wydało Wydawnictwo Jedność słynące z interesujących pomocy edukacyjnych. „365 dni w świecie wiedzy i zabawy” nie jest pierwszą pozycją, którą polecam Waszym pociechom. Książka ta jest obszerna, porusza ważne tematy, podsuwa wiele ciekawostek, zachęca do nauki angielskiego(jedno słówko i jedno zdanie dziennie to 365 słów i zdań w ciągu roku!), zachęca do rozwiązywania rebusów, zagadek wykonywania eksperymentów i ćwiczeń na spostrzegawczość, a do tego podsuwa wiele informacji, które sprawią, że Wasza pociecha będzie mogła błyszczeć w szkole i może nieco inaczej (bardziej pozytywnie) spojrzy na poruszane na lekcjach tematy.
Co znajdziemy w opasłym tomie? Pytania i odpowiedzi na mniej lub bardziej oczywiste tematy dotyczące naszego otoczenia. Z tego powodu pojawią się rozwiązania zagadek powstawania snów, działania przypływów, niemożliwości życia na znanych nam planetach, umiejętności znajdowania właściwej drogi przez zwierzęta, pojawianie się pieniędzy z bankomatu, różnych języków zwierząt, posiadania piór przez ptaki, konieczności chodzenia do szkoły, braku wilków w lasach, chociaż we wszystkie baśnie przekonują nas, że łatwo je tam spotkać i wiele innych. Z ciekawostek dowiemy się jak wyglądały pierwsze telefony, kiedy wymyślono rower wodny, jak i gdzie powstał pierwszy prom, dlaczego wymyślenie silnika parowego było bardzo ważne, kiedy powstały pierwsze „kolejki” w wesołym miasteczku. Do tego młodzi czytelnicy dowiedzą się, w jaki sposób można pomagać innym, jak rosną zęby rekina, dlaczego relaks jest ważny. Nie zabraknie też zadań zachęcających do tworzenia ozdób lub zabawek.
Każdemu zagadnieniu poświęcono tyle miejsca, aby najlepiej przybliżyć je młodemu czytelnikowi. Czasami są to dwa -trzy zdania, czasami pół strony. Wprowadzenie do określonych zagadnień poprzedza pytanie. Jeśli nasza pociecha nie sama nie potrafi prawidłowo sformułować pytania (ze względu na brak odpowiedniej wiedzy i umiejętności logicznego myślenia) to książka przyjedzie z pomocą. Pod każdym pytaniem w prosty sposób wyjaśniono poruszane zagadnienie. Wielkim plusem jest tu rozplanowanie interesujących treści na cały rok. Każdego dnia dziecko ma niewiele materiału do czytania, parę ciekawostek z kilku dziedzin i dzięki temu zyskuje sporo wiedzy z biologii, historii, geografii, kultury, chemii i fizyki.
Całość bardzo obszerna, niesamowicie pomocna, napisana prostym językiem. Solidne klejenie, dobry papier i elastyczna, ale trwała okładka sprawiają, że jest to publikacja trwała i pozwala na ciągłe wracanie do niej.
Zdecydowanie polecam wszystkim uczniom szkoły podstawowej.
Polecam również:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz