Etykiety

środa, 20 marca 2019

Emily Hawkins "Atlas przygód dinozaurów" il. Lucy Letherland

Emily Hawkins, Atlas przygód dinozaurów, il. Lucy Letherland, tł. Anna Studniarek, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2019
„Atlas przygód dinozaurów” Emily Hawkins wzbogacony w ilustracje Lucy Letherland to kolejna świetna książka zabierająca nas w świat zwierząt prehistorycznych. Wielkie gady są tu obecne na każdej stronie. Do tego lektura przykuwa uwagę dużym formatem, zieloną, solidną okładką, na której pojawiają się różnorodne dinozaury.
Jeśli ten format i ilustracje kojarzą Wam się z „Atlasem przygód zwierząt” to bardzo dobrze, ponieważ stworzył ją ten sam zespół w ten sam przemyślany sposób. Mamy tu mapy, podziały na kontynenty, pokazanie konkretnych regionów, przybliżenie warunków, w jakich żyły, a wszystko to z wielkimi, barwnymi ilustracjami, obok których trudno przejść obojętnie.
Po otwarciu książki (po wewnętrznej stronie okładki) naszym oczom ukazuje się stado dinozaurów, a dalej zobaczymy mapę świata z rozmieszczeniem najważniejszych i najlepiej znanych gatunków. Znajdą się na niej najbardziej typowe dla danego kontynentu dinozaury. Następnie trafimy na typowy spis treści, w którym książkę podzielono na siedem głównych rozdziałów: Afryka, Europa, Azja i Bliski Wschód, Australia i Oceania, Ameryka Północna, Ameryka Środkowa i Południowa, Antarktyda. We wprowadzeniu możemy przyjrzeć się trzydziestu jeden dinozaurom oraz dowiedzieć o zmianie wyglądu skorupy ziemskiej. Następnie każdy rozdział wprowadza nas w warunki, w jakich żyły prehistoryczni bohaterzy, a na końcu książki tradycyjnie znajduje się indeks. Całość kończy ławica ryb na tylnej wewnętrznej okładce.

Każdy rozdział rozpoczyna ilustracja z mapą oraz krótkim wprowadzeniem dotyczącym podstawowych informacji o określonym kontynencie. Nie zabraknie też wskazania usytuowania kontynentu na globie oraz wskazania konkretnych miejsc, w których znaleziono szczątki wymarłych zwierząt. Na powierzchnię każdego kontynentu (bez zaznaczenia uwarunkowania geofizycznego, ale z lekkim rozrysowaniem krajów, na terytorium, których znaleziono kości) naniesiono po kilkanaście gatunków zwierząt. Do tego nie zabraknie tu map pokazujących kolejne rozmieszczenia lądów, co będzie doskonałym pretekstem do rozmowy o ruchach płyt tektonicznych. Dzięki Takiemu rozrysowaniu przestrzeni możemy dowiedzieć się dokładnie w jakim miejscu zwierzęta żyły.

Kolejne strony wprowadzają nas w świat poszczególnych dinozaurów. Krótki opis, piękna ilustracja utrwalająca scenkę z życia gatunku oraz niewielka mapa określonego kontynentu ze wskazaniem, w jakim konkretnym miejscu znaleziono kości, jak przemieszczały się pyty tektoniczne i gdzie były one w czasach, kiedy żyły prehistoryczne gady. To pozwala na lesze poznanie tych wymarłych zwierząt i zapamiętanie większej ilości informacji o nich. Opis budowy każdego prezentowanego gatunku pomaga w nauce części ciała oraz funkcji określonych atrybutów. Na każdej ilustracji znajdziemy bardzo wiele ciekawostek. Takie rozmieszczenie informacji sprawia, że tekst nie nuży młodych czytelników, jest atrakcyjny, pozwala na lepsze zapamiętywanie.

W książce znajdziemy informacje o dinozaurach, ich potomkach, pokrewieństwach, roli w przyrodzie. Ponad to młodzi czytelnicy poznają wiele różnorodnych zakątków świata, poznają teorie dotyczące wyginięcia tych monstrualnych zwierząt. Dla młodych pasjonatów to prawdziwa perełka.
Piękne realistyczne, tętniące życiem ilustracje doskonale przyciągają wzrok młodych czytelników. Dzięki temu dzieciom łatwiej skupić się na czytaniu oraz przyswajaniu informacji. Przemawiające do wyobraźni sceny z życia zwierząt zapadają w pamięć. Bardzo duży format, solidna okładka, doskonale zszyte strony sprawią, że mali miłośnicy zwierząt chętnie sięgają po książkę i zatapiają się w jej lekturze.

Książka doskonale sprawdzi się jako lektura dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Niewielka ilość tekstu skutecznie zachęci do czytania, a interesujące ciekawostki sprawią, że dzieci będą chciały lepiej poznać prehistorię. „Atlas przygód dinozaurów” doskonale sprawdzi się jako materiał do ćwiczenia samodzielnych wypowiedzi i może być doskonałym uzupełnieniem nauczania nie tylko przyrody, ale i języka ojczystego. Bogate w akcję ilustracje zachęcają do opowiadania, co robią poszczególne zwierzęta. Książka będzie też doskonałym wstępem do pracy z atlasem geograficznym, wchodzeniem w świat historii, geologii. Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak wiele dziedzin ma ze sobą wiele wspólnego. Zdecydowanie polecam.Polecam również:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz