Etykiety

wtorek, 12 marca 2019

Czytaj w orginale

Coraz częściej przekonujemy się, że bez angielskiego ani rusz. To zmusza nas do nauki tego języka, co oczywiście nie jest ani szybkie, ani też łatwe jak w reklamach kursów, ale wymaga czasu, zapamiętywania słówek, oswajania się z nimi. Jakiś czas temu dzieliłam się z Wami moimi sposobami na oswajanie się z językiem. Filmy w oryginale oglądane z napisami i bez. Najlepiej wielokrotnie, aby zapamiętać zwroty. Do tego artykuły z Internetu i przede wszystkim książki. Te ostatnie jednak muszą być dostosowane do poziomu trudności i pomagać oswoić się ze słowem pisanym, ponieważ umiejętność posługiwania się językiem zakłada także zdolność pisania i czytania, a nie tylko słuchanie i mówienie.
Z pomocą przyszło mi Wydawnictwo Pearson, w którym możemy znaleźć nie tylko interesujące podręczniki pomagające nauczycielom i uczniom w pracy, ale także bogaty wybór czytanek dostosowanych do określonego poziomu znajomości języka. Lektury te pomogą nam na wyłapywanie słówek, które powinniśmy przyswoić, wprowadza w świat kultury, symboli, zwrotów językowych użytych w określonym kontekście oraz pomaga samodzielnie sprawdzić poziom umiejętności. W nauce angielskiego przez czytanie książek w tym języku lubię to, że nie muszę się nigdzie spieszyć. Mogę przebrnąć przez niedługą książkę w jeden wieczór, ale równie dobrze, kiedy mam mniej czasu lub mniej sił przeczytać jeden akapit, wrócić do tego, co już kiedyś czytałam. Ponad to poruszają one różne tematy. Znajdziemy wśród nich biografie gwiazd, sportowców, opowieści o znanych ludziach. Czasami są to historie wyidealizowane (zwłaszcza te religijne), ale przecież nie po wszystkie musimy sięgać.


Bardzo pomogło mi to, że każda książka na stronie internetowej wydawnictwa ma przypisany poziom i informacje, czego możemy się po niej spodziewać. Te same informacje znajdziemy okładce, co ułatwia odnalezienie potrzebnego poziomu w zbiorach biblioteki. W zależności od stopnia zaawansowania czytanki są różnej długości. Dla początkujących zawierają kilkanaście stron tekstu podsumowanego testem sprawdzającym naszą umiejętność czytania ze zrozumieniem. Minus taki, że odpowiedzi zawarte są w książkach dla nauczycieli.
Ze względu na wielką różnorodność tematyczną oraz zróżnicowanie poziomów, dopasowanie do każdego poziomu książek z testami po taką formę kursu mogą sięgać zarówno dzieci jak i dorośli. Wśród opowieści są przygody popularnych brytyjskich bohaterów baśniowych. Uczniom, studentom oraz ich rodzicom spodobają się próbki literatury, gotowe scenariusze przedstawień, co pomoże nie tylko obcować z językiem, ale i się nim dzielić, zachęci do wypowiadania się w nim, posługiwania się znanymi zwrotami. Od tych książek już jeden krok do wchodzenia w świat powieści w oryginale. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz