Etykiety

środa, 29 kwietnia 2020

Pierwsze origami z wierszami Zbigniewa Dmitrocy


Naśladowanie i odwzorowywanie to umiejętności, które musi wyćwiczyć sobie każde dziecko nim pójdzie do szkoły. One pozwalają rozwijać zdolność planowania zadań, ponieważ to właśnie przez pierwsze zachowania będące lustrzanym odbiciem wychodzimy do kolejnych: samodzielnego tworzenia działań w oparciu o doświadczenie. Wykonywanie poszczególnych procedur w określony sposób, rozumienie konieczności tworzenia planu jest bardzo ważne. Pierwsze próby nauki tej niezwykle trudnej umiejętności polegają na układaniu pierwszych prostych drewnianych puzzli, zabawy w piaskownicy, gdzie dziecko naśladuje ruchy rodzica, a później wykonuje je samodzielnie, by z czasem przekształcić w zabawę opartą na doświadczeniu i obserwacji. Z wiekiem zadania są coraz trudniejsze, bardziej zbudowane, by w końcu móc stać się bardzo zaawansowanymi i wymagającymi pracy podzielonej na etapy. Aby dojść do tego ostatniego etapu trzeba cierpliwie, krok po kroku ćwiczyć i przerabiać wcześniejsze polegające na prostym naśladowaniu i odwzorowywaniu. I to nie tylko czynności codziennych, ale też takich, które pomogą rozwinąć zmysł estetyczny i wyobraźnię przestrzenną. Bardzo przydatne w procesie uczenia jest łączenie nauki z rozrywką. Co bardziej bawi dzieci niż malowanie, wycinanie klejenie, zagniatanie oraz towarzyszące temu opowieści? Własnoręcznie wykonane zabawki często cieszą bardziej niż te kupione. Ponad to są tanie i zachęcają to tworzenia kolejnych i kolejnych nowych, aby mieć większy wybór. Ich plusem jest też to, że rozwijają nie tylko zdolności manualne, ale i wyobraźnię, kreatywność. Wystawa z takich prac malucha pozwala śledzić jego postępy, ale również budować jego wiarę we własne umiejętności. Zachęcanie do zabawy przez tworzenie prostych prac i zabawy nimi wpływa też na poczucie własnej wartości, ponieważ dziecko postrzega siebie jako kreatora materiałów, osobę, która może tworzyć piękne rzeczy. W tego typu zabawach świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju origami rozwijające zmysł przestrzenny.
Moja córka z wielkim zainteresowaniem sięga po wszelkiego rodzaju książeczki. Do naszej kolekcji dołączyły lektury z Wydawnictwa Egmont z serii „Akademia mądrego dziecka”, w której możemy znaleźć interesujące materiały rozwijające nie tylko umiejętności, ale i wiedzę o świecie oraz teoriach naukowych. Są tam lektury pomagające w nauce pierwszych słów, rozwijające globalne rozumienie wyrazów, ćwiczenia wspierające naukę czytania i liczenia oraz umiejętności odczytywania godzin, gry pomagające nauczyć rozpoznawania kształtów, książki wprowadzające w świat różnorodnych dyscyplin, ćwiczenia wspierające motorykę małą, pomoce oswajające maluchy z pędzlem i wiele innych. Każda książeczka pozwala na przygotowanie dziecka do szkolnej nauki oraz samodzielności.
I właśnie takie są lektury z podserii: „Pierwsze origami”. Znajdziemy wśród nich takie książki jak: „Żaba”, „Samolot”, „Kaczka” „Statek”. Każda z nich zawiera prostą wierszowaną opowieść Zbigniewa Dmitrocy, autora wielu pouczających historii dla dzieci. W jego dorobku są czytanki dla najmłodszych z piękną szatą graficzną wspierającą rozwijanie wrażeń sensorycznych, czytanki z serii „Czytam sobie” i świetne tłumaczenia komiksów. Należy on do twórców, którzy z wprawą bawią się słowem, wykorzystują skojarzenia, wprowadzają dzieci w świat literatury i przybliżają świat za pomocą prostych przygód małych bohaterów. W jego książkach znajdziemy pozytywne zworce: tolerancja, przyjaźń, miłość, otwartość. I właśnie takie są kolejne jego książki należące do serii „ Pierwsze origami”.
„Kaczka. Pierwsze origami” to przygody kaczki, która zniosła jaja i czeka na wyklucie małych. Dzieci z czytanki dowiedzą się jak długo takie ptaki muszą siedzieć na jajach, aby wykluły się kaczuszki, jak przebiega proces przychodzenia na świat ptaków, opieka nad małymi oraz rozwijanie ich samodzielności. Do tego widzimy pozytywne wzorce, jakim jest radość i akceptacja wszystkich mieszkańców kurnika z nowych dzieci oraz tego, że małe zawsze mogą liczyć na pomoc mamy.
„Statek. Pierwsze origami” pozwala na uświadomienie młodych czytelników, do czego służą statki oraz pozwalają na poznanie różnorodnych produktów. Do tego zaprzyjaźniamy się z załogą, podglądamy powierzchnię morza lub oceanu, widzimy jakim wyzwaniem są sztormy, a także znaczenia tego, aby okręt oraz jego załoga byli w dobrej formie. Każdy tu zna swoje miejsce, doskonale zna swoje zadania i wypełnia je najlepiej jak potrafi oraz dba o własne siły, aby móc sprostać kolejnym wyzwaniom.
„Żaba. Pierwsze origami” to spojrzenie przez pryzmat rodziny żab na różnorodne zainteresowania każdego. Jedni wolą filmy kryminalne, inne romantyczne, jeszcze inni horrory itd.. W każdej czynności najważniejsze jest znalezienie kompromisu i pozwolenie każdemu na rozwijanie jego zainteresowań.
„Samolot. Pierwsze origami” pozwala oswoić się z pierwszym lotem samolotem i dowiedzieć się jak wygląda taka podróż. Dzieci poznają rzeczy przewożone tym środkiem transportu, zaprzyjaźniają się z pracownikami dbającymi o bezpieczeństwo i komfort podróżujących. Do tego młodzi czytelnicy odkryją, że dla samolotów nie ma ograniczeń przestrzennych: jednego dnia mogą lecieć w jedno miejsce, innego w inne i dzięki temu można łatwo zwiedzić świat.
W każdej z tych lektur na końcu znajdziemy dokładnie rozpisany i rozrysowany plan składania określonego „bohatera”. Kolejnym czytaniom może towarzyszyć stadko własnoręcznie zrobionych zabawek. Do tego na pewno młodzi czytelnicy chętnie się nimi pobawią, poeksperymentują jak latają, pływają i skaczą ich zabawki. W książce zamieszczono po cztery kartki, aby od razu po zakończonej lekturze można przystąpić do pracy. Później oczywiście z pomocą przyjdzie nam kolorowy blok rysunkowy.
Takie ćwiczenia z origami warto zacząć od wspólnego składania: rodzic i dziecko ma swoją kartkę i po kolei pokazujemy dziecku jak na ilustracji wygląda określona czynność, a następnie ją wykonujemy i prosimy, aby dziecko robiło to samo, co my. Takie podejście pozwoli nauczyć odczytywać instrukcję oraz pomoże w nauce naśladowania. Po wielu ćwiczeniach nasza pociecha na pewno da sobie radę ze samodzielnym wykonaniem origami i przy okazji poćwiczy ręce oraz pamięć. Zdecydowanie polecam wszystkim kilkulatkom, ponieważ takie ćwiczenia to także świetna zabawa, a lektura z pięknymi ilustracjami stanie się świetną zachętą do samodzielnego czytania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza