Etykiety

środa, 27 maja 2020

Justyna Bednarek "Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość" il. Marta Kurczewska


Miłość ma różne oblicza. Obdarzamy nią dzieci, rodziców, bliskich i tę jedyną, najważniejszą dla nas osobę. Każda miłość jest nieco inna, wyjątkowa i piękna. Ważne, aby była odwzajemniana. Bez tego jest jednostronnym uwielbieniem, które nie może trwać długo, ponieważ na takiej relacji nie da się zbudować niczego trwałego. I właśnie o tym jest najnowsza książka pt. „Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość”.

Znalezienie przez mamę nowej pracy nie jest złe, kiedy dorośli potrafią dzielić obowiązki. Problem zaczyna się, kiedy jedno z rodziców musi wyjechać do innego kraju w delegację. Nawet tydzień nieobecności potrafi skomplikować życie rodziny. Ale od czego ma się pomocnych dziadków? Ci spieszą, aby pomóc. Do Dusi przyjeżdżają rodzice taty, który w tym czasie będzie poza Polską. Widać, że są stęsknieni za wnuczką, lubią jej towarzystwo i potrafią zorganizować wiele ciekawych zabaw, a do tego pomogą w opiece nad dziewczynką.

Dusia z zainteresowaniem obserwuje relacje babci i dziadka. Widzi ich bliskość, zaangażowanie, słucha opowieści jak się poznali, jak pielęgnowali swoją miłość, która nie potrzebowała specjalnych świąt, aby okazać bliskiej osobie swoje uczucie, bo o to dbali na co dzień.

W czasie dnia Dusia spędza czas w przedszkolu. Tam poznaje nowego kolegę, który bardzo szybko zaskarbia sobie sympatię dzieci, a wszystko przez to, że obdarowuje je zabawkami. Dusia jest wśród tych wyróżnionych uwagą Klaudiusza przedszkolaków. W czasie zabawy dochodzi jednak do dziwnej sytuacji koleżanka zbyt dosłownie rozumie prośbę Dusi i ją oszpeca. Okazuje się, że razem ze zmianą wyglądu traci ona zainteresowanie nowego kolegi, który jednak woli ładne dziewczynki. Co innego Tomek. Ten zawsze jest obok Dusi. Nawet, kiedy lekko się zmienia. Mała bohaterka dochodzi do wniosku, że prawdziwe uczucie wymaga stałości i dbałości, bo przecież każdy z nas się zmienia. Jeśli okazujemy sympatię tylko z powodu określonych cech zewnętrznych to bardzo szybko możemy się rozczarować.

„Wielka miłość” Justyny Bednarek to opowieść o tym, że miłość jest pomimo wszelkim zmianom. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą przemiany zewnętrzne. Trzeba doceniać osoby, które są przy nas zawsze, dla których nasz wygląd nie jest istotny, ponieważ kochają nas za to, jakimi jesteśmy i dbają o budowanie relacji, pielęgnowanie uczucia.

Dusia to mała bohaterka, która ze względu na wiek musi ciągle podporządkowywać się dorosłym. Jej świat jest zależny od świata ich wartości, obowiązków, zobowiązań oraz relacji. Pisarka w każdym tomie pokazuje nam jak bardzo ważne jest posiadanie pozytywnych wzorców, które możemy przekazać naszym pociechom. Świat dorosłych zderza się tu z dziecięcymi wyobrażeniami. W prosty sposób autorka wyjaśnia małym czytelnikom pewne rzeczy. Raz jest to konieczność zachowania odpowiedniej kolejności robienia określonych rzeczy, innym razem czym jest wielka miłość. Oswaja też ze strachem, przedszkolem.

„Dusia i Psinek-Świnek” Justyny Bednarek to interesujące i pouczające książki dla przedszkolaków. Nie ma tu nadmiernego moralizatorstwa tylko pokazanie doświadczeń bohaterki, której nie wszystko się podoba, która czasami coś chce, a później się boi, która ulega złudzeniom, a później odkrywa, że pozory mogą mylić. Przygody małej bohaterki, jej sen, przedszkolne realia bardzo dobrze pomagają wyjaśnić to, co czasami wywołuje sprzeczne emocje prowadzące do buntu naszych pociech.

Książkę wzbogacono prostymi, estetycznymi o pięknych kolorach ilustracjami Marty Kurczewskiej. Prosta kreska, uproszczone sylwetki dzieci stylizowanych na niemowlęta (głowa dużo większa niż normalnie, ciałka okrąglutkie) i zabawne ilustracje dorosłych. Wszystko to ubrane w barwy przyciągające dziecięcy wzrok, dzięki czemu młodzi czytelnicy chętnie sięgają po lekturę. Bardzo dobrze zszyte barwne strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest trwała.

Uważam, że cała seria to świetne lektury terapeutyczne pozwalające dzieciom oswoić się ze światem, poznać inne spojrzenie, rozwinąć umiejętności społeczne oraz budowanie codziennych nawyków. Zdecydowanie polecam.

Zapraszam na stronę wydawcy

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza