Etykiety

czwartek, 7 maja 2020

Planer dla dziewczynek, czyli pomoc w nauce samodzielności


„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” Agnieszki Mielech to jedna z tych serii, z których jeszcze nie wyrosłyśmy. Trwa to tak od dobrych pięciu lat, co dobrze świadczy o serii. Kiedy po raz pierwszy sięgnęłyśmy po pierwszą książkę Ola była na początku swojej edukacji przedszkolnej. Nie wchodziła w relacje z rówieśnikami, stała z boku grupy, obserwowała i w ten sposób uczyła się. Chciała też czytać o przyjaźniach, szkolnych perypetiach, tym jak wygląda szkoła, poznawać ciekawostki, stawiać sobie nowe wyzwania, wyznaczać zadania. I w tym duchu edukujemy się. Kolejne obszary zainteresowań wynikają z kolejnych lektur i podglądania świata. Przyszedł czas organizowania swojej codzienności za pomocą czegoś w rodzaju indywidualnego „kalendarza”, czyli planera, do którego można wpisywać ważne zajęcia, czerpać z niego wiedzę i pomysły, czyli „Szkolnika” autorstwa Agnieszki Mielech.

Dużym plusem tej publikacji jest to, że nie trzeba znać żadnej książki z serii i można potraktować ją jak pamiętnik: wklejać zdjęcia, robić rysunki, zapisywać ważne wydarzenia, krótko opisać dzień. Nie ma tu wpisanych dat, dlatego jest uniwersalny i pomoże zarówno w planowaniu jak i w tworzeniu wspomnień. Jeśli "Szkolnik" wykorzystamy do planowania to dostaniemy dokładną instrukcję, w jaki sposób podejść do tego zadania, co zapisywać, w jaki sposób kalendarz pomoże zapamiętać wszystkie ważne terminy. Do tego znajdziemy w nich dwanaście kobiet/dziewcząt, które mogą inspirować. Poznamy, z czego zasłynęły, z jakimi przeciwnościami musiały się zmierzyć, w jaki sposób pracują, co je motywuje. Plusem jest to, że w większości przypadków nie są to osobowości odległe tylko takie, o których można poczytać w mediach. Informacje o nich przeplatają sylwetki kobiet, które musiały przełamać wiele stereotypów, aby mogły robić to, co je interesowało.

Pisarka zachęca także do twórczego podejścia i planowania świąt, rozrysowywania planów ozdabiania, a także umiejętności rozpoznawania własnego nastroju. Miejsce na podstawowe informacje pozwoli na uchwycenie tego jak szybko nasze dziecko rośnie, rozwija się. Roczne i tygodniowe plany pomogą w organizowaniu codzienności, wyznaczaniu celów, zaznaczaniu ważnych wydarzeń. Do tego autorka zachęca do zastanowienia się, co chcemy poprawić lub osiągnąć na różnych polach. Zachęca do odwiedzania kina, teatru, udziału w koncertach, czytania książek. Można powiedzieć, że „Szkolnik Superdziewczyny 2” to publikacja zachęcająca dziewczynki do planowania, wyznaczania sobie celów, rozwijania umiejętności, radzenia z obowiązków codziennością. Uważam, że będzie świetnym narzędziem w rozwijaniu umiejętności samodzielności oraz systematyczności.

Zapraszam na stronę wydawcyBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza