Etykiety

wtorek, 10 stycznia 2023

Carl Chinn "Peaky Blinders. Pokłosie"


Mafia i gangi kojarzą nam się głównie z Włochami i wielkimi miastami Stanów Zjednoczonych. Zapominamy, że każdy kraj miał swoich gangsterów, którzy budowali strefy wpływów, stosowali przemoc, nowych sposobów zarabiania dużych pieniędzy. Im większe możliwości nielegalnego zarobku i mniej atrakcyjna legalna praca tym łatwiej dołączyć do takiej grupy. Carl Chinn w swojej książce pokazuje mechanizmy wychodzenia poza społeczeństwo, pokazuje jakie zmiany zachodziły w światku przestępczym , jak zmieniał się rozkład sił, w jaki sposób uzyskiwano pozycję.
„Peaky Blinders” zyskał zainteresowanie przez serial o gangsterach. Okazało się, że brutalny świat początków XX wieku stał się atrakcyjny dla wielu widzów. Za serialem poszło zainteresowanie publikacjami wprowadzającymi w historię gangów. Dzięki książkom możemy dowiedzieć się jak wyglądała historia walk o wpływy. Poznajemy gangsterów terroryzujących Brimingham. Widzimy nędzę, przemoc i hazard. Carl Chinn od lat demitologizuje obraz szarmanckich gangsterów. I właśnie z tego powodu nie mamy tu pokazania szarmanckich rycerskich zachowań, pokazywania przestępców w dobrym świetle. Jego książki „Peaky Blinders” nie są fabularyzowanym dokumentem tylko popularnonaukową monografią zabierającą nas do świata gangów. Są tu konkretne opisy przestępstw, walk, przemocy, mężczyzn z robotniczych dzielnic miasta walczących o lepsze życie dla swoich rodzin. W pierwszej książce, „Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu” cofa się do końca XIX wieku, kiedy  ulicami miasta zaczęły rządzić slogging gangs, czyli grupy chłopaków, którzy po pracy spotykali się w zaułkach na nielegalnych grach hazardowych. Każda ulica miała swoją małą społeczność broniącą się przed przemocą gangów z innych ulic. Peaky Blinders było zbiorem takich grupek będących utrapieniem dla zwykłych mieszkańców. W kolejnym tomie widzimy przeobrażanie się i rozrastanie grupek. „Pokłosie” to trzeci tom uświadamiający rozmiar zła niesionego przez gangi. Carl Chinn wprowadza nas w świat statystyk, sądowych raportów, artykułów prasowych uświadamiających nam jak problematycznym zjawiskiem były takie zrzeszenia. Uświadamia nam też jak bardzo różne są realia historyczne od tych przedstawionych w serialu. Uświadamia jak duży wpływ na powstawanie gangów mają kryzysy ekonomiczne, brak zajęć oraz niedobór pieniędzy na podstawowe utrzymanie. Rosnąca przepaść między bardzo biednymi i bardzo bogatymi przyczynia się do powstawania alternatywnych drabin społecznych, w których nie liczy się urodzenie, ale przedsiębiorczość, pomysłowość oraz siła i brutalność. „Pokłosie” przenosi czytelnika do brutalnych lat 30. XX wieku, kiedy większość krajów zmaga się z rosnącą biedą. Jedni radzą sobie z organizowaniem partii z bandytów (Niemcy), inni zwalczają przestępców. I właśnie to zwalczanie zostawia po sobie ślad pozwalający nam na przyjrzenie się ówczesnym zmianom społecznym. Miasta są tu ośrodkami przemysłowymi, które miały dać zatrudnienie i zapewnić byt, ale niestety nierówności społeczne sprawiają, że wielu ludzi jest sfrustrowanych i wybiera łatwiejszą drogę: wejście do światka przestępczego.
Carl Chinn pokazuje jak po brutalnych rządach półświatka Birmingham i wojnach ulicznych, pojawiają się kolejne grupy przestępcze szukające nowych sposobów zarabiania pieniędzy i pozostawiające po sobie zniszczenie.
"Peaky Blinders. Pokłosie" jest trzecią częścią cyklu o tytułowych gangsterach, ale łatwo się w niej odnaleźć. Nie trzeba znać serialu, ani poprzednich części, aby zobaczyć działanie różnych grup przestępczych. Autor uświadamia nam jak bardzo często wizerunki gangsterów są idealizowane w filmach. Całość wypada bardzo ciekawie, kiedy uświadamiamy sobie jak owe przemiany wyglądały w innych krajach.
Całość wzbogacona licznymi fotografiami z najsłynniejszymi gangsterami, dzięki czemu możemy zobaczyć jak wyglądali, ubierali się. Szczególnie ciekawe jest to, kiedy zestawimy wygląd bohaterów z pierwszego tomu z tymi z trzeciego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz