Etykiety

czwartek, 19 stycznia 2023

Catherine Barr "Czternaście wilków" il. Jenni Desmond


Catherine Barr przez lata była związana z ruchami na rzecz ochrony przyrody. Do tego jest autorką kilkudziesięciu książek o środowisku. W swoich publikacjach zabiera młodych czytelników w różne regiony świata, aby pokazać złożoność funkcjonowania natury. Pokazując różne regiony uświadamia, że każdy element w naturze jest ważny. Brak jednego często kończy się katastrofą ekologiczną. Wydaje nam się, że brak jakiegoś gatunku nie jest taki ważny. Przekonamy się jednak, że może to wpłynąć na całkowite zachwianie równowagi, przemianę krajobrazu. Te tematy Catherine Barr porusza także w książce „Czternaście wilków. O strażnikach ekosystemu” zawierającej ilustracje Jenni Desmond.
Autorka zabiera nas w podróż do największego krateru wulkanicznego na świecie, czyli do Yellowstone. Dowiemy się jak duży to park, co tam zobaczymy, czym się charakteryzuje, kiedy stał się parkiem narodowym, co doprowadziło do wyginięcia wilków, jakie były tego skutki, jakie zachowania rozwinęły się przez to u innych zwierząt, w jaki sposób zmieniła się flora oraz ukształtowanie terenu. Później wędrujemy do Kanadyjskich Gór skalistych, gdzie stajemy się świadkami „polowania”, czyli usypiania watahy wilków i transportowania ich do Yellowstone, gdzie muszą przejść proces adaptacji w nowym otoczeniu. Zrozumiemy dlaczego są one zamknięte w kojcach, jak dużo czasu potrzebują, aby oswoić się z nowym miejscem i co by się stało, gdyby nie zastosowano tych procedur. Później stajemy się świadkami pierwszego wyjścia poza ogrodzenie, uczestniczymy w zdobywaniu pokarmu, obserwujemy techniki, jakimi wilki osłabiają ofiarę. Po udanym polowaniu mogą najeść się też inne zwierzęta. Ponowne przybycie wilków do parku zmusza dużych roślinożerców do migracji, dzięki czemu nie ogołacają na nabrzeży rzeki, nie zjadają pędów drzew rosnących nad wodą, a to pomaga w odbudowaniu w tych miejscach roślinności, wyrośnięciu drzew, powrotu bobrów, a za nimi wielu gatunków ptaków, ryb, małych ssaków. Zmniejszenie liczby jeleni wapiti to wzrost ilości borsuków i lisów oraz gryzoni. Autorka opowiada też jak wygląda wychowanie wilków, jak wiele uczą się młode od starszych osobników, w jaki sposób budowana jest hierarchia. Przy okazji historii wilków przeniesionych do Yellowstone dowiemy się sporo o zwierzętach, które tam żyją, poznamy roślinność. A na końcu książki mamy opowieść o kilku gatunkach, których wyginięcie doprowadziło do zmian w krajobrazie i dlaczego na nowo przywraca się je w ich pierwotnych miejscach bytowania. Mamy tu bobra, tygrysa amurskiego, żółwia słoniowego, wieloryba i żubry (przy okazji wymieniono Puszczę Białowieską). Całość podsumowania informacją na temat znaczenia drapieżników w przyrodzie.
Książka zawiera piękne ilustracje autorstwa Jenni Desmond. Bardzo dobrej jakości papier zszyto i oprawiono w kartonową okładkę, dzięki czemu lektura jest trwałą. Duży format pozwolił na bardzo dobre rozmieszczenie treści, przejrzyste ilustracje pozwalające na poznanie wielu gatunków zwierząt.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz