Czy można jednocześnie opowiadać o miłości i porach roku? Sam McBratney udowadnia, że tak. Do świetnej serii „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” należy pakiet książeczek „Przez cały rok”. Jego opowieści o zającach to historie, z których piękne uczucia wyłaniają się z każdej strony. Ciepłe relacje, zrozumienie, akceptacja, uwaga – wszystko to możemy zobaczyć w opowieściach zatytułowanych „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”. Przygody zajęcy pozwalają nam podglądać młodego bohatera poznającego świat pod opieką rodzica. Stajemy się świadkami budowania więzi, poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Mały Brązowy Zajączek wie, że zawsze może liczyć na swojego tatę. To on pokazuje swojemu synkowi świat. I tak też jest w każdym tomie poświęconym porom roku. Każda z książek wprowadza nas w świat zmian zachodzących w przyrodzie. Dziś opowiem Wam o wszystkich, bo poza porami roku i miłością pokazują coś jeszcze: przepisy na zabawy, wspieranie dziecka.Młodzi czytelnicy wchodzą w relacje ojca z dzieckiem, pokazania jak ważna jest to miłość oraz niesamowicie istotne uczestnictwo w dorastaniu, uczeniu się, rozwijaniu. Każdą opowieść wzbogacają ilustracje Anity Jeram. Całość sprawia wrażenia bliskości, ciepła, miłości.
W świat wiosny zabiera nas tom „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest wiosna”. Skupiamy się na przemianach: z małych listków wyrasta duże drzewo, z gąsienicy powstaje motyl, z kijanki mamy żabę, a z Małego Brązowego Zajączka kiedyś wyroście Duży Brązowy Zając. Przyglądanie się przyrodzie, dostrzeganie zmian, zauważanie rodzącego się życia to ciekawy pomysł na aktywność dla kilkulatków. Przy okazji czytania takiej lektury warto wykonać z dzieckiem proste prace plastyczne: pokolorować zwierzaki, wykleić wiosenne drzewo, stworzyć pięknego motyla i gąsienicę, a później razem z tymi pracami wejść w świat książkowych bohaterów.
Lato wybucha pełnią kolorów w tomie „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest lato”. Który kolor będzie tym ulubionym? I jakie rośliny można zobaczyć na łące? Przekonajcie się sami i też pobawcie się ze swoimi pociechami w opowieści o kolorach, zgadywanki dotyczące roślin. To pozwoli pięknie wprowadzić dzieci w świat barw, ich podstawowych barw, stworzyć skojarzenia.
Jesień to czas zabaw z wiatrem przenoszącym liście. Klimat tej pory roku pięknie pokazany jest w tomie „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest jesień”. Zające kicają tu sporo. Ścigają wiatr, przeskakują przez liście, porzucone pudełka, a czasami udają straszne stwory skradające się do siebie. Na szczęście potwory nie istnieją tylko świetna zabawa i duża miłość rodzica do dziecka oraz dziecka do rodzica.
„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocha, kiedy jest zima” to opowieść o zabawie na śniegu. W czasie kicania zgadują, co łączy czy kojarzy się z danym przedmiotem. Jest to zabawa taka jak te, które polegają na połączenie ze sobą przedmiotów do siebie pasujących. Każda mijana rzecz to pretekst do zadania pytania, co się z nią łączy. Będzie to dobry pomysł aktywności na zabawę z dzieckiem w czasie spaceru. W książce bohaterzy trafiają na drzewo, pajęczynę, ptaki, rzekę. Raz jeden, raz drugi zadają pytanie, na które druga osoba musi znaleźć odpowiedź. Zabawa w przemienność jest niesamowicie ważna do rozwijania umiejętności społecznych. Do tego całość podsumowana tym, że dziecko przynależy do rodzica i jest niesamowicie ważne, kochane. Mamy piękną scenkę tulących się Zajączków.
Piękne opowieści Sama McBratney’a wzbogacone pełnymi ciepła ilustracjami Anity Jeram pokazują dziecięcy świat z całą różnorodnością zabaw. Zwyczajne czynności są tu pretekstem do opowiadania o swoich uczuciach. I ten klimat obecny jest w każdej książce z serii „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”. Autor pokazuje, że wszystkie aktywności to pretekst do powiedzenia i pokazania dziecku swojej miłości oraz budowania z nim więzi. Ciekawe zabawy, wędrówki oraz rozmowy bohaterów pozwalają malcowi poczuć się niezwykle ważnym i kochanym.
Wielkim plusem prostych historii jest wzbogacenie jej przez piękne ilustracje,
które będą Wam przypominały wyczyny Waszych dzieci w czasie spacerów wchodzenie
na pień drzewa, skakanie na mnie, gonitwy po pagórkach, wchodzenie na drzewo,
wyciąganie paluszków do granic możliwości, a wszystko aby opisać bezmiar swoich
uczuć. Takie bliskie dzieciom aktywności sprawią, że łatwiej będzie im się
identyfikować z małym bohaterem i jego rodzicem. Duża czcionka sprawi, że
będzie to doskonała pierwsza czytanka z niewielką ilością tekstu. Książki
polecam wszystkim przedszkolakom.
Zapraszam na stronę wydawcy
Zapraszam na stronę wydawcy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz