Etykiety

piątek, 4 września 2020

Thomas Flintham "Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi"


Jak zapewnić dzieciom dobrą rozrywkę i jednocześnie naukę oraz rozwój umiejętności i koncentrację? Jest na to wiele sposobów: od wpatrywania się w płomień świecy (ćwiczenie polegające na tym kto dłużej jest w stanie skupić na nim uwagę), zabawy z różnorodnymi masami, przez rebusy i układanki po labirynty. Każda z form pozwala nie tylko rozwija koncentrację, ale i ćwiczy różne umiejętności. Labirynty pozwalają na kształtowanie spostrzegawczości, wyrabiają łatwość znajdowania rozwiązań i wyobraźnię przestrzenną.
Zabawy z labiryntami to też doskonała rozrywka dla miłośników gier. Pokonywanie kolejnych poziomów, przechodzenie przez mniej lub bardziej skomplikowane tunele lub korytarze nie tylko zapewnia dobrą rozrywkę, ale pozwala także na rozwinięcie wielu cennych, niezbędnych w szkole oraz dorosłym życiu umiejętności: intelekt, spostrzegawczość i koncentracja. Rozwijanie tych cech to proces długotrwały i warto zadbać o to, aby był przyjemny, dlatego należy urozmaicać zabawy, wprowadzić do rozrywek rozwiązywanie różnorodnych labiryntów. Ważne, by korzystały ona z różnych technik, opierały się na odmiennych wizualizacjach.
My od jakiegoś czasu wyczekujemy kolejnych publikacji w Wydawnictwa Nasza Księgarnia, ponieważ twórcy dostarczają dzieciom bardzo zróżnicowanych materiałów do pracy. Z tego powodu do naszego domu trafiła Książka Thomasa Flintham „Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi” zawierająca  zbiór zabaw na papierze znanych już niektórym czytelnikom z "Labiryntów nie z tej ziemi" i "Łamigłówek nie z tej ziemi". My wcześniejsze publikacje przeoczyłyśmy, więc pojawienie się nowych bardzo nas ucieszyło.
W książce znajdziecie mnóstwo zadań ćwiczących koncentrację, spostrzegawczość oraz umiejętność logicznego myślenia. Zadania rozwiązuje się towarzystwie Astropiotrka zwiedzającego sąsiednie galaktyki. S tu też latające królikowęże i można uratujecie króla przed okrutnym czarnoksiężnikiem. W świat łamigłówek wprowadzają nas technicy wyjaśniający, gdzie znajduje się miejsce startowe i docelowe. Każdy labirynt jest inny, a przez to fascynujący. Różny poziom trudności labiryntów pozwala na rozwijanie umiejętności i stopniowanie wymagań. Do tego wiele labiryntów to część większej ilustracji. Zawiły korytarz kryje się na kołdrze śpiącego zwierzaka i trzeba cichutko i szybko po niej przejść. Inny wymaga wspinania się po niedźwiedziu, aby powiedzieć mu, że powinien zachowywać się ciszej. Poznajemy też przyjaciółki, wilka wyjącego z powodu niemożności rozwiązania zagadki, dziecko idące do zabawki, ucznia uciekającego przed szkolną klasówką na temat labiryntów. Na szczęście może liczyć na wsparcie techników i poćwiczyć swoje umiejętności. Są też jelenie lubiące bawić się w chowanego, wyścigi ze ślimakiem, prowadzenie wiewiórki do innej wiewiórki, zabawy z lustrzanymi odbiciami, obserwacje chmur, wchodzenie w królicze tunele, eleganccy panowie, których ubranie pokrywa wzór w labirynt. Do tego w książce znajdziecie mapy i będziecie musieli uratować ważne osoby. Wyprawa rycerza to temat na kilka stron, ponieważ i jego wyzwania są duże (uratować króla, pokonać czarnoksiężnika). Jak widzicie przygód jest dużo a to dopiero jedna piąta z nich.
Całość bardzo interesująca. Prosta grafika, pomysłowe drogi i wykorzystanie konwencji przechodzenia z poziomu do poziomu pozwolą zainteresować młodych czytelników. Książka może stać się doskonałą alternatywą dla gier komputerowych. Ponad to sposób realizacji doskonale rozwija wyobraźnię: wcielamy się w bohatera przezywającego niezwykłe przygody, podążającego skomplikowanymi labiryntami.
Książkę polecam wszystkim małym miłośnikom gier i labiryntów. Cała rozrysowana opowieść zachęci również do opowiadania przygód bohatera. Lektura doskonale sprawdzi się w terapii logopedycznej, kiedy dziecko ma się uczyć mówienia całymi zdaniami, wymyślania przygód, wypowiadania trudnych wyrazów.
„Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi" zawierają bardzo rozbudowane drogi pełne niespodzianek i zadań. Każda strona jest odmienna, pozwala nam przenieść się do innego świata. Czasami kolejne przygody to ciekawe kontynuacje wcześniejszych, dzięki czemu układają się one w specyficzną opowieść, którą można wykorzystać w czasie ćwiczeń logopedycznych lub rozwijania umiejętności opowiadania.
W książce znajdziemy zarówno bardzo proste labirynty, jak i skomplikowane, dzięki czemu dzieci i dorośli będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności koncentracji. Zbiór ćwiczeń doskonale sprawdza się jako materiał do rehabilitacji. Polecam wszystkim, którzy mają problemy z koncentracją oraz dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym. Labirynty będą również doskonałą rozrywką dla osób starszych, które pragną po różnych urazach wrócić do formy intelektualnej.
Książki z ilustracjami Thomasa Flinthama towarzyszą nam w życiu już od kilku lat. Mamy wśród nich powieści Pameli Butchart. Jego labirynty naprawdę bardzo miło nas zaskoczyły.
Zapraszam na stronę wydawcy

 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz