niedziela, 13 kwietnia 2014

McKay, Fanning, Paleg i Landis "Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko"

http://wydawnictwomind.pl/?portfolio=kiedy-twoja-zlosc-krzywdzi-dziecko
Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg i Dany Landis, Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców, Podkowa Leśna "MiND" 2013
W książce przeraziły mnie statystyki, a później przyszła refleksja: przecież to widzę na spacerach. Życie każdego z nas nie jest łatwe. Z roku na rok rosną wymagania wobec nas; rówieśnicy kreują własne sukcesy, my również i musimy za wszelką cenę dorównać swojemu wyimaginowanemu wizerunkowi. Do tego dochodzi codzienność: sprzątanie, życie w związkach (od małżeńskich po koleżeńskie) i wychowywanie dzieci, które są takie niedobre i złośliwe. Naszym błędem jest nastawienie. Irytują nas drobiazgi. Negatywne uczucia narastają i wybuchamy, kiedy dzieci nas odkorkują.
Przez wiele lat pracowałam z dziećmi i ich rodzicami, dzięki czemu mogłam zobaczyć, co mi się nie podoba w zachowaniu dorosłych w stosunku do dzieci. Do tego doszły studia nauczycielskie, na których dowiedziałam się, że dziecko to CUD: Ciało, Umysł i Dusza. O każdy z tych elementów trzeba odpowiednio zadbać. O ile mniej więcej wiemy, jak dbać o ciało to reszta pozostaje zagadką, przez co narastają problemy wychowawcze, które wzmacniamy swoja postawą: agresją, którą stosowano wobec nas. Ja nie byłam inna: wobec mnie dorośli też stosowali przemoc i mam wszelkie predyspozycje do tego, by ją stosować wobec swojej pociechy. Jednak nauczyłam się, że dziecko to mały człowiek, któremu należy się taki sam szacunek i uwaga, jak dorosłemu. Jeśli nie dajemy klapsów własnej matce czy babci to, dlaczego stosujemy je wobec dzieci? Na takie pytanie często słyszałam naiwną odpowiedź wielu ludzi: „Przecież oni są dorośli i tak się nie robi”. To dlaczego robi się to dzieciom, które w nieświadomości popełniają błędy? Aby unikać stosowania agresji (psychicznej i fizycznej) musimy przyznać się do jej stosowania i zaakceptować swoje wady. Świadomość jest pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian. Jeśli już jesteśmy gotowi to koniecznie powinniśmy sięgnąć po książkę „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko”. 
Poradnik uświadamia, jakie mogą być skutki agresywnego gniewu, pozwala ocenić stopień agresji, zrozumieć własne postępowanie, odnaleźć źródła złości, uświadomi, jakie zachowanie jest typowe dla określonego wieku dziecka, zrozumieć działania dziecka, nawiązać z nim kontakt polegający na zaufaniu i miłości oraz zmienić myślenie o dzieciach.
Książka została napisana bardzo prostym językiem, przez co może sięgnąć po nią każdy. Ja chciałabym, aby była ona podręcznikiem na godziny wychowawcze w szkole średniej, aby młodzi ludzie zostali choć troszkę uświadomieni, jak wielką krzywdę mogą uczynić dziecku przez swoją złość lub nieodpowiedni stosunek czy zaburzone relacje z małym człowiekiem. Książka na pewno pozwoli zrobić wielki krok w zmianie własnego postępowania. Dobrze ją czytać również w kontekście kontaktów z innymi, ponieważ prezentowane przykłady oraz negatywne myślenie wybuchającego odbijają się na najbliższych, w których widzimy jedynie zło i złośliwość.
Ja umiem panować nad swoimi emocjami w stosunku do córki, ale gorzej wychodzi mi to z osobami, które porządnie weszły mi za skórę i nadal wchodzą. Zdarzało mi się nakrzyczeć na nie, a przecież nie tędy droga w relacjach z innymi. Potrafię zaakceptować wady dziecka, a od dorosłych wymagałam ideałów. Fakt, że wiem, iż niektóre zachowania są złośliwe, bo gdy się regularnie prosi, by dana osoba czegoś nie robiła i ona to robi z premedytacją to może to wyprowadzić z równowagi. Nauczyłam się innego spojrzenia na wiele spraw, zdystansowania i ocieplenia wielu stosunków, a przede wszystkim je zrozumiałam i wiem, że wiele rzeczy można naprawić, jeśli druga strona wykaże choć troszkę chęci.
Poradnik nie jest do przeczytania i odłożenia. Jeśli w tym celu go kupujemy to darujmy sobie wydatek: w to miejsce kupmy ekstra deser do kawy i bądźmy przez chwilę uszczęśliwieni. Jest to książka, do której rodzice powinni wracać i na nowo diagnozować swoje emocje, relacje i sposób wyładowania agresji. Wszyscy rodzice każdego dnia uczą się swojej roli. Poradnik, przez naukę strategii radzenia sobie ze złością, pozwoli wiele agresywnych zachowań usunąć z codziennego życia. Książka została adresowana do rodziców, ale na pewno przyda się wszystkim, którzy mają jakikolwiek kontakt z dziećmi i młodzieżą.
Skutki uboczne po przeczytaniu:
  • inne myślenie o sobie i rozumienie swoich zachowań; 
  • zaczynamy inaczej myśleć o dziecku, które (jak się zdawało) jest przyczyną naszego zdenerwowania;
  • zapragniemy zmiany naszego zachowania, bo zobaczymy, że można inaczej;
  • zaczniemy pracować nad własnym zachowaniem i postrzeganiem dziecięcych zachowań; 
  • wzrost asertywności;
  • efektywniejsza komunikacja z dzieckiem;
  • spokojniejsze rodzicielstwo.
Przed sięgnięciem po książkę zastanówcie się, czy koniecznie chcecie być szczęśliwsi, ponieważ szczęśliwi rodzice wychowują szczęśliwe dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz