poniedziałek, 28 kwietnia 2014

M. Warecki, W. Warecki "Pożeracze mózgów"

http://www.wydawnictwofronda.pl/pozeracze-mozgow
M. Warecki, W. Warecki, Pożeracze mózgów, Warszawa "Fronda" 2013
"Pożeracze mózgów" to bardzo nietypowa książka przypominająca współczesne podręczniki, przez co ma zachęcić młodzież do sięgnięcia po nią. Temat poruszany wart jest przemyślenia: media i manipulacja. To, że media kreują świat wiemy, ale wypieramy ze swojej świadomości rozległość kształtowania opinii ludzi oglądających. Już w swojej książce Postman (Zabawić się na śmierć) przestrzega przed zbyt wielką obecnością mediów w życiu. On dopiero miał przedsmak tego, co dziś nas otacza: od telewizorów, przez radio po portale społecznościowe. Wszędzie tam istnieją kreatorzy wizerunku świata i pożeracze czasu. Młodzi często nie odwiedzają siebie tylko godzinami SMS-ują lub czatują. Robią z siebie niewolników nowych sposobów komunikowania i korzystania ze sprzętu. Histerycznie myślą o milczącym telefonie, nie potrafią nie oddzwonić czy nie odpisać, bo każdy kontakt ich zdaniem musi być zwrotny. Koło się zapętla, rozrasta. Gdzie w tym wszystkim czas na własne szczęście?
Książka jest dialogiem między Tomkiem i Ewą – dwójka przyjaciół, którzy zauważają jak bardzo media kształtują ich myślenie. Książka jest zbiorem dialogów między dwójką nastolatków uzupełnia szereg odsyłaczy (fotokod + link) do publikacji, testów i filmów o takiej tematyce, jak: gry, internet, pornografia, reklamy, Radio Maryja, Harry Potter, nuda, wampiry, autorytety, kino, IPN, świat „homo”, Facebook, Oddziały Wyklęte itd. Podważa ideologie podawaną każdego dnia mózgom osób, których nie stać na samodzielny, dobrowolny wysiłek intelektualny.
Mimo że książka została napisana z myślą o nastolatkach uważam, że powinno z niej skorzystać również wielu dorosłych, by mogli odkryć jak wielkimi niewolnikami techniki się stali.
Książka jest jedną z nagród w konkursie z okazji Dnia Dziecka. Bardzo dziękuję za nią Wydawnictwu Fronda
http://www.wydawnictwofronda.pl/pozeracze-mozgow
http://www.wydawnictwofronda.pl/pozeracze-mozgowhttp://www.wydawnictwofronda.pl/pozeracze-mozgowhttp://www.wydawnictwofronda.pl/pozeracze-mozgow
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz