wtorek, 15 kwietnia 2014

Bożena Kraczkowska "Purpurowe Gniazdo"

http://zaczytani.pl/ksiazka/purpurowe_gniazdo,druk
Bożena Kraczkowska, Purpurowe Gniazdo, ilustracje Kamila Stankiewicz , Gdynia "Novae Res" 2013.
Po dziesiątkach (jak nie setkach) lat Święty Mikołaj przechodzi kryzys związany zapewne z wypaleniem zawodowym. Nie cieszą go zbliżające święta, ponieważ przez cały rok musiał robić listę, przygotowywać prezenty, a w same święta nie będzie miał wytchnienia, lecz kolejną ciężką pracę: rozwożenie prezentów. Jedni przyjaciele go motywują do zmiany decyzji, jaką ma być urlop w święta, a inni próbują zrozumieć. Trolek to nie lada mistrz w tej sztuce. Znają wszelkie zasady erystyki (sztuki przekonywania) i stosują je doskonale: od emocji po wejście na ambicje buntownika. Jednak stan psychiczny rozmówcy jest bardzo zły, bo nawet argument o zasmuconych dzieciach nie robi na nim wrażenia.
Poirytowany przekonywaniem Mikołaj znika w Zamrożonym Lesie. Jego przyjaciele: królik Chrupuś, renifer Ramon i mały troll Trolek natychmiast organizują poszukiwania. W drodze bohaterowie zaprzyjaźniają się z leśnymi zwierzętami i dowiadują się od nich, dlaczego Zamrożony Las jest niemy. Okazuje się, że to sprawka Pięknej Zimy, która uwięziła w tajemnym miejscu wszystkie ptaki świata. Bohaterowie muszą nie tylko znaleźć Mikołaja, ale i uwolnić ptaki.
Opowieść przeplatają przygody zwariowanej rodzinki kochającej książki i przez to posiadającą nie tylko specyficzne poczucie humoru, ale i temperament oraz niesamowitą wyobraźnię. Jest lato. Czas pachnących owoców i świeżych warzyw, falującej trawy, bzyczących gruszy pachnących słodkością.
Czy te światy się połączą? Czy Mikołaj nadąży za zwariowaną rodzinką? W jaki sposób przyjaciele znajdą Świętego Mikołaja? Czy ptaki znowu zaśpiewają na wolności? Kto je będzie próbował uwolnić?
Książka została napisana bardzo prostym i żywym językiem, przez co czyta się bardzo przyjemnie. Do tego zawarta w niej historia jest zabawna i pouczająca. Tę wakacyjno-zimową opowieść autorka adresowała do dzieci, ale uważam, że i dorośli mogą po nią sięgnąć i chwilkę pomyśleć, ponieważ nie jest to zwykła bajka. Być może uda Wam się znaleźć drugie dno i głębsze przesłanie.
Książkę podarowało Wydawnictwo Novae Res w celu wykorzystania w ramach konkursu z okazji dnia dziecka. W imieniu swoim i dzieci bardzo dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz