środa, 9 kwietnia 2014

Przemysław Kania "Wyraźnie... Dokładnie... Precyzyjnie..."

http://zaczytani.pl/ksiazka/wyraznie_dokladnie_precyzyjnie,druk
Przemysław Kania, Wyraźnie... Dokładnie... Precyzyjnie... Recytacja i wystąpienia publiczne, Gdynia "novae res" 2014.

Mówić uczymy się od pierwszych dni życia. Jako kilkulatkowie potrafimy posługiwać się swoim ojczystym językiem. W wieku szkolnym szlifujemy nasz umiejętności. Czy jednak są one odpowiednie? Z błędami wymowy liter jesteśmy odsyłani do logopedy. A co jeśli takich problemów nie mamy, a nasza mowa jest niezrozumiała przez złą dykcję czy nieumiejętność panowania nad oddechem? Mówienie (tak jak pisanie) jest jedną z umiejętności, którą szlifujemy całe życie. Nie wystarczy poprawnie posługiwać się swoim językiem by być rozumianym. Trzeba potrafić przekazać swoje myśli. W książce (bardziej nazwałabym ją podręcznikiem) możemy znaleźć konspekty kolejnych etapów ćwiczeń z oddechem i głosem, które są przeznaczone nawet dla początkującego mówcy (czyli doskonałe dla ćwiczeń nawet z przedszkolakami). Czytelnik będzie mógł od podstaw nauczyć się przemawiania (od oddechu po interpretację tekstu). Kania przekonuje nas, że od naszego sposobu mówienia możemy zachęcić ludzi do słuchania nas. Obserwując polityków i dziennikarzy musimy stwierdzić, że ma on rację.
Nie jest to na pewno książka do czytania i nie wolno jej kupować w tym celu. Jeśli chcecie kupić by wypełniała półkę to trzeba sobie darować wydawanie pieniędzy na nią. Jest to pozycja do ciągłego czytania i trenowania, a później w razie błędów wracania. Po wielu tygodniach treningu powinna wyglądać jak podręczniki dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej: trochę powygniatana, trochę poplamiona, troszkę popisana. Warto robić sobie notatki z własnych postępów.
Przemysław Kania jest aktorem i nauczycielem akademickim. Swoją pracę skierował swoja publikację do nauczycieli języka polskiego, młodzieży (głównie uczniów klas artystycznych i teatralno-filmowych) oraz osób, prowadzących zajęcia z tej tematyki. Podręcznik ten jest jednak obowiązkową pozycją dla każdego, kto występuje publicznie i kto chciałby doskonalić swoje umiejętności oratorskie, jednak doskonale sprawdzi się również w przypadku osób, dążących do zachowania poprawności językowej swoich wypowiedzi.
Książkę polecam szczególnie osobom, które na studiach nie miały zajęć z emisji głosu, kandydatom do szkół teatralnych, trenerom, którzy nie mają pomysłu na własne zajęcia, rodzicom i ich dzieciom. Bibliografia zawarta na końcu książki pomoże znaleźć pozycje, które pozwolą dalej szlifować umiejętności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz