środa, 14 września 2016

Adam Wajrak "Przewodnik prawdziwych tropicieli. Jesień" il. Michał Skakujhttp://www.matras.pl/przewodniki-dla-prawdziwych-tropicieli-na-caly-rok-wiosna-lato-jesien-zima-komplet,p,200627
Adam Wajrak, Przewodnik prawdziwych tropicieli. Jesień, il. Michał Skakuj, Warszawa „Agora” 2011
Dzieci kochają obserwować, doświadczać, dowiadywać się. W rozwijaniu tych umiejętności i zdobywaniu wiedzy o otaczającym nas świecie pomoże nam seria książek „Przewodnik prawdziwego tropiciela” Adama Wajraka. My swoją przygodę z tymi książkami zaczęłyśmy od jesieni. Wszystko przez to, że chciałyśmy wejść w zbliżającą się porę roku i zobaczyć jak wiele jesteśmy w stanie zaobserwować. Z książką wybrałyśmy się do lasu i lekko zmęczone usiadłyśmy na ławce. Córka ćwiczyła schodzenie i wchodzenie na stół, a ja czytałam o… pająkach i ich zwyczajach. A później ruszyłyśmy w poszukiwaniu pajęczyn, pająków, obserwowałyśmy wygląd tych zwierząt, liczyłyśmy kończyny i sprawdzałyśmy czy wszystkie mają tyle samo. Udało nam się nawet podejrzeć akcję owijania owada pajęczyną.
W lekturze młodzi czytelnicy znajdą wiele interesujących informacji. Poza tekstem głównym nie zabraknie też wyróżnionych ciekawostek, pozwalających zachwycić się tą porą roku. Razem z autorem poznajemy nie tylko różne gatunki zwierząt, ale i regiony Polski. Każde miejsce przyciąga niezwykłością przyrody, kusi możliwością zobaczenia mieszkańców lasów i łąk w ich naturalnym środowisku, dowiemy się o wędrówkach zwierząt, ich zrachowaniach. Nie zabraknie też wielu cennych rad, w jaki sposób zachowywać się na szlaku, dlaczego worek na śmieci może być bardzo przydatnym wyposażeniem plecaka. Poza przygodą na łonie natury, na którą nie każdy ma czas znajdziemy wiele wskazówek, jak podglądać zwierzęta w mieście.
„Przewodnik prawdziwych tropicieli. Jesień” to interesująca lektura wprowadzająca młodych czytelników w świat przyrody, dostarczająca wiedzy na lekcje biologii, zachęcająca do samodzielnych wędrówek, długich spacerów, obserwowania trawników i krzaków, które dla zwierząt są miejscami tętniącymi życiem. Wielkim plusem książki jest to, że pokazuje małym czytelnikom środowisko bardzo im bliskie. Poza zachętą do obserwowania życia w pobliskim parku czy lesie, znajdziemy inspirację do wędrówek po górach, puszczach. Razem z przewodnikiem dzieci poznają żubry z Puszczy Białowieskiej, niedźwiedzie w tatrach, ptaki u ujścia Warty, wilki i jelenie w Bieszczadach. Nie zabraknie też zwinnych kozic. Obok zwierząt codziennie przez nas spotykanych spotkamy pająki i… modliszki, które większości z nas kojarzą się z egzotycznymi krajami, a nie z zimną Polską. Odkryjemy, że zwykłe leśne wrzosowisko to wielka metropolia tętniąca życiem współistniejących gatunków. Polska okaże się doskonałym miejscem do ćwiczenia umiejętności, które mogą w przyszłości przydać się w tropieniu bardziej egzotycznych zwierząt oraz pozwoli docenić egzotyczność zagrożonych gatunków. Poza ciekawostkami z życia fauny nie zabraknie wielu cennych informacji o florze. Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak długo mogą rosnąć dęby, jakie drzewa są w Polsce najstarsze, największe (najwyższe, najszersze).
Całość napisana bardzo prostym językiem, przez co informacje są przyjazne zarówno dla przedszkolaków. Dobór treści sprawia, że chętnie sięgną po te książki również gimnazjaliści. Myślę, że jest to bardzo interesująca książka i warto ja zabrać w podróż z dzieckiem. Doskonałym uzupełnieniem tej lektury będzie duża mapa, po której można pisać pisakami suchościeralnymi. Dzięki temu dzieci razem z rodzicami będą mogły zaznaczać interesujące miejsca ma mapie. Prowadzone przez autora zapiski zachęcą do prowadzenia własnych zapisków, opisywania bliskiej przyrody.
Całość wzbogacono interesującymi ilustracjami Michała Skakuja. Kwadratowe, dobrze zszyte strony oprawiono w solidną, elastyczną oprawę, dzięki czemu lekka, ale obszerna książka jest dobrze zabezpieczona przed zniszczeniem w czasie wędrówek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz