środa, 14 września 2016

"Baśnie świata. Czerwony Kapturek i inne baśnie"http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/basnie-swiata-czerwony-kapturek-i-inne-basnie.html
Krystyna Schmidt, Dagna Ślepowrońska, Albert Kwiatkowski, Baśnie świata. Czerwony Kapturek i inne baśnie, il. Maja Chmura, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Warszawa „Wilga” 2015
Klasyczne bajki maja w sobie pewien urok: zawierają pewne prawdy przemycane z pokolenia na pokolenie, przenoszą w niezwykłe światy i łączą pokolenia. Znają je pradziadkowie, dziadkowie, rodzice i dzieci. Każdy czyta je z pewnym sentymentem. Dla mnie jest to powrót do lektur z dzieciństwa, ale w nowej odsłonie i dużo lepszej wersji i dotyczy to nie tylko okładki, ilustracji, ale także tekstu. Znajdziemy w nim mniej przemocy niż w oryginale, a do tego jest to język prostszy, bliższy dzieciom niż ten z książek z mojego dzieciństwa, kiedy panowała pewna maniera pisania komplikująca język, tworząca dziwne formy, rozbudowane zdania w stronie biernej, co utrudniało czytanie młodym czytelnikom. Mimo tego z wielkim sentymentem wspominam swoją starą książkę z baśniami (bez ilustracji!). Z tego powodu chętnie sięgam po nowsze wydania przyciągające dziecięcą uwagę okładką, pięknymi ilustracjami i opowieściami pozwalającymi przenieść się w odległe czasy.
„Baśnie świata. Czerwony Kapturek i inne baśnie” zawiera „Czerwonego Kapturka”, „Hebanowego konia”, „Rumpelsztyka, karła Furczygnata”, „Krzesiwo” oraz „Trzy złote włosy diabła”. Z pierwszej baśni dzieci dowiedzą się, że nie wolno ufać każdej napotkanej osobie, należy zachowywać ostrożność, słuchać rodziców, troszczących się o bezpieczeństwo swoich pociech oraz odkrywają, że mogą być samodzielne. Ta niezwykle popularna baśń może stać się pretekstem do rozmowy z dzieckiem na temat grożących mu niebezpieczeństw, konieczności przebywania w pobliżu rodziców. „Hebanowy koń” to opowieść zarówno o sprycie, spełniających się marzeniach, zemście oraz sprycie. Bohaterzy nie są tu uczciwi. Każdy ma na swoim koncie mniejsze lub większe przewinienia, ale miłość zwycięża wszystko. Kolejna baśń to historia nieszczęśliwej kobiety, która przez głupotę i przechwałki ojca staje się więźniem pazernego króla. Zmuszonej do przędzenie złota ze słomy dziewczynie pomaga karzeł, który pragnie zapłaty w jej potomstwie. Tylko dzięki pomocy innych i sprytowi oraz wielkiemu zbiegowi okoliczności może uchylić się od wypełnienia obietnicy.
„Krzesiwo” to bardzo popularna baśń Andersena przekazującego swoim czytelnikom, że dzięki sprytowi możemy spełnić własne marzenia. Podobne przesłanie ma utwór „trzy złote włosy diabła”, w którym bohater nie tylko zyskuje rękę królewskiej córki, ale też pozbywa się kapryśnego i pazernego króla bez krzywdzenia go.
Dobór baśni jest przemyślany. Każda z nich może stać się pretekstem do prowadzenia rozmów z dzieckiem na temat postaw ludzi. Niebezpieczeństw, które mogą im grozić, możliwościach, jakie stawia przed nami los, naszej otwartości i życzliwości, sprytowi. Ponad to przenoszą małych czytelników do światów niezwykłych, odległych od tego, co znamy dziś. Zabierają ich w wędrówkę po możliwościach własnej wyobraźni, pozwalają na bujane w obłokach.
Całość wzbogacono interesującymi ilustracjami przyciągającymi dziecięcy wzrok i dostosowanymi do treści. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w matową, kartonową okładkę, dzięki której książka jest trwalsza.
Lekturę polecam przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego. Dzięki niedługim baśniom będzie to dobry materiał do nauki samodzielnego czytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz