piątek, 2 września 2016

Asia Olejarczyk "O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek" il. Monika Urbaniakhttp://dreamswydawnictwo.pl/zapowiedzi/o-dziewczynkach-i-chlopcach-dla-chlopcow-i-dziewczynek,produkt175/
Asia Olejarczyk, O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek, il. Monika Urbaniak, Rzeszów „Dreams” 2016
Opowiadanie dzieciom o różnicach w płciach może być bardzo trudne, bo jak im wyjaśnić, dlaczego o jednych dzieciach mówi się chłopcy, a o innych dziewczynki. Spostrzegawczy mali odkrywcy, mogący zobaczyć nagą kolegę lub koleżankę dostrzegą różnicę, ale i tak będą miały wiele pytań. Rodzicom i opiekunom z pomocą przychodzi Asia Olejarczyk, która w książce „O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek” wyjaśnia różnice między ludźmi. Mali czytelnicy dowiadują się, że każdy z nas jest całkowicie inny i mimo tych różnic są albo dziewczynką, albo chłopcem, a gdy dorosną dziewczynki są kobietami, a chłopcy mężczyznami. Pozwala też zrozumieć, kto w rodzinie jest mężczyzną, a kto kobietą i zaznacza, że nie liczy się w takim przypadku długość włosów ani strój, ponieważ kobiety mogą mieć krótkie włosy, a mężczyźni nosić spódnice (np. tradycyjny szkocki strój). Poza płcią i wyglądem każdy z nas różni się zainteresowaniami, które nie są przypisane do płci.
Autorka porusza też bardzo ważny temat czułości. Wyjaśnia, dlaczego jest ona ważna dla każdego z nas i dlaczego dziecko ma prawo odmówić jej osobie, której nie zna.
Kolejny rozdział przybliża przedszkolakom czym jest nagość i intymność. Opowiada, jakie części ciała chłopcu i dziewczynki mają takie same i czym się różnią oraz dlaczego nie należy chodzić nago.
Ostatni rozdział przybliża dzieciom skąd biorą się dzieci i dlaczego tylko kobiety mogą być mami, a mężczyźni tatusiami. Mali czytelnicy znajdą w książce odpowiedź, jak to się dzieje, że kobieta jest w ciąży i kiedy wiadomo, że taki malec będzie chłopcem lub dziewczynkom. Odkryją również, że byli kiedyś tak mali jak kropka zrobiona pisakiem, a mimo tego już wtedy mieli swoją płeć.
Treści wzbogacono pięknymi, estetycznymi ilustracjami Moniki Urbaniak, która z jednej strony dba o prostotę, z drugiej tworzy rysunki przyciągające uwagę dzieci. Dzięki ciepłym barwom, pastelowemu, brązowemu tłu lektura jest przyjemna w odbiorze. Do tego duża czcionka, umiejętne rozmieszczenie treści sprawiają, że starsze dzieci chętnie będą czytały ją samodzielnie. Solidna kartonowa oprawa, bardzo dobre szycie oraz klejenie stron zapewniają jej trwałość.
Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Czytałyśmy wszystkie wcześniejsze książki Asi Olejarczyk i myślę, że pisarka stworzyła naprawdę świetną lekturę dla najmłodszych.. Jest to jej najlepsza publikacja dla przedszkolaków. Dziecko może czytać ją z rodzicem, a później samodzielnie cieszyć się ilustracjami i z ich wykorzystaniem przypominać sobie samodzielnie treści. Myślę, że nie bez znaczenia są tu bardzo dobrze dopracowane ilustracje Moniki Urbaniak, dzięki którym książka jest bardzo ładna. Już sama okładka pozwala domyślić się co dzieci znajdą w środku. W wielu książkach jednak kładzie się nacisk na tę część, a środek pozostawia wiele do życzenia. Tu nie. Każda strona przyciąga małych odkrywców i zachęca do powracania do lektury.
Książka Asi Olejarczyk towarzyszy nam ostatnio w czasie spacerów. Dzięki niedługim tekstom, doskonałemu współgraniu ilustracji pozwala na niedługie wytchnienie na ławce. Poza samym czytaniem bawimy się w liczenie: dzieci, owoców na drzewach, rozrzuconych w dziecięcym pokoju zabawek itd.
Polecam, ponieważ to naprawdę bardzo wartościowa lektura. Pomoże rodzicom wszystkich przedszkolaków wyjaśnić różnice między płciami, uczyć asertywności. Treści poruszające tematy intymności i narodzin są bardzo subtelne oraz dostosowane do wieku. Z jednej strony pozwala na zaspokojenie dziecięcej ciekawości, z drugiej zapewnia wprowadzenie dzieci w słownictwo, które pozwala unikać wulgarności, z trzeciej jest to książka, którą tak samo świetnie się czyta, jak i opowiada, bo jest bardzo ważne we wspólnym spontanicznym czytaniu i kształtowaniu bliskości z dzieckiem, z czwartej zachęca dziecko do samodzielnego opowiadania. Proste zdania są łatwe do zapamiętania, a ilustracje pomogą w tej trudnej sztuce ćwiczenia języka.
2 komentarze:

  1. Dla dzieci w jakim wieku jest ta książka?

    OdpowiedzUsuń
  2. Przedszkolaków, czyli tak 3-6 lat

    OdpowiedzUsuń