wtorek, 6 września 2016

"Star Wars. Krótkie opowieści na dobranoc"https://sklep.egmont.pl/ksiazki/bohaterowie/p,star-wars-krotkie-opowiesci-na-dobranoc,11826.html
Star Wars. Krótkie opowieści na dobranoc, tł. Tomasz Klonowski, Warszawa „Egmont” 2016
„Star Wars” cieszą się takim powodzeniem, że kolejna część pojawiająca się na ekranach kin wiąże się ze sprzedażą gadżetów, książek, licznych dyskusjach i analizach. Moje pokolenie doskonale pamięta pierwszą część z serii filmów, która w latach 80 XX wieku trafiła na ekrany kin. Bardzo szybko stał się to film kultowy. Młodzi ludzie przeżywali fascynację przygodami bohaterów, zdobywali świetlne miecze i w wyobraźni wcielali się w swoich ulubionych bohaterów. To powodzenie sprawiło, że bardzo szybko powstały kolejne części. Nie zabrakło też seriali, książek, komiksów, gier fabularnych, komputerowych oraz wielu kolekcji figurek, maskotek itp. „Gwiezdne Wojny” zostały też bardzo przychylnie przyjęte przez starszych widzów, dla których w Polsce mógł on mieć wydźwięk polityczny (złe rządy i dobrzy buntownicy). Był symbolem zmian, jaki zachodziły na świecie.
Mimo upływu lat, zmiany sposobu filmowania, postępu technologicznego „Star Wars” cieszą się wielkim powodzeniem. Dorośli miłośnicy mogą wprowadzać swoje dzieci w świat swoich kulturowych fascynacji dzięki licznym książkom opowiadającym przygody bohaterów znanych z filmów, które dla młodego widza przyzwyczajonego do szybkiej akcji mogą wydawać się monotonne. Niedawno pisałam o książce dla młodzieży, a  dziś interesująca propozycja dla dzieci. „Star Wars. Krótkie opowieści na dobranoc” to zbiór jedenastu opowiadań wprowadzających dzieci w niezwykły świat mocy. Znajdziemy w nich elementy mitologii, baśniową fabułę, potyczki dobra ze złem, wiara z skrywanej we wszystkich istotach sile, wykorzystanie mocy pochodzącej z Wszechświata.
Młodzi czytelnicy odkryją, że czasami trzeba bardzo chcieć i dążyć do realizacji marzeń o zwycięstwie („Byle do mety”). To wymaga od nas wytrwałości, kształtowania umiejętności oraz chęci sprawdzenia własnych sił. Do tego posiadaną siłę musimy wykorzystać do pomagania innym, a nie zdobywania władzy („Hrabia i mistrz”). Dzieci odkryję również, że w kształtowaniu charakteru, nauce, zdobywaniu wiedzy i siły ważna jest cierpliwość oraz wielka wiara w swoje możliwości („Jedi zostać musisz”).
Każda opowieść przybliża kolejny fragment „Gwiezdnych Wojen” i pozwala młodym czytelnikom na fascynację tą lekturą oraz na wprowadzenie w świat kultowych filmów. Książka szczególnie spodoba się chłopcom, których opisy potyczek i nauki sztuk walk sprawią, że sami w swojej wyobraźni zapragną walczyć po jasnej stronie mocy.
Całość wzbogacono interesującymi ilustracjami. Każda opowieść rozpoczyna się od strony tytułowej, na której znajduje się wprowadzenie przenoszące czytelników w różne miejsca. Wielkim plusem jest średniej wielkości czcionka, odpowiednie rozmieszczenie tekstu tak, aby młody czytelnik się nie znudził. Całość dopełnia gruba, giętka okładka, bardzo dobrze zszyte strony, śliski papier, dzięki czemu książka jest trwała i atrakcyjna. Ze względu na solidność jest to lektura stosunkowo ciężka do swoich rozmiarów. Doskonale sprawdza się do wspólnego czytania z dzieckiem. Prosty język, wystarczająca ilość atrakcyjnych ilustracji pozwala wejść w świat „Gwiezdnych Wojen” zarówno przedszkolakom, jak i uczniom. Jednak (ze względu na sceny przemocy, np. walki) polecam ją uczniom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz