środa, 28 września 2016

Cristóbal Joannon "Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa" il. Agata Raczyńska


http://nk.com.pl/uwaga-wilk-i-inne-bajki-ezopa/2344/ksiazka.html#.V-uFVMm83IU
Cristóbal Joannon, Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa, il. i tł. Agata Raczyńska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016

Bajki Ezopa doczekały się już kilkuset wersji. W Polsce są regularnie wydawane od czasu powstania drukowanych książek. Jedne mniej, inne lepiej tłumaczone na nasz język. Wśród licznych tłumaczy i promotorów tych prostych utworów nie zabraknie Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza oraz Jana Brzechwy. Każdy na swój sposób wprowadzał polskich czytelników w świat antycznych bajek, które bawią, uczą i zachęcają do refleksji. Prosta, obrazowa forma sprawia, że mogą po nie sięgać wszyscy. Zwierzęco-roślinni bohaterowie doskonale przemawiają do dziecięcej wyobraźni.

Tym razem do moich rąk trafiła książka Cristóbala Joannona „Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa” z ilustracjami Agaty Raczyńskiej. Oprawiona w twardą okładkę lektura przyciąga prostotą ilustracji oraz kontrastem kolorów. Do tego komiksowa wersja sprawia, że młodzi czytelnicy chcą poznawać kolejne przygody bohaterów. Takie rozmieszczenie tekstu sprawia wrażenie niewielkiej ilości informacji. Niedługie utwory rozbite na scenki pozwalają dzieciom wejść w świat stworzony przed wiekami przez Ezopa.

Kim był ich twórca? Niestety, żył tak dawno, że niewiele o nim wiemy. Jedną z nielicznych informacji jest to, że był niewolnikiem. Do tego należał do ludzi brzydkich, co w starożytnej kulturze postrzegano jako defekt duszy (piękne ciało ma piękną duszę, a brzydkie -brzydką). Dzięki swojej dobroci każdemu pomagał. Jedną z osób, którą uratował była zagubiona w lesie kapłanka bogini Izydy, która z wdzięczności podarowała mu dar słowa, rozsądku i pamięci. Ten niezwykły dar sprawił, że stał się głosicielem ludowych (czasami sprzecznych) prawd.

Wśród licznych utworów Ezopa znajdziemy bardzo popularne np. o lisie i kruku, koniku polnym i mrówce, ośle, myszach polujących na kota, dębie i trzcinie. Wszystkie znamy z adaptacji innych twórców. Zamieszczone w książce utwory wyróżnia niezwykła prostota, dążenie do minimalizmu słów. Niedługie zdania mogą wiele opisać i zmusić do długiej dyskusji. Całość jest bardzo interesująca i zachęca dzieci do dyskusji na temat różnych zachowań. Jednymi z nich jest dystans wobec pochwał, skromność, znajomość własnych granic.

Lekturę polecam przedszkolakom oraz uczniom szkoły podstawowej. Niedługa forma, interesujący sposób rozmieszczenia tekstu zachęcą dzieci do czytania. Książka jest interesującą propozycją przybliżenia dzieciom klasyki literatury, popularnych motywów w naszej kulturze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz