czwartek, 29 września 2016

Katarzyna Piętka "Gry i zabawy z dawnych lat" il. Agata Raczyńska


http://nk.com.pl/gry-i-zabawy-z-dawnych-lat/2345/ksiazka.html#.V-1dW8m83IU
Katarzyna Piętka, Gry i zabawy z dawnych lat, il. Agata Raczyńska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016

Większość z nas z wielkim sentymentem wspomina czasy swojego dzieciństwa, kiedy w telewizji nie było tak wielu programów dla dzieci, a w sklepach rewelacyjnych zabawek. Można śmiało powiedzieć, że prawie nie było niczego. Jednak nie wspominamy tej biedy, szarych blokowisk, piaszczystych boisk, zachwaszczonych „trawników”, błotnistych dróg z wybojami. Wracamy pamięcią do czasu świetnej zabawy z kolegami i koleżankami, nauki nawiązywania relacji społecznych, przetrwania w grupie, budowania pozycji, aktywności fizycznej, brudzenia się. Wielu z nas wspomina gry i zabawy, które nie do końca pamiętamy, a chcieliby się nimi podzielić ze swoimi dziećmi. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi Katarzyna Piętka ze swoją książką „Gry i zabawy z dawnych lat”. Zilustrowany przez Agatę Raczyńską przewodnik po zajęciach z naszej młodości pozwala czytelnikom odświeżyć pamięć, przybliżyć dzieciom zasady oraz zainteresować je zabawami, do których nie potrzebne są nowe technologie.

Często wydaje nam się, że przez 30-40 lat przestrzeń wokół blokowisk bardzo się zmieniła. Autorka i nasze obserwacje przekonują nas, że tak nie jest. Nowsze place zabaw pozwalają na urozmaicenie zabaw, do których potrzebny jest ruch, współpraca i wyobraźnia, dlatego zabawy podwórkowe mają się całkiem dobrze. Dzieci i rodzice przekazują sobie pomysły na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Czasami jednak potrzebujemy podpowiedzi, aby zachęcić dzieci do zabawy. Książka Katarzyny Piętki doskonale spełni taką rolę. Publikację podzielono na siedem głównych rozdziałów: 1) W kole, w kółeczku, w korowodzie, 2) Róbcie to, co ja, 3) Zabawy z piłką, 4) Kto szybszy, kto sprytniejszy, 5) Trzepak, klasy, skakanka, czyli podwórkowa klasyka, 6) Zabawy zręcznościowe. 7) Zabawy na niepogodę. Wielkim plusem wielu zabaw jest możliwość przeniesienia ich w czasie deszczowych dni do sali przedszkolnej lub szkolnej. Proponowana przez autorkę aktywność pozwala na rozwijanie różnorodnych umiejętności. Dzieci uczą się lepiej łapać piłką, unikać jej, wymyślają skojarzenia słowne, polepszają swój refleks, koncentrację oraz zasób słownictwa. Nie zabraknie też gier ćwiczących pamięć oraz tych całkowicie losowych. Obok popularnej gry w klasy, dwa ognie znajdziemy cymbergaj. Dowiemy się również wielu ciekawostek takich jak skąd pochodzi zabawa w Zośkę oraz o jej popularności w Stanach Zjednoczonych.

Całość estetyczna, prosta, przyjemna w odbiorze. Polecam każdemu, kto szuka inspiracji do zabaw dla dzieci, chce przypomnieć sobie swoje zabawy i przekazać pociechom. Książka będzie też bardzo pomocna dla nauczycieli nauczania początkowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz