sobota, 3 września 2016

Robert DiYanni "Pomyśl, zanim pomyślisz. Myślenie krytyczne i kreatywne"Robert DiYanni, Pomyśl, zanim pomyślisz. Myślenie krytyczne i kreatywne, tł. Małgorzata Guzowska, Warszawa „PWN” 2016
Ile razy szukając pracy, realizując projekty, spiesząc się z terminami słyszycie: „Bądź kreatywny!”. Wymóg twórczego i krytycznego myślenia dotyczy również docierających do nas informacji. Im więcej źródeł tym bardziej możemy się gubić. Ciągły nacisk na zmiany, dążenie do perfekcji, pęd ku kolejnym projektom, weryfikowaniu danych, przetwarzania otoczenia czasami sprawia, że niektórzy się wypalają. Ich pomysły stają się monotonne i odtwórcze. Zdobyli pewien zasób wiedzy i do niego się ograniczyli, ponieważ uznali, że to jedyna droga, którą można zmierzać w rozwoju. A gdyby tak spróbować na wszystko patrzeć oczami innych, dostrzegać to czego oni nie widzą? Jak zapobiec monotonii? Robert DiYanni przekonuje swoich czytelników, że trzeba kształtować swoja osobowość, dbać o ciągły rozwój, czyli krótko mówiąc uczyć się całe życie. W jaki sposób to robić po skończeniu formalnej edukacji? Czy możemy być sami dla siebie nauczycielami? Dlaczego tak bardzo ważna jest koncentracja na planie? Podpowiedź na temat tego jak owo kształtowanie rozpocząć znajdziecie w książce „Pomyśl, zanim pomyślisz” Roberta DiYanni. Lektura przybliży swoim czytelnikom czym jest myślenie kreatywne i krytyczne.
W tym poradniku czytelnik znajdzie bardzo przydatne rady dotyczące tego, w jaki sposób kształtować swoją umiejętność tworzenia, dlaczego warto inspirować się innymi, podglądać, przetwarzać, doceniać innych, popełniać błędy i widzieć w nich coś więcej niż kolejną porażkę, ale jako dobrą lekcję, z której wnioski mogą owocować. Wyjaśnia nam też w jaki sposób takie myślenie wpływa na lepsze relacje z ludźmi, wzbogaca intelektualnie i emocjonalnie, poszerza intensywność życiowych doświadczeń. Poza ogólnym wprowadzeniem do każdego rozdziału czytelnik znajdzie w niej interesujące techniki. Robert DiYanni przybliża również metody badawcze, które mogą mieć zastosowanie także w codzienności. Każdy rozdział zakończono ćwiczeniami i pytaniami pomagającymi sprawdzić wiedzę oraz utrwalić nowe podejście do otoczenia.
Wielkim plusem tej publikacji jest prosty język. Może to być doskonała lektura zarówno dla licealistów, jak i studentów oraz absolwentów uczelni wyższych (wyjątkiem będą tu absolwenci filozofii). W szkołach uczymy się określonego myślenia, odtwarzania informacji, zapamiętywania danych. Roberto DiYanni pokazuje jak odejść od tego nastawienia do wiedzy i traktować wszystko jako inspirację. Błędy, które w szkole oraz pracy traktowane są jako niepowodzenia tu prezentowane są jako szanse. Autor nawet pisze z przekonaniem, że z porażki możemy wyciągnąć większą korzyść i lepszą lekcję niż natychmiastowego powodzenia. Ponad to spotkamy się tu z wielką wiarą w potencjał każdego człowieka, co pomoże czytelnikowi w budowaniu wiary we własne możliwości. Odmienne spojrzenie, szukanie nowych rozwiązań, niezgadzanie się na rutynę w myśleniu i bierne przejmowanie poglądów innych osób pomaga na asertywną postawę. Amerykański naukowiec przekonuje czytelników, że taka odmienność jest cenna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz