sobota, 24 września 2016

Charles Dushigg "Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności"http://ksiegarnia.pwn.pl/Madrzej-szybciej-lepiej,617244925,p.html
Charles Dushigg, Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności, tł. Barbara Minakowska-Koca, Warszawa „PWN” 2016
Osoby chcące odnieść sukces zawodowy, osobisty i osiągnąć radość życia pragną pracować efektywniej, nauczyć się lepszej organizacji czasu, dokładniej wyznaczać cele, odnaleźć swoja pasję, robić to, co kochają i nigdy się tym nie znudzić. Każda z tych rzeczy jest dość łatwa do osiągnięcia, ale tylko oddzielnie. Kiedy musimy już połączyć je okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Karierę robimy kosztem rodziny, rozdrabniamy się, robimy wiele i często nic z tego nie wynika, zmuszamy się do zarabiania pieniędzy, chodzenia do „roboty” zamiast realizować swoje zainteresowania i tak dalej. Charles Duhigg w swojej książce „Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności” dokładnie analizuje składowe sukcesu i efektywności. Zauważa, że bardzo ważnymi elementami są: motywacja, otoczenie, koncentracja, cele, odpowiednie zarządzanie ludźmi, decyzje, pomysłowość oraz zdobywanie wiedzy. Chęć do codziennego zdobywania nowych doświadczeń oraz poszerzania wiedzy jest tu jedną z ważniejszych. To od niej wychodzi autor opisujący przypadki, które moglibyśmy nazwać „wypaleniem zawodowym”, ale będące czymś więcej: całkowitą niechęcią do jakiegokolwiek działania. W takich warunkach osoba nie ma ochoty ani wchodzić w relacje z innymi ludźmi, ani uczyć się, pracować, podejmować decyzje, a tym bardziej robić coś nowego. Apatia, z którą lekarze nie wiedzą, co zrobić niszczy bohaterom życie. Jednak długo obserwacja pozwala w końcu postawić diagnozę i na nowo nauczyć ich zaangażowania w życie.
W książce nie zabraknie też doświadczeń pracownicy Google, która na studiach pracowała w dwóch odmiennych zespołach. Jeden zniechęcał do uczenia się, zdobywania doświadczeń i oparty był na rywalizacji oraz ostrej krytyce każdego pomysłu, a drugi pozwalał na nawet najbardziej zwariowane rozwiązania. Sukces mógł odnieść tylko ten drugi ze względu na zachęcanie do robienia czegokolwiek twórczego i poszerzanie doświadczeń. Takie doświadczenie pozwalają jej lepiej analizować osiągnięcia zespołów w pracy, których efekty okazują się zależeć bardziej od tego, co łączy ludzi niż ich kwalifikacje.
Nie zabraknie też historii o tym jak bardzo ważna w naszym życiu jest koncentracja, podejmowanie nowych wyzwań, analizowanie, poszerzanie wiedzy. Każdy rozdział dokładnie obrazuje czytelnikom poszczególne problemy, dzięki czemu są one lepiej rozumiane. W tle tych wyjaśnień poznamy interesujące historie z lotnictwa, zawodów pokera, osiągnięć agentów, problemy z jakimi borykają się scenarzyści z Broadwayu.
Charles Duhigg zauważa, że ludzie odnoszący sukces działają inaczej. Jednak nie ograniczają się do podejmowania całkowicie innych decyzji. Każdy z rozdziałów podsumowano rozbudowanymi przypisami, w których znajdziemy również odesłanie do literatury fachowej z nauk humanistycznych zajmujących się badaniem efektywności działań człowieka.
Wielkim plusem publikacji jest prosty język, obrazowość, przemyślana konstrukcja, dokładna analiza tego, co jest ważne w każdym działaniu człowieka. Lekturę czyta się bardzo przyjemnie. Dzięki minimalizmowi części teoretycznej mamy wrażenie jakbyśmy czytali same życiowe historie, które łatwo zapadają nam w pamięć, przez co też łatwiej zapamiętać przemycaną wiedzę.
„Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności” to interesująca lektura dla osób, które czują, że w ich życiu brakuje zorganizowania, stracili motywację do działania, pragną odnieść sukces lub po prostu odnaleźć swoją drogę w życiu. Dzięki prostocie języka może sięgnąć po nią każdy. Na pewno nie będą mieli z nią problemu nawet uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, a nauczą się z niej wiele także absolwenci studiów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz