czwartek, 8 września 2016

Krystyna Śmigielska "Mój przyjaciel Kwako" il. Marta Ostrowska


Krystyna Śmigielska, Mój przyjaciel Kwako, il. Marta Ostrowska, Kraków „Skrzat” 2012

Każde dziecko ma swoją ulubioną zabawkę. Dla niektórych są one wielkimi przyjaciółmi i pocieszycielami. O takim wspaniałym kompanie zabaw, radości i smutków, poznawania świata jest książka Krystyny Śmigielskiej „Mój przyjaciel Kwako” zabierający małych czytelników w świat bardzo im bliski. Bohater razem ze swoją zabawką, która tak naprawdę nie jest tylko zabawką, ale kaczorkiem potrafiącym rozmawiać w specjalnym kwa-języku. O tej niezwykłej mocy Kwaka wie tylko on i babcia.

W pierwszym opowieści poznajemy chłopca i jego przyjaciela Kwako. Dowiadujemy się o jego tajemnicach, umiejętnościach. Odkrywamy, że Kwako to bardzo stara zabawka. Starsza nawet od babci, która jest najstarszym członkiem rodziny. Kolejne zabiera nas w świat przedszkolny. Pewnego dnia do dzieci mają atrakcję w postaci jednoosobowego teatrzyku, ale jest to opowiadanie nie tylko o występach, upodobaniach przedszkolaków, ale i o wyobraźni. W następnym razem z narratorem i jego rodziną cieszymy się deszczem, a czasie którego spacer jest interesujący, pełen niezwykłych dźwięków. Rodzice pokazują chłopcu jak bardzo piękny jest świat. W innej przygodzie dowiadujemy się o podróżach kosmicznych śpiewającego kaczorka. Dzięki namalowanemu na suficie przez babcię Układzie Słonecznym i opowieściach Kwako bohater może poznawać planety, zdobywać informacje o kosmosie. Bardzo interesujące jest też opowiadanie o wprowadzeniu się do domu dwóch krasnoludków: Bałaganik i Brudnik, które pomagają mamie przekonać syna do sprzątania swoich rzeczy i dbania o czystość. W życiu chłopca są też takie ważne chwile jak nauka pisania na klawiaturze czy urodziny, kiedy to może w cukierni zamówić prawdziwy urodzinowy tort w kształcie Kwako. Dzieciństwo to też czas niezwykłych przedstawień, zabaw w namiocie i wielu innych interesujących rzeczy, które może robić tylko z babcią mającą dom z ogrodem. Przedszkolak uczy się również grać w piłkę z wujkiem Mirkiem, który uważa, że trenować trzeba od najmłodszych lat. Niestety na co dzień nie ma on z kim uczyć się tajników tej gry oraz zręczności, ale za to dowiaduje się wielu rzeczy dotyczących muzyki.

„Mój przyjaciel Kwako” to zbiór jedenastu (razem z wprowadzeniem) niedługich opowieści z życia przedszkolaka i jego przyjaciela. Posiadający kochającą rodzinę chłopiec z zainteresowaniem poznaje świat, zadaje kolejne pytania, odkrywa otoczenie, zdobywa nowych kolegów, uczy się relacji społecznych. Świat chłopca jest przyjazny. Opowiadania Krystyny Śmigielskiej to także interesująca lektura dla rodziców, którzy w czasie czytania dziecku mogą wiele się nauczyć. Dowiedzą się jak zarażać dziecko pasją, w jaki sposób kształtować jego poczucie ważności, jak okazywać miłość, dlaczego zawsze warto mieć czas dla dziecka oraz jak ważne jest zaangażowanie innych członków rodziny w wychowanie. Świat chłopca to nie tylko relacje z rodzicami, ale też poznawanie sąsiadów, zabawy z wujkiem, babcią i przede wszystkim Kwako kształtującym jego dziecięcą wyobraźnię.

Całość wzbogacono interesującymi licznymi interesującymi ilustracjami, które doskonale uzupełniają tekst i pomagają małemu czytelnikowi w samodzielnym opowiadaniu poszczególnych rozdziałów. Prosta kreska i ciepłe kolory wykorzystane przez Martę Ostrowską doskonale przyciągają dziecięcą uwagę. Twarda opraw, bardzo dobrze zszyte śliskie strony sprawiają, że książka jest trwała i dziecko będzie mogło długo cieszyć się zawartymi w niej opowieściami.

Lekturę polecam wszystkim przedszkolakom. Mimo chłopięcego bohatera nie znajdziemy tu typowo chłopięcych opowieści. Są to przeżycia, które mogą towarzyszyć każdemu przedszkolakowi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz