piątek, 2 września 2016

Sir Steve Stevenson "Agata na tropie. Skarb Majów" il. Stefano TurconiSir Steve Stevenson, Agata na tropie. Skarb Majów, il. Stefano Turconi, tł. Ewa Grabowska, Warszawa „Wilga” 2015
Larry to typ chłopaka, któremu bardzo zależy na dbaniu o właściwy wizerunek. Z tego powodu przykłada wielką wagę do dbania o szczegóły swojego wyglądu. Zawsze musi przykuwać uwagę otoczenia, znajdować się w centrum. Nie przepuści żadnej okazji, aby podbić kolejne kobiece serce. Tym razem ma nie lada wyzwanie: musi przeistoczyć się w gwiazdę lat siedemdziesiątych. Jego bogata garderoba okazuje się zbyt uboga i Larry szybko wyrusza na poszukiwania odpowiednich ubrań. Z pomocą przychodzą mu lumpeksy. Wymyty, wystrojony jeszcze tylko się spryska perfumami i ruszy na podbój świata. No, może nie świata, ale towarzystwa imprezującego w Fasion Time. Pech chciał, że psiknął sobie w oko i tym sposobem zamiast brylować będzie musiał kryć się po kątach. Mimo tego zdąży poznać uroczą dziewczynę i kiedy ma już ją bliżej poznać dzwoni EyeNet, urządzenie, które dostaje każdy uczeń szkoły Eye International. Larry ma kolejną misją, a jego jedyna deska ratunku w postaci Agaty znajduje się dość daleko. Szybki kontakt, rezerwacja biletów i wszyscy ruszają na Bermudy, aby poznać tajemnice Trójkąta Bermudzkiego, gdzie muszą odnaleźć bardzo cenny skarb znaleziony przez poszukiwaczy Ronalda Murraya i ponownie zagubiony w czasie burzy. Bogacz podejrzewa swoich pracowników o oszustwo i Larry ma mu pomóc rozwiązać zagadkę. Oczywiście uda mu się to tylko dzięki spostrzegawczości Agaty. O dwa lata młodsza od niego bohaterka jest bardziej oczytana, spostrzegawcza, a do tego kocha rozwiązywać zagadki. Każdą przygodę traktuje jako możliwość zdobycia doświadczenia niezbędnego w pisaniu kryminałów, ponieważ chce zostać pisarką. W przeciwieństwie do kuzyna jest bardzo dokładna i systematyczna. Pozawala sobie na rozwijające ją rozrywki. Jedną z wielu (poza podróżowaniem z Larrym) jest odwiedzanie teatru i zdobywanie wiedzy.
„Skarb Majów” to bardzo interesująca lektura dla młodych czytelników. Poza szybką akcją autor zapewnia sporą dawkę wiedzy. Uczniowie dowiedzą się o pierwszych odkryciach geograficznych, Trójkącie Bermudzkim, Majach oraz wielu innych interesujących informacji. Dzięki odpowiedniemu budowaniu postaci, rozwijaniu zainteresowania nauką młodzi czytelnicy chętniej będą zdobywać wiedzę oraz rozwijać swoją ciekawość.
Książkę wzbogacono prostymi, czarno-białymi rysunkami doskonale wkomponowanymi w akcję. Duża czcionka, proste zdania, niedługie rozdziały – wszystko to sprawia, że dzieci chętnie sięgną po lekturę. Dzięki odpowiedniemu językowi i prostocie książka doskonale sprawdza się też w przypadku przedszkolaków, którzy dużo czytają z rodzicami. Lekturę polecam uczniom szkoły podstawowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz