wtorek, 20 września 2016

Krystyna Śmigielska "Z twojej winy"http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=627
Krystyna Śmigielska, Z twojej winy, Zakrzewo „Replika” 2016
Krystyna Śmigielska jest autorką kilku książek dla dorosłych, dla młodzieży oraz dla dzieci. W swojej twórczości bardzo dobrze dostosowuje język do odbiorcy oraz porusza bardzo aktualne tematy. W powieściach dla dojrzałych czytelników znajdziemy proste i – jak życie – przewidywalne historie: kobiety z określonych powodów zostawiają swoich mężów. Jednym przeszkadza nuda, innym przemoc mężów, a jeszcze innym te dwie rzeczy. Odnoszący sukcesy mężczyźni po godzinach bywają dla swoich partnerek nieznośni. Niektórzy nie boją się użyć przemocy fizycznej. Wydawałoby się, że takie zastraszone i podporządkowane kobiety będą ich słuchały. Pewnego dnia jednak następuje przełom i z cichej kobiety traktowanej jak piękny dodatek stają się buntowniczkami walczącymi o swoje szczęście. Wyzwolenie się z kokonu zależności, ucieczka ze złotej klatki sprawia, że zaczynają żyć na nowo. Nigdy nie jest to łatwe, ale zawsze przynosi wiele satysfakcji.
„Z twojej winy” to kontynuacja „Kochanka pani Grawerskiej”, w którym poznajemy Martę. Ułożona żona odnosząca sukcesy i będąca workiem treningowym za radą przyjaciółki szuka odskoczni w ramionach innego mężczyzny. W powieści nie brakuje obnażania światka politycznego. Gra toczy się do chwili, kiedy piękna Marta zostaje porwana. Wielki okup, nieprzewidziane wydarzenia i parę innych niespodzianek staje się podstawą do ciągnięcia opowieści w kolejnej książce, którą można czytać bez znajomości pierwszej, ale będzie to obraz niepełny. Z takiej perspektywy bardzo długo trudno będzie nam zrozumieć zachowanie bohaterki. Krystyna Śmigielska jednak krok po kroku odsłania przeszłość, wyjaśnia niektóre wątki, rozwija nowe. W tej części Marta już nie jest ofiarą porwania, ale uciekającą kobietą. Z książki sensacyjnej przechodzimy do obyczajowej (a może bardziej romansu), w którym dwoje ludzi stara się rozpocząć nowe życie z Marcinem Czyżewskim. Z każdą stroną dowiadujemy się o nich więcej. Ona – przyzwyczajona do luksusów piękność wybiera ubogiego kochanka, on – świetny specjalista, ale bez pracy oraz ze skomplikowaną przeszłością. Mają siebie i uczucie, którym się darzą. Prosta akcja, często irracjonalne działania bohaterów, widmo zemsty męża Marty, układy i układziki oraz próba wykorzystania znajomości, aby odzyskać i upokorzyć żonę sprawiają, że nic nie jest tu łatwe. Każda decyzja może skończyć się fatalnie. Mimo problemów Marta stara się wspierać ukochanego. Nawiązuje też relacje ze swoimi rodzicami, poznaje nowych ludzi, uczy się zwykłego życia. Razem z ukochanym tworzy biedne, ale ciepłe gniazdko.
W przeciwieństwie do wcześniejszej części tu akcja toczy się troszeczkę wolniej. Bohaterowie starają się odnaleźć w nowej sytuacji, pokonać przeszkody i ukrywają się przed Markiem Grawerskim, który – mimo pokojowych deklaracji – tak łatwo nie odpuści. Charakter jej męża sprawia, że nie zabraknie motywu chęci zemsty jego syna oraz próby wsparcia macochy. Kiedy bohaterom zaczyna się wydawać, że teraz już będzie tylko lepiej wszystko sypie się jak domek z kart. Groźby, przesłuchania, szantaże i utrata wsparcia kolejnych osób.
„Z twojej winy” to powieść o ludzkich dylematach, próbach odnalezienia siebie, ułożenia sobie życia od nowa, ale z bagażem przeszłości, który nie ułatwia niczego. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz